Arnold Bengtsson avgår om S-styrelsens beslut består

Kommunalrådet Arnold Bengtsson väljer att entlediga sig från sina uppdrag innan årets slut. Detta informerade han igår i det extramöte som hölls i partilokalen på Kungsgatan.

I söndags höll S-styrelsen ett extrainkallat möte för att diskutera hur man skall hantera situationen med partikamraten, Arnold Bengtsson, och hans inblandning i Lindesberg Volley och de så kallade ”skenkontrakten”. Under mötet beslutade styrelsen att uppmana Bengtsson att avsäga sig alla uppdrag då man ansåg att partiet och förtroendet tagit skada.
Arnold Bengtsson själv var dock mindre road av hur styrelsen gick till väga och det framgick tydligt under det extramöte som partiet kallat till på onsdagskvällen.

LindeNytt har fått ta del av hela Arnold Bengtssons ”avskedsbrev” som lästes upp inför församlingen under gårdagskvällen. Detta publiceras i sin helhet nedan.

Jag har varit med förr, jag har fått smällar och jag har gjort tokiga saker som gett anledning för människor att avsky mig. Jag har emellertid aldrig tidigare varit med om att en enig Arbetarekommunstyrelse gått ut i ett pressmeddelande och förklarat att man saknar förtroende för mig. Som ganska nyvald i Arbetarekommunstyrelsen var jag faktiskt med om att dåvarande ordförande och vice ordförande skickade en skrivelse till dåvarande kommunalrådet Henry Larsson där man anklagade honom för att inte agera enligt partibeslut i en fråga. Detta skickades till honom via kommunkansliet och blev därigenom diariefört och känt för media. Det slutade med att han kallade styrelsen till ett möte, och där kunde vi övriga i styrelsen förklara att skrivelsen var utan vår kännedom varpå han tog ordföranden och vice ordföranden i upptuktelse. Och så var det bra med det.

Att jag står här idag inför ett extra medlemsmöte är emellertid lite mer komplicerat. Media på den tiden var Bergslagsposten, frågan var rent intern, och det var som sagt inte en enig styrelse som gått ut i ett pressmeddelande efter att ordförande spätt på en mediebild med begrepp som skandal och allvarligt fusk. Det är klart att partiet tar skada av det som hänt. Varje gång någon av oss gör något fel eller säger något tokigt så skadas partiet. Mer än hälften av kommunens invånare röstar inte på oss för att de tycker inte om det vi säger eller gör. Det är väl å andra sidan inte därför vi är politiker? Vi är politiker för att vi har åsikter och vill göra saker. Och de röster som har störst betydelse är de som röstar på oss för det vi säger och gör.

Fel har begåtts av Lindesberg Volleybolls styrelse. För den spelare det handlar om innebar det att någonstans mellan trettio och trettiofem tusen kronor för lite betalades till staten för 2012. Detta är tillrättat. Man håller på att reda ut hur mycket det kan handla om för 2013 d.v.s. i år. Jag har under den process som varit sedan Migrationsverkets beslut att inte bevilja Nadya fortsatt uppehållstillstånd någon gång i augusti förstått att det är rätt så komplicerade regelverk det handlar om. Det är t.ex. olika om man är här som idrottare eller inte. Idrottare räknas som artister och då finns det något som heter A-SINK där t.ex. ersättningar för kost och logi inte ska räknas med i underlaget för arbetsgivaravgifter, och det ska heller inte tas upp till förmånsbeskattning. Så när klubben följt skatteverkets rekommendationer enligt A-SINK så har vi enligt media medvetet försökt komma runt arbetsgivaravgifterna. Misstaget klubben gjorde var att inte ändra rutinerna när hon började arbeta hos en annan arbetsgivare. Ett annat fel var att uppenbarligen kollade varken klubben eller den andre arbetsgivaren om det går att ha flera arbetsgivare med ett arbetstillstånd. Det kan man inte enligt Migrationsverket, vet vi nu.
Denna förklaring, lite mer omfattande kände styrelsen till i söndags. Roger Larsson hade skickat ett mail till Bengt, och en kopia till mig. Jag fick Rogers tillstånd att kopiera och skicka det mailet till hela styrelsen. Det gjorde jag strax före kl 20 i lördags.

