Stråssagymnasterna når ständigt nya framgångar och står ofta på prispallen. Det medför förstås ett visst kändisskap och nu har de blivit ombedda att hålla i öppningsceremonin vid Örebros Kulturnatt.
Fredagen den 20 november arrangeras den årliga Kulturnatten i Örebro. Fler än 70 kulturupplevelser på över 10 olika platser utlovas. Självklart måste en sådan här natt också invigas och den ceremonin sker på Hjalmar Bergman Teatern. För att få en färgsprakande och imponerande start på kvällen har Stråssa GF fått förfrågan att hålla i kvällens inledning.
– De kontaktade oss och frågade om vi skulle kunna tänka oss att ha öppningsceremonin. Det är verkligen jättekul att de frågar, det känns stort! Och tjejerna tycker att det ska bli jättespännande med riktig scen och allt!, berättar Fanny Nelson, tränare i Stråssa GF.
Delar av dansgruppen, elitgruppