I tisdags publicerades en debattartikel skriven av Kurt Scharnke (c) där Barn- och utbildningsnämndens ordförande Arnold Bengtsson (s) fick hård kritik för det finansieringsförslag av Rockhammars skola han presenterade i förra veckan – ett förslag som innebär minskat bidrag till friskolorna. Idag svarar Arnold på kritiken.
Läs Arnold Bengtssons debattsvar nedan:
Håll dig till sanningen Kurt!
Var finns det beslut i fullmäktige från i höstas som du hänvisar till? För många år sedan gav fullmäktige ett tilläggsanslag till barn- och utbildningsnämnden för att byskolor skulle kunna finnas kvar så länge det pedagogiska underlaget tillät. Men ekonomin har i takt med befolkningsminskning och minskat elevunderlag blivit betydligt kärvare sedan dess. Sedan 2003 har vi i fullmäktige och nämnder arbetat hårt med att minska utgiftsramarna för att få balans i ekonomin. Men det verkar som om Kurt Scharnke har suttit och sovit sig igenom de mötena.
När barn- och utbildningsförvaltningen visade en prognos med kraftigt underskott för 2005 gav kommunstyrelsen nämnderna i uppdrag att ta fram en plan för att återställa underskottet och få balans. Den planen hade bl.a. med att Rockhammars skola stängs inför höstterminen 2006. Planen godkändes av ett enigt fullmäktige i september! Den ende som yttrade sig var Anders Larsson (c) som noterade att det planerade överskottet 2008 inte riktigt täcker det prognostiserade underskottet 2005. Efter en del förklaringar var han nöjd. Inte ett ord sades om att Rockhammars skola skulle vara kvar och att vi borde skära ner på kvaliteten på övriga skolor i kommunen!
Med den nya allians ni nu skapat hotas kvaliteten i våra grundskolor när tjänster ska skäras bort, ni hotar gymnasieskolans möjligheter att vässa sin attraktivitet inför den hårdare konkurrens som kommer 2007. Alla, även eleverna i Rockhammar, förlorar på er kohandel!
Arnold Bengtsson (s)
Läs också Kurt Scharnkes debatt från i tisdags>>
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.