I tisdags publicerades en debattartikel skriven av Kurt Scharnke (c) där Barn- och utbildningsnämndens ordförande Arnold Bengtsson (s) fick hård kritik för det finansieringsförslag av Rockhammars skola han presenterade i förra veckan – ett förslag som innebär minskat bidrag till friskolorna. Idag svarar Arnold på kritiken.
Läs Arnold Bengtssons debattsvar nedan:
Håll dig till sanningen Kurt!
Var finns det beslut i fullmäktige från i höstas som du hänvisar till? För många år sedan gav fullmäktige ett tilläggsanslag till barn- och utbildningsnämnden för att byskolor skulle kunna finnas kvar så länge det pedagogiska underlaget tillät. Men ekonomin har i takt med befolkningsminskning och minskat elevunderlag blivit betydligt kärvare sedan dess. Sedan 2003 har vi i fullmäktige och nämnder arbetat hårt med att minska utgiftsramarna för att få balans i ekonomin. Men det verkar som om Kurt Scharnke har suttit och sovit sig igenom de mötena.
När barn- och utbildningsförvaltningen visade en prognos med kraftigt underskott för 2005 gav kommunstyrelsen nämnderna i uppdrag att ta fram en plan för att återställa underskottet och få balans. Den planen hade bl.a. med att Rockhammars skola stängs inför höstterminen 2006. Planen godkändes av ett enigt fullmäktige i september! Den ende som yttrade sig var Anders Larsson (c) som noterade att det planerade överskottet 2008 inte riktigt täcker det prognostiserade underskottet 2005. Efter en del förklaringar var han nöjd. Inte ett ord sades om att Rockhammars skola skulle vara kvar och att vi borde skära ner på kvaliteten på övriga skolor i kommunen!
Med den nya allians ni nu skapat hotas kvaliteten i våra grundskolor när tjänster ska skäras bort, ni hotar gymnasieskolans möjligheter att vässa sin attraktivitet inför den hårdare konkurrens som kommer 2007. Alla, även eleverna i Rockhammar, förlorar på er kohandel!
Arnold Bengtsson (s)
Läs också Kurt Scharnkes debatt från i tisdags>>
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.