I tisdags publicerades en debattartikel skriven av Kurt Scharnke (c) där Barn- och utbildningsnämndens ordförande Arnold Bengtsson (s) fick hård kritik för det finansieringsförslag av Rockhammars skola han presenterade i förra veckan – ett förslag som innebär minskat bidrag till friskolorna. Idag svarar Arnold på kritiken.
Läs Arnold Bengtssons debattsvar nedan:
Håll dig till sanningen Kurt!
Var finns det beslut i fullmäktige från i höstas som du hänvisar till? För många år sedan gav fullmäktige ett tilläggsanslag till barn- och utbildningsnämnden för att byskolor skulle kunna finnas kvar så länge det pedagogiska underlaget tillät. Men ekonomin har i takt med befolkningsminskning och minskat elevunderlag blivit betydligt kärvare sedan dess. Sedan 2003 har vi i fullmäktige och nämnder arbetat hårt med att minska utgiftsramarna för att få balans i ekonomin. Men det verkar som om Kurt Scharnke har suttit och sovit sig igenom de mötena.
När barn- och utbildningsförvaltningen visade en prognos med kraftigt underskott för 2005 gav kommunstyrelsen nämnderna i uppdrag att ta fram en plan för att återställa underskottet och få balans. Den planen hade bl.a. med att Rockhammars skola stängs inför höstterminen 2006. Planen godkändes av ett enigt fullmäktige i september! Den ende som yttrade sig var Anders Larsson (c) som noterade att det planerade överskottet 2008 inte riktigt täcker det prognostiserade underskottet 2005. Efter en del förklaringar var han nöjd. Inte ett ord sades om att Rockhammars skola skulle vara kvar och att vi borde skära ner på kvaliteten på övriga skolor i kommunen!
Med den nya allians ni nu skapat hotas kvaliteten i våra grundskolor när tjänster ska skäras bort, ni hotar gymnasieskolans möjligheter att vässa sin attraktivitet inför den hårdare konkurrens som kommer 2007. Alla, även eleverna i Rockhammar, förlorar på er kohandel!
Arnold Bengtsson (s)
Läs också Kurt Scharnkes debatt från i tisdags>>
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.