Att bli arg, riktigt arg! Det är tabu – särskilt om en är kvinna. Att framföra det på scen kan bli en ögonöppnare, och nu händer det i Lindesberg!
Det är den radikala dans- och performanceföreställningen ”Angry Stories” som visas i Lindeskolans aula nu i november. Den handlar om ilskan och ilskans orsaker, den bygger på händelser som dansarna själva upplevt.
– Dansarna Amanda Billberg, Ida Hellsten, Miranda Wallmon och Sonja-Riitta Laine delar med sig av sina personliga berättelser. De avslöjar tabubelagda sanningar, säger Ellinor Ljungkvist som är koreograf.
– Det är få saker som är så tabubelagda som att bli riktigt arg, men vi blir alla arga då och då. När är det OK? Tillsammans ger vi en allvarsam, men absurd och humoristisk, dans- och performanceföreställning, förklarar Ellinor, som har rötter i Lindesberg och har varit verksam här flera år. Hon har en masterexamen i koreografi från Dans- och cirkushögskolan i Stockholm och ytterligare dansarutbildningar från Berlin och Salzburg.
”Angry Stories” visas med stöd av Dans i Örebro län och turnerar på Nya China Örebro Länsteater, Sjöängen i Askersund och på Dansens Hus i Stockholm.
Angry Stories visas i Lindeskolans aula, fredag den 8 november kl 18.30.
Biljetter bokas på 0581- 811 40.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.