Leif Lindberg placerar ut de sista blomurnorna med hjälp av den lilla hjullastaren Ville. Foto: Jennie Larsson
Årets sommarblommor flyttar ut i staden
På den stekheta parkeringen vid Ica Supermarket i Lindesberg, planterade man idag onsdag, de sista sommarurnorna för säsongen.
– Den största utmaningen nu är att se till så att blommorna får tillräckligt mycket vatten. Folk brukar titta frågande på oss när det regnar och vi ändå står och vattnar, men det behövs, berättar parkarbetare Elisabeth Falk och skrattar.
Arbetet med årets blomplantering började egentligen redan på hösten under fjolåret, förklarar parkarbetare Elisabeth Falk som själv tagit fram utformningen av årets sommarplantering.
– Planeringen är ett jättestort jobb, det är som att lägga ihop ett pussel. Man vill ju att det ska blomma fint och jämt och så vill man få en fallande höjd på blommorna. Det vi har valt i år är bland annat Stjärnöga, Lejongap, Femtunga, Cosmos, Blomstertobak, Lysmachia och Verbena, berättar Elisabeth.
Varje vecka går det åt massiva mängder vatten, omkring 6 000 liter för att släcka sommarblommornas törst.
– Den största utmaningen nu är att se till så att blommorna får tillräckligt mycket vatten för att deras rötter ska leta sig ner och funktionen av tanken i botten ska komma igång. Folk brukar titta frågande på oss när det regnar och vi ändå står och vattnar, men det behövs, berättar Elisabeth och skrattar.
– Troligtvis kommer vi behöva i nu i helgen som kommer också med tanke på värmen, tillägger Elisabeth.
– En annan utmaning med planteringarna är också att folk har en tendens att rycka upp plantor, det händer ganska ofta vilket är trist, berättar parkarbetare Albin Myrén som uppmanar folk att hålla fingrarna i styr.
Mitt i det stekheta planteringsarbetet. Foto: Jennie Larsson
Totalt är det runt 80 blomurnor och blomlådor som sätts ut under veckan – och ännu är arbetet inte helt klart.
– Detta är de sista blomurnorna som vi sätter ut, men under nästa vecka kommer vi sätta ut blomlådorna vid broarna och det som vi kallar ”Strutarna”, vilket är blomspaljéerna på Kristinavägen, förklarar Elisabeth.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.