I helgen hölls en travgala i Örebro där många olika priser delades ut, däribland ”Årets ombud”. Vinnare av det var ingen mindre än Patrick Drugge som äger och driver Direkten Nöje i Lindesberg.
– Det är ett bra kvitto på att man gjort någonting bra, kommenterar Drugge utmärkelsen.
Entreprenören och företagaren Patrick Drugge är en driven och skicklig kille. Redan år 1990 startade han upp Café 37:an tillsammans med kollegan Björn. 1993 tog de över Klotens lägerskola av Lindesbergs kommun. 1996 köptes Drugge ut, då han lämnade Lindesberg, staden han vuxit upp i, för Örebro. På plats i Örebro hann Drugge med några butiker, bland annat ett par videobutiker, varav den ena senare blev uppköpt av Hemmakväll. Patrick bestämde sig för att lämna videobutikerna bakom sig för stunden och startade en klädbutik på Mariebergs Galleria. Då hyran var för dyr blev vistelsen där dock kort, och Patrick tackade för sig efter ett år. Och i maj 2013 blev Direkten Nöje i Lindesberg till salu, och Drugge slog till och har dessutom nu flyttat tillbaka till stan.
– Nu är jag tillbaka där jag hör hemma, säger Patrick.
Att driva Direkten Nöje skulle för Patrick visa sig vara en alldeles utmärkt idé, och det har flutit på så pass bra att när det i helgen som var anordnades en travgala i Örebro där flera hundra människor inom travvärlden var på plats, då fick Drugge kliva fram och ta emot pris som ”Årets ombud”.
– Det stod mellan Bergslagens butiker, och det är ju ganska många, konstaterar Drugge och visar upp sina priser, en inramad tavla och en glasstatyett.
Motiveringen till mottagandet av priset var att rent omsättningsmässigt har Patricks butik helt klart visat sig vara bäst.
– De sa att i den har de sett något som man sällan skådar, en butiksägare som har så trevligt och roligt tillsammans med sina travkunder. Vi har mycket engagemang, och så har vi ju dessutom dragit in mycket stora vinster. Vi har haft många Harry Boy som gett en hel del, bland annat hade vi ju ett andelsspel som gav tillbaka omkring 52 000, säger Patrick och fortsätter:
– Så att få det här är ju verkligen ett bra kvitto på att jag gör något bra. Det ökar ju motivationen att göra det ännu bättre. Trenden går neråt, många väljer att istället spela på Internet, men i mitt fall är det precis tvärtom, här har det bara ökat. Och det tror jag verkligen på att vi har ett jävla engagemang i butiken!
I butiken är det tidig förmiddag och man har alldeles nyss öppnat, men det är redan kunder på plats som är beredda att spela. Och Patrick vill passa på att poängtera hur viktiga kunderna är för honom, och vilken roll som de faktiskt spelar i det här.
– Jag är väldigt tacksam, det är kunderna som gett mig möjligheten att göra det här möjligt. Det hade ju inte gått utan dem, så det är framförallt kunderna som jag har att tacka för det här, säger Patrick varmt.
– Och ska man köpa andelar så är det hit man ska komma, avslutar Patrick med ett brett leende.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.