Denna lilla apparat är årets kanske mest omtalade och kritiserade elektroniska pryl – och den absolut dyraste dessutom. I år får Stockholmarna den här prylen som en (hatad) julklapp av svenska folket. Kostnaden: Nästan fyra tusen miljoner kronor, eller 3,8 miljarder för att vara exakt. Skattepengar. Våra pengar.
Någon hävdade nyss att årets julklapp är ett pokerset. Snicksnack. Årets julklapp torde väl ändå vara denna lilla dosa, som ska monteras på bilens instrumentbräda. Här har ändå nio miljoner människor gått samman och lagt en slant för att köpa denna julklapp åt våra huvudstadsbor, Stockholmarna. Det måste väl ändå klassas som årets, eller kanske t o m årtusendets, julklapp.
Från och med i januari införs trängselskatt i huvudstaden och för att få passera tullarna krävs alltså denna dosa, som registrerar bilisten då denne passerar. Trängselskatten införs med start 3 januari 2006 och pågår fram till 31 juli samma år.
Perspektiv på årets julklapp
För 3,8 miljarder kan man antingen, som nu tvinga Stockholmarna montera en liten dosa under vindrutan, eller köpa följande:
4000 normalstora villor.
19 000 nya bilar, standardmodell.
152 000 42-tums platta tv-apparater.
380 000 EU-mopeder.
95 000 000 calzone-pizzor.
Ett alternativ att frångå avgifter är att låta Miljöpartiets Peter Eriksson själv betala avgifterna åt folket. Läs mer här>>
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.