Styrelsen valde emellertid att låta en journalist på Tvärsnytt vara åklagare, att låta media vara domstol och själva exekutiv kommitté, d.v.s. uppmana mig att lämna mina kommunala uppdrag.

Jag har sagt att jag blev förbannad när jag fick pressmeddelandet uppläst för mig. Det står jag för, nästan. Jag blev inte bara förbannad, jag blev djävligt förbannad. Då när det lästes upp sades inget om att ett medlemsmöte skulle kallas in för att avgöra frågan. Det kom ut i media efter att jag påpekat att en styrelse i Arbetarekommunen knappast kan avsätta mig. Samtidigt som det förvånar mig att en enig styrelse går ut med ett pressmeddelande där man uttalar partiets misstro inför ett medlemsmöte.

Det är klart att om man i många år försökt arbeta utifrån en pragmatisk socialdemokratisk ideologi plötsligt möts av misstroende från en enig Arbetarekommunstyrelse blir förbannad. Men framförallt blir jag bekymrad. Media i Sverige idag står inte på samma politiska planhalva som oss. Någon A-press att tala om finns inte längre. Hur ska någon i framtiden våga ta tyngre politiska uppdrag om denne ska räkna med att vid en eventuell mediestorm som dessutom kan vara till stora delar falskt vinklad så viker partiet ner sig inom en dryg vecka?

Oavsett vad mötet kommer att komma fram till i kväll så hoppas jag ni förstår att med nuvarande ordning så måste jag ta vissa steg.
Jag kan naturligtvis inte sitta med i en styrelse som enigt uttalat sitt misstroende för den skada jag gjort partiet. Så jag lämnar omedelbart mitt uppdrag som ledamot i styrelsen, och de uppdrag som följer med det, för Arbetarekommunen. Jag har för övrigt lämnat över nycklarna till lokalen, postfacket och kassaskåpet till Irja.

Jag kan inte gärna sitta kvar som ordförande för Lindesbergs s-förening, så jag lämnar härmed det styrelseuppdraget också.

Om mötet har samma uppfattning som styrelsen så blir den formella behandlingen att jag lämnar in begäran till kommunfullmäktige att entlediga mig från uppdragen som ledamot i kommunfullmäktige, kommunstyrelse, LSAB samt som ersättare i Vuxenutbildningsnämnden och ILAB, och att det sker vid månadsskiftet november-december. Samma gäller självklart för de följduppdrag som jag fått med dessa. Det kan inte behandlas förrän vid fullmäktige i november, men i flera av dessa uppdrag skulle jag konfronteras med en eller flera som var på Arbetarkommunens styrelsemöte i söndags så därför hoppas jag att ni respekterar att jag under tiden inte deltar i de möten som hålls där utan kallar in ersättare.

Beträffande Barn- och utbildningsnämnden så vill jag göra ett ordentligt avslut, och därför avsluta det uppdraget i samband med årsskiftet. Så om mötet uttalar sitt misstroende mot mig så kommer jag i ovan nämnda begäran om entledigande föreslå att det sker sista december 2013.

Så avslutningsvis en liten fundering kring brott och straff och skuld. Jag åt lunch tillsammans med Stefan Jansson i går. Han har skrivit bitska roliga verser om händelserna runt volleybollen på sin blogg i NA, men utan att överdriva verkade han ha svårt att förstå att man kan kräva en persons avgång från politiska uppdrag på grund av det som hänt runt volleybollen. Jag har åkt bil med några av er, jag har åkt efter några av er i bil, och jag har blivit omkörd av några av er när ni kört bil. Det är rätt dryga böter om man åker dit för fortkörning. Börjar ni tänka efter hur ofta ni kört för fort 2012 kommer många av er snart upp i trettio tusen kronor. Lagen gällde även om inte Pekka stod där med laserpistolen. Lindesberg Volley har betalat in sin skuld till staten för 2012.

Jag lämnar mötet nu. Besluten är upp till er. Den som är oskyldig kastar första stenen.

Arnold Bengtsson

Publicerad 24 oktober 2013 klockan 08:47

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination ...
13 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avfö...

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Årets glada pristagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.

6 maj 2026 klockan 10:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria ...
5 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg...
4 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-05-18 14:55