I helgen hölls en travgala i Örebro där många olika priser delades ut, däribland ”Årets ombud”. Vinnare av det var ingen mindre än Patrick Drugge som äger och driver Direkten Nöje i Lindesberg.
– Det är ett bra kvitto på att man gjort någonting bra, kommenterar Drugge utmärkelsen.
Entreprenören och företagaren Patrick Drugge är en driven och skicklig kille. Redan år 1990 startade han upp Café 37:an tillsammans med kollegan Björn. 1993 tog de över Klotens lägerskola av Lindesbergs kommun. 1996 köptes Drugge ut, då han lämnade Lindesberg, staden han vuxit upp i, för Örebro. På plats i Örebro hann Drugge med några butiker, bland annat ett par videobutiker, varav den ena senare blev uppköpt av Hemmakväll. Patrick bestämde sig för att lämna videobutikerna bakom sig för stunden och startade en klädbutik på Mariebergs Galleria. Då hyran var för dyr blev vistelsen där dock kort, och Patrick tackade för sig efter ett år. Och i maj 2013 blev Direkten Nöje i Lindesberg till salu, och Drugge slog till och har dessutom nu flyttat tillbaka till stan.
– Nu är jag tillbaka där jag hör hemma, säger Patrick.
Att driva Direkten Nöje skulle för Patrick visa sig vara en alldeles utmärkt idé, och det har flutit på så pass bra att när det i helgen som var anordnades en travgala i Örebro där flera hundra människor inom travvärlden var på plats, då fick Drugge kliva fram och ta emot pris som ”Årets ombud”.
– Det stod mellan Bergslagens butiker, och det är ju ganska många, konstaterar Drugge och visar upp sina priser, en inramad tavla och en glasstatyett.
Motiveringen till mottagandet av priset var att rent omsättningsmässigt har Patricks butik helt klart visat sig vara bäst.
– De sa att i den har de sett något som man sällan skådar, en butiksägare som har så trevligt och roligt tillsammans med sina travkunder. Vi har mycket engagemang, och så har vi ju dessutom dragit in mycket stora vinster. Vi har haft många Harry Boy som gett en hel del, bland annat hade vi ju ett andelsspel som gav tillbaka omkring 52 000, säger Patrick och fortsätter:
– Så att få det här är ju verkligen ett bra kvitto på att jag gör något bra. Det ökar ju motivationen att göra det ännu bättre. Trenden går neråt, många väljer att istället spela på Internet, men i mitt fall är det precis tvärtom, här har det bara ökat. Och det tror jag verkligen på att vi har ett jävla engagemang i butiken!
I butiken är det tidig förmiddag och man har alldeles nyss öppnat, men det är redan kunder på plats som är beredda att spela. Och Patrick vill passa på att poängtera hur viktiga kunderna är för honom, och vilken roll som de faktiskt spelar i det här.
– Jag är väldigt tacksam, det är kunderna som gett mig möjligheten att göra det här möjligt. Det hade ju inte gått utan dem, så det är framförallt kunderna som jag har att tacka för det här, säger Patrick varmt.
– Och ska man köpa andelar så är det hit man ska komma, avslutar Patrick med ett brett leende.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.