I vanliga fall offentliggörs årets stipendiater under nationaldagsfirandet i Oscarsparken, men i år blev det lite annorlunda av flera anledningar. Stipendiaterna presenterades nämligen redan under torsdagen efter att hemligheten råkat läcka ut.
Under arbetet med att färdigställa det digitala nationaldagsfirandet åkte kultursekreterare Sara Sporre runt i kommunen och överraskade årets stipendiater och pristagare, och någonstans på vägen blev det inte längre hemligt vilka de var.
– Det blir ju lite svårt när man är ute bland folk och överraskar människor, men så kan det vara, skrattar Sara Sporre.
Samtliga pristagare tilldelades en prissumma om 10 000 kronor vardera som ska hjälpa dem i sitt fortsatta arbete.
Årets byggnadspris går till Johannes Larsson Skrymtarboda 143, Lindesberg med motiveringen:
Johannes har med stor omsorg och hänsyn till husets historia flyttat och restaurerat sitt 1800-tals hus. Han har använt sig av naturliga och klimatsmarta alternativ, leran till väggarna kommer från åkern i närområdet, väggarna är tätade med mossa och virket är från trakten. Johannes besitter stor kompetens och erfarenhet och det visar han genom den omsorgsfulla restaureringen av sitt hus.
Årets kulturstipendium går till Pernilla Eriksson med motiveringen:
Hon får stipendiet för att kunna vidareutbilda sig inom mönsterdesign. Pernilla har under många år arbetat med att lyfta fram det lokala genom sina mönster som Lindesberg, Nora och Närke. Vi uppskattar att Pernilla arbetar grafiskt för att stärka stoltheten kring bygden och dess historia.
Årets föreningsledarstipendium går till Henry Nordlund med motiveringen:
Under flera decennier med ideellt engagemang har Henry bidragit till att barn, ungdomar och vuxna utövat idrott i kommunen. Först som ledare för IFK Lindesberg flicklag och nu som lagledare för Lindlövens IF. Under flera år har han hans engagemang och målmedvetenhet varit en stor tillgång för kommunen. Vi hoppas att Henry genom det här stipendiet får möjlighet att fortsätta utvecklas som ledare.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.