Magnus Unosson och Johanna Röseberg är två av årets pristagare. Foto: Privat

Årets pedagogiska pris utdelat: ”Väldigt hedrande”

Sammanlagt fem pedagoger inom förskolan, grundskolan och gymnasiet fick ta emot Barn- och utbildningsnämndens pedagogiska pris för 2022. I år var första gången som även barn, elever, föräldrar och andra medborgare i Lindesbergs kommun kunde nominera kandidater till priset, som i år alltså gick till Caroline Arvidsson (gymnasiet), Johanna Röseberg och Magnus Unosson (grundskolan) samt Elsa Nordenfelt och Maria Mårtensson (förskolan).

Pedagogiska priset delas ut sedan flera år tillbaka av Barn- och utbildningsnämnden, för att uppmärksamma de pedagoger som har extra hög kvalitet på sin undervisning. Priset delas ut till en eller flera pedagoger som bedriver en undervisning som leder till maximal utveckling för barn och elever i Lindesbergs kommuns förskolor och skolor.

Nytt för i år var att även barn, elever, föräldrar och andra medborgare i Lindesbergs kommun kunde nominera kandidater till priset via en e-tjänst på kommunens webbplats. Tidigare i veckan beslutade Barn- och utbildningsnämnden vilka som skulle få det pedagogiska priset i kommunen, som är på 10 000 kronor per verksamhet.

Johanna Röseberg och Magnus Unosson arbetar som mentorer på Lindbackaskolan i Lindesberg och har nyligen påbörjat sitt fjärde år tillsammans, en kombination som visade sig fungera så bra att de fick ta emot grundskolans pedagogiska pris.

– Det känns väldigt hedrande i och med att vi blivit nominerade av elever, det känns lite extra faktiskt att de har bemödat sig att skriva ner det här och att vi har kunnat påverka dem på det här sättet. Man blir både hedrad och glad, säger Magnus Unosson.

– Det instämmer jag i förstås, det känns väldigt fint och jag är jätteglad, säger Johanna Röseberg.

Varför tror ni att ungdomarna har nominerat er?

– Jag tror att en avgörande faktor är att vi har en tydlig struktur och de vet vad som förväntas, att vi ställer krav men att vi gör det med en form av värme. Sedan har vi som strategi att alltid ingripa snabbt när något händer i våra grupper, att vi inte väntar utan tar tag i det direkt. Det tror jag gör att de vet att de har oss i ryggen och att vi bryr oss, och att de landar i en trygghet om att de vet vart de har oss, säger Magnus.

– Ja, precis. Både trygghet, struktur och värme samt att vi kan lyssna och vara närvarande när de behöver oss, som det så fint stod skrivet i nomineringen, säger Johanna.

Samtliga vinnare av pedagogiska priset 2022 samt motiveringar:

Förskolan

För deras goda samarbetsförmåga där såväl barn som vårdnadshavare känner sig trygga med alla pedagoger. I denna miljö utvecklas barnen på bästa sätt och ger dem de bästa grunderna och förutsättningarna för det framtida livet. De visar med sitt arbete och engagemang praktiken av förskolans vision: Vi tillsammans- med glädje, trygghet och kunskap för likvärdighet.
För detta tilldelas Elsa Nordenfelt och Maria Mårtensson det pedagogiska priset 2022

Grundskolan

För deras förmåga att som mentorer och pedagoger att se alla elever som individer och rusta dem för framtiden. Genom att använda sig själva som verktyg hittas lusten att lära hos era elever ni möter utifrån individuella behov. Att fostra människor för framtiden som står rustade för de krav som krävs av samhället är för er självklart.
För detta tilldelas ni Johanna Röseberg och Magnus Unosson pedagogiska priset 2022

Gymnasiet
Med stor pedagogisk skicklighet, värme och omtanke hjälpt elever att lyckas med sina studier i framför allt matematik. Hennes genuina engagemang och förmågan att bygga tillitsfyllda relationer till eleverna är berömvärd. På samma sätt har hennes ödmjuka och kollegiala förhållningssätt bidragit till en fin anda och trivsel i lärarteamet. Verksamheten är inkluderande och bidrar på ett avgörande sätt till att många elever uppnår godkända resultat.
För detta tilldelas Caroline Arvidsson det pedagogiska priset 2022

Publicerad 16 november 2022 klockan 15:34

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.

10 augusti 2026 klockan 11:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.

8 augusti 2026 klockan 20:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag ...
7 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma ...
6 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.

6 augusti 2026 klockan 11:04 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus ...

Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

31 juli 2026 klockan 10:46 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga ...

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergå...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…

24 juli 2026 klockan 23:45 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
23 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara...
23 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-07-21

2026-07-20

2026-07-20

2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-08-13 02:24