Jörgen Nydén vann Byggnadspriset 2021. Foto: Lindesbergs kommun
Årets stipendiater och pristagare utsedda
De årliga utmärkelserna Byggnadspriset, Kulturstipendiet och Föreningsledarstipendiet har delats ut. På grund av pandemin blev det dock inte den festliga prisutdelning som tidigare år, då man har delat ut dessa i samband med nationaldagsfirandet i Oscarsparken. Festligt blev det däremot ändå, och samtliga tre pristagare överraskades när representanter från kommunen dök upp med blommor och värdecheckar. För den som vill se hur det hela såg ut finns filmat material på kommunens hemsida.
Tillväxtnämnden har beslutat att 2021 års pristagare och stipendiater är:
Byggnadspriset 2021 går till Jörgen Nydén, Fryggesboda 297 med motiveringen:
Fryggesboda 297 är en annorlunda och unik byggnad som passar bra in i landskapsbilden. Att Jörgen själv har ritat och byggt större delen av huset är en bedrift i sig. Med detta timmerhus har han skapat en miljö för vila och eftertanke. Vi är glada att ge årets Byggnadspris till Jörgen för att han har visat att man kan bygga ett nytt hus med gammal teknik.
Millan Baeckström. Foto: Lindesbergs kommun
Kulturstipendiet 2021 går till Millan Baeckström med motiveringen:
Millans rötter finner vi i Fellingsbro och i den kommunala musikskolan. Hennes dröm om att beröra människors känslor med sin sång har lett till flera musikaliska utbildningar och hon är inte klar än. Världen ligger framför hennes fötter. Lindesbergs kommun är stolt över att kunna hjälpa en ung, ambitiös och lovande människa att slå sig ut i den stora operavärlden. Vi hoppas få höra henne på de stora scenerna i framtiden.
Ulf Östlund. Foto: Lindesbergs kommun
Föreningsledarstipendiet 2021 går till Ulf Östlund, Pensionärernas Bowlingklubb med motiveringen:
Utan Ulfs fantastiska driv och engagemang skulle många pensionärer sakna mål och mening. Bowling ger inte bara motion utan också en mycket viktig social samvaro. Ulf är en riktig eldsjäl som håller koll på allt det praktiska vilket inkluderar matcher, tävlingar och träningar för bowlingklubben. Det utmärkande för Ulf är att han månar om alla samt hans klingande skratt. Vi är glada att ge årets Föreningsledarstipendium till Ulf så att han kan fortsätta hålla igång sina medlemmar för hälsans skull.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
11 september 2026 klockan 13:17 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
10 september 2026 klockan 09:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...