Poeten Arne Johnsson har tilldelats ytterligare en fin utmärkelse. Det är Svenska Akademin som valt att tilldela honom Erik och Ingrid Lilliehööks stipendium om 100 000 kronor som ska gå till en författare eller bibliotekarie.- Det är jättehäftigt, säger en glad Arne Johnsson. Att veta att Akademin har läst mina böcker och uppskattat dem så pass känns väldigt roligt.
Arne Johnsson, som till vardags arbetar som bibliotekarie i Lindesberg, har gett ut fem böcker och börjar bli en bemärkt författare i Sverige. Han har tilldelats en rad priser och utmärkelser under årens lopp. Senast, för några år sedan, var det Samfundet de Nio, som tilldelade Arne Johnsson en stor summa pengar.
– Jag är ju så klart priviligierad, säger Arne Johnsson. De pengar jag fått möjliggör för mig att köpa loss tid så att jag i lugn och ro kan skriva under längre perioder. Flera gånger har jag rest bort och suttit i en skrivarlya i utlandet.
Stipendiet om 100 000 kr från Svenska Akademin har tillkommit genom en donation. Det instiftades 2007 och skall växelvis tilldelas författare, översättare och bibliotekarier. De senaste mottagarna av stipendiet har varit 2009 Eva Adolfsson, 2010 Pär Bergman, 2011 Torsten Samzelius, 2012 Inger Alfvén och 2013 Janina Orlov.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.