Arnold Bengtsson avgår om S-styrelsens beslut består

Kommunalrådet Arnold Bengtsson väljer att entlediga sig från sina uppdrag innan årets slut. Detta informerade han igår i det extramöte som hölls i partilokalen på Kungsgatan.

I söndags höll S-styrelsen ett extrainkallat möte för att diskutera hur man skall hantera situationen med partikamraten, Arnold Bengtsson, och hans inblandning i Lindesberg Volley och de så kallade ”skenkontrakten”. Under mötet beslutade styrelsen att uppmana Bengtsson att avsäga sig alla uppdrag då man ansåg att partiet och förtroendet tagit skada.
Arnold Bengtsson själv var dock mindre road av hur styrelsen gick till väga och det framgick tydligt under det extramöte som partiet kallat till på onsdagskvällen.

LindeNytt har fått ta del av hela Arnold Bengtssons ”avskedsbrev” som lästes upp inför församlingen under gårdagskvällen. Detta publiceras i sin helhet nedan.

Jag har varit med förr, jag har fått smällar och jag har gjort tokiga saker som gett anledning för människor att avsky mig. Jag har emellertid aldrig tidigare varit med om att en enig Arbetarekommunstyrelse gått ut i ett pressmeddelande och förklarat att man saknar förtroende för mig. Som ganska nyvald i Arbetarekommunstyrelsen var jag faktiskt med om att dåvarande ordförande och vice ordförande skickade en skrivelse till dåvarande kommunalrådet Henry Larsson där man anklagade honom för att inte agera enligt partibeslut i en fråga. Detta skickades till honom via kommunkansliet och blev därigenom diariefört och känt för media. Det slutade med att han kallade styrelsen till ett möte, och där kunde vi övriga i styrelsen förklara att skrivelsen var utan vår kännedom varpå han tog ordföranden och vice ordföranden i upptuktelse. Och så var det bra med det.

Att jag står här idag inför ett extra medlemsmöte är emellertid lite mer komplicerat. Media på den tiden var Bergslagsposten, frågan var rent intern, och det var som sagt inte en enig styrelse som gått ut i ett pressmeddelande efter att ordförande spätt på en mediebild med begrepp som skandal och allvarligt fusk. Det är klart att partiet tar skada av det som hänt. Varje gång någon av oss gör något fel eller säger något tokigt så skadas partiet. Mer än hälften av kommunens invånare röstar inte på oss för att de tycker inte om det vi säger eller gör. Det är väl å andra sidan inte därför vi är politiker? Vi är politiker för att vi har åsikter och vill göra saker. Och de röster som har störst betydelse är de som röstar på oss för det vi säger och gör.

Fel har begåtts av Lindesberg Volleybolls styrelse. För den spelare det handlar om innebar det att någonstans mellan trettio och trettiofem tusen kronor för lite betalades till staten för 2012. Detta är tillrättat. Man håller på att reda ut hur mycket det kan handla om för 2013 d.v.s. i år. Jag har under den process som varit sedan Migrationsverkets beslut att inte bevilja Nadya fortsatt uppehållstillstånd någon gång i augusti förstått att det är rätt så komplicerade regelverk det handlar om. Det är t.ex. olika om man är här som idrottare eller inte. Idrottare räknas som artister och då finns det något som heter A-SINK där t.ex. ersättningar för kost och logi inte ska räknas med i underlaget för arbetsgivaravgifter, och det ska heller inte tas upp till förmånsbeskattning. Så när klubben följt skatteverkets rekommendationer enligt A-SINK så har vi enligt media medvetet försökt komma runt arbetsgivaravgifterna. Misstaget klubben gjorde var att inte ändra rutinerna när hon började arbeta hos en annan arbetsgivare. Ett annat fel var att uppenbarligen kollade varken klubben eller den andre arbetsgivaren om det går att ha flera arbetsgivare med ett arbetstillstånd. Det kan man inte enligt Migrationsverket, vet vi nu.
Denna förklaring, lite mer omfattande kände styrelsen till i söndags. Roger Larsson hade skickat ett mail till Bengt, och en kopia till mig. Jag fick Rogers tillstånd att kopiera och skicka det mailet till hela styrelsen. Det gjorde jag strax före kl 20 i lördags.

