Patrick Drugge fick mottaga ärorikt. Foto: Ida Lindkvist

Årets ombud finns i Lindesberg

I helgen hölls en travgala i Örebro där många olika priser delades ut, däribland ”Årets ombud”. Vinnare av det var ingen mindre än Patrick Drugge som äger och driver Direkten Nöje i Lindesberg.
– Det är ett bra kvitto på att man gjort någonting bra, kommenterar Drugge utmärkelsen.

Entreprenören och företagaren Patrick Drugge är en driven och skicklig kille. Redan år 1990 startade han upp Café 37:an tillsammans med kollegan Björn. 1993 tog de över Klotens lägerskola av Lindesbergs kommun. 1996 köptes Drugge ut, då han lämnade Lindesberg, staden han vuxit upp i, för Örebro. På plats i Örebro hann Drugge med några butiker, bland annat ett par videobutiker, varav den ena senare blev uppköpt av Hemmakväll. Patrick bestämde sig för att lämna videobutikerna bakom sig för stunden och startade en klädbutik på Mariebergs Galleria. Då hyran var för dyr blev vistelsen där dock kort, och Patrick tackade för sig efter ett år. Och i maj 2013 blev Direkten Nöje i Lindesberg till salu, och Drugge slog till och har dessutom nu flyttat tillbaka till stan.

– Nu är jag tillbaka där jag hör hemma, säger Patrick.

Att driva Direkten Nöje skulle för Patrick visa sig vara en alldeles utmärkt idé, och det har flutit på så pass bra att när det i helgen som var anordnades en travgala i Örebro där flera hundra människor inom travvärlden var på plats, då fick Drugge kliva fram och ta emot pris som ”Årets ombud”.
– Det stod mellan Bergslagens butiker, och det är ju ganska många, konstaterar Drugge och visar upp sina priser, en inramad tavla och en glasstatyett.

Motiveringen till mottagandet av priset var att rent omsättningsmässigt har Patricks butik helt klart visat sig vara bäst.
– De sa att i den har de sett något som man sällan skådar, en butiksägare som har så trevligt och roligt tillsammans med sina travkunder. Vi har mycket engagemang, och så har vi ju dessutom dragit in mycket stora vinster. Vi har haft många Harry Boy som gett en hel del, bland annat hade vi ju ett andelsspel som gav tillbaka omkring 52 000, säger Patrick och fortsätter:

– Så att få det här är ju verkligen ett bra kvitto på att jag gör något bra. Det ökar ju motivationen att göra det ännu bättre. Trenden går neråt, många väljer att istället spela på Internet, men i mitt fall är det precis tvärtom, här har det bara ökat. Och det tror jag verkligen på att vi har ett jävla engagemang i butiken!

I butiken är det tidig förmiddag och man har alldeles nyss öppnat, men det är redan kunder på plats som är beredda att spela. Och Patrick vill passa på att poängtera hur viktiga kunderna är för honom, och vilken roll som de faktiskt spelar i det här.
– Jag är väldigt tacksam, det är kunderna som gett mig möjligheten att göra det här möjligt. Det hade ju inte gått utan dem, så det är framförallt kunderna som jag har att tacka för det här, säger Patrick varmt.

– Och ska man köpa andelar så är det hit man ska komma, avslutar Patrick med ett brett leende.

Publicerad 2 februari 2016 klockan 12:46

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

19 december 2025 klockan 20:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. ...
18 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.

17 december 2025 klockan 14:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.

17 december 2025 klockan 11:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergå...

Arkivbild. Foto: Bob Linger

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.

15 december 2025 klockan 13:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Vedevågs filmmakare Malin Dahl prisades med Region Örebro läns kulturstipendium. Foto: Jennie Einarsson

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.

12 december 2025 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde...
12 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, ...
12 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från...
11 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-23 11:54