I tisdags publicerades en debattartikel skriven av Kurt Scharnke (c) där Barn- och utbildningsnämndens ordförande Arnold Bengtsson (s) fick hård kritik för det finansieringsförslag av Rockhammars skola han presenterade i förra veckan – ett förslag som innebär minskat bidrag till friskolorna. Idag svarar Arnold på kritiken.
Läs Arnold Bengtssons debattsvar nedan:
Håll dig till sanningen Kurt!
Var finns det beslut i fullmäktige från i höstas som du hänvisar till? För många år sedan gav fullmäktige ett tilläggsanslag till barn- och utbildningsnämnden för att byskolor skulle kunna finnas kvar så länge det pedagogiska underlaget tillät. Men ekonomin har i takt med befolkningsminskning och minskat elevunderlag blivit betydligt kärvare sedan dess. Sedan 2003 har vi i fullmäktige och nämnder arbetat hårt med att minska utgiftsramarna för att få balans i ekonomin. Men det verkar som om Kurt Scharnke har suttit och sovit sig igenom de mötena.
När barn- och utbildningsförvaltningen visade en prognos med kraftigt underskott för 2005 gav kommunstyrelsen nämnderna i uppdrag att ta fram en plan för att återställa underskottet och få balans. Den planen hade bl.a. med att Rockhammars skola stängs inför höstterminen 2006. Planen godkändes av ett enigt fullmäktige i september! Den ende som yttrade sig var Anders Larsson (c) som noterade att det planerade överskottet 2008 inte riktigt täcker det prognostiserade underskottet 2005. Efter en del förklaringar var han nöjd. Inte ett ord sades om att Rockhammars skola skulle vara kvar och att vi borde skära ner på kvaliteten på övriga skolor i kommunen!
Med den nya allians ni nu skapat hotas kvaliteten i våra grundskolor när tjänster ska skäras bort, ni hotar gymnasieskolans möjligheter att vässa sin attraktivitet inför den hårdare konkurrens som kommer 2007. Alla, även eleverna i Rockhammar, förlorar på er kohandel!
Arnold Bengtsson (s)
Läs också Kurt Scharnkes debatt från i tisdags>>
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.