Styrelsen valde emellertid att låta en journalist på Tvärsnytt vara åklagare, att låta media vara domstol och själva exekutiv kommitté, d.v.s. uppmana mig att lämna mina kommunala uppdrag.

Jag har sagt att jag blev förbannad när jag fick pressmeddelandet uppläst för mig. Det står jag för, nästan. Jag blev inte bara förbannad, jag blev djävligt förbannad. Då när det lästes upp sades inget om att ett medlemsmöte skulle kallas in för att avgöra frågan. Det kom ut i media efter att jag påpekat att en styrelse i Arbetarekommunen knappast kan avsätta mig. Samtidigt som det förvånar mig att en enig styrelse går ut med ett pressmeddelande där man uttalar partiets misstro inför ett medlemsmöte.

Det är klart att om man i många år försökt arbeta utifrån en pragmatisk socialdemokratisk ideologi plötsligt möts av misstroende från en enig Arbetarekommunstyrelse blir förbannad. Men framförallt blir jag bekymrad. Media i Sverige idag står inte på samma politiska planhalva som oss. Någon A-press att tala om finns inte längre. Hur ska någon i framtiden våga ta tyngre politiska uppdrag om denne ska räkna med att vid en eventuell mediestorm som dessutom kan vara till stora delar falskt vinklad så viker partiet ner sig inom en dryg vecka?

Oavsett vad mötet kommer att komma fram till i kväll så hoppas jag ni förstår att med nuvarande ordning så måste jag ta vissa steg.
Jag kan naturligtvis inte sitta med i en styrelse som enigt uttalat sitt misstroende för den skada jag gjort partiet. Så jag lämnar omedelbart mitt uppdrag som ledamot i styrelsen, och de uppdrag som följer med det, för Arbetarekommunen. Jag har för övrigt lämnat över nycklarna till lokalen, postfacket och kassaskåpet till Irja.

Jag kan inte gärna sitta kvar som ordförande för Lindesbergs s-förening, så jag lämnar härmed det styrelseuppdraget också.

Om mötet har samma uppfattning som styrelsen så blir den formella behandlingen att jag lämnar in begäran till kommunfullmäktige att entlediga mig från uppdragen som ledamot i kommunfullmäktige, kommunstyrelse, LSAB samt som ersättare i Vuxenutbildningsnämnden och ILAB, och att det sker vid månadsskiftet november-december. Samma gäller självklart för de följduppdrag som jag fått med dessa. Det kan inte behandlas förrän vid fullmäktige i november, men i flera av dessa uppdrag skulle jag konfronteras med en eller flera som var på Arbetarkommunens styrelsemöte i söndags så därför hoppas jag att ni respekterar att jag under tiden inte deltar i de möten som hålls där utan kallar in ersättare.

Beträffande Barn- och utbildningsnämnden så vill jag göra ett ordentligt avslut, och därför avsluta det uppdraget i samband med årsskiftet. Så om mötet uttalar sitt misstroende mot mig så kommer jag i ovan nämnda begäran om entledigande föreslå att det sker sista december 2013.

Så avslutningsvis en liten fundering kring brott och straff och skuld. Jag åt lunch tillsammans med Stefan Jansson i går. Han har skrivit bitska roliga verser om händelserna runt volleybollen på sin blogg i NA, men utan att överdriva verkade han ha svårt att förstå att man kan kräva en persons avgång från politiska uppdrag på grund av det som hänt runt volleybollen. Jag har åkt bil med några av er, jag har åkt efter några av er i bil, och jag har blivit omkörd av några av er när ni kört bil. Det är rätt dryga böter om man åker dit för fortkörning. Börjar ni tänka efter hur ofta ni kört för fort 2012 kommer många av er snart upp i trettio tusen kronor. Lagen gällde även om inte Pekka stod där med laserpistolen. Lindesberg Volley har betalat in sin skuld till staten för 2012.

Jag lämnar mötet nu. Besluten är upp till er. Den som är oskyldig kastar första stenen.

Arnold Bengtsson

Publicerad 24 oktober 2013 klockan 08:47

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Mathz Eriksson och Jan Hurtig är mer än nöjda över minnesstenen som rests i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.

16 april 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
10 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till ...
31 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". Enligt uppgifter till <a href="https://www....
30 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-04-16 12:37