Denna lilla apparat är årets kanske mest omtalade och kritiserade elektroniska pryl – och den absolut dyraste dessutom. I år får Stockholmarna den här prylen som en (hatad) julklapp av svenska folket. Kostnaden: Nästan fyra tusen miljoner kronor, eller 3,8 miljarder för att vara exakt. Skattepengar. Våra pengar.
Någon hävdade nyss att årets julklapp är ett pokerset. Snicksnack. Årets julklapp torde väl ändå vara denna lilla dosa, som ska monteras på bilens instrumentbräda. Här har ändå nio miljoner människor gått samman och lagt en slant för att köpa denna julklapp åt våra huvudstadsbor, Stockholmarna. Det måste väl ändå klassas som årets, eller kanske t o m årtusendets, julklapp.
Från och med i januari införs trängselskatt i huvudstaden och för att få passera tullarna krävs alltså denna dosa, som registrerar bilisten då denne passerar. Trängselskatten införs med start 3 januari 2006 och pågår fram till 31 juli samma år.
Perspektiv på årets julklapp
För 3,8 miljarder kan man antingen, som nu tvinga Stockholmarna montera en liten dosa under vindrutan, eller köpa följande:
4000 normalstora villor.
19 000 nya bilar, standardmodell.
152 000 42-tums platta tv-apparater.
380 000 EU-mopeder.
95 000 000 calzone-pizzor.
Ett alternativ att frångå avgifter är att låta Miljöpartiets Peter Eriksson själv betala avgifterna åt folket. Läs mer här>>
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.