I tisdags publicerades en debattartikel skriven av Kurt Scharnke (c) där Barn- och utbildningsnämndens ordförande Arnold Bengtsson (s) fick hård kritik för det finansieringsförslag av Rockhammars skola han presenterade i förra veckan – ett förslag som innebär minskat bidrag till friskolorna. Idag svarar Arnold på kritiken.
Läs Arnold Bengtssons debattsvar nedan:
Håll dig till sanningen Kurt!
Var finns det beslut i fullmäktige från i höstas som du hänvisar till? För många år sedan gav fullmäktige ett tilläggsanslag till barn- och utbildningsnämnden för att byskolor skulle kunna finnas kvar så länge det pedagogiska underlaget tillät. Men ekonomin har i takt med befolkningsminskning och minskat elevunderlag blivit betydligt kärvare sedan dess. Sedan 2003 har vi i fullmäktige och nämnder arbetat hårt med att minska utgiftsramarna för att få balans i ekonomin. Men det verkar som om Kurt Scharnke har suttit och sovit sig igenom de mötena.
När barn- och utbildningsförvaltningen visade en prognos med kraftigt underskott för 2005 gav kommunstyrelsen nämnderna i uppdrag att ta fram en plan för att återställa underskottet och få balans. Den planen hade bl.a. med att Rockhammars skola stängs inför höstterminen 2006. Planen godkändes av ett enigt fullmäktige i september! Den ende som yttrade sig var Anders Larsson (c) som noterade att det planerade överskottet 2008 inte riktigt täcker det prognostiserade underskottet 2005. Efter en del förklaringar var han nöjd. Inte ett ord sades om att Rockhammars skola skulle vara kvar och att vi borde skära ner på kvaliteten på övriga skolor i kommunen!
Med den nya allians ni nu skapat hotas kvaliteten i våra grundskolor när tjänster ska skäras bort, ni hotar gymnasieskolans möjligheter att vässa sin attraktivitet inför den hårdare konkurrens som kommer 2007. Alla, även eleverna i Rockhammar, förlorar på er kohandel!
Arnold Bengtsson (s)
Läs också Kurt Scharnkes debatt från i tisdags>>
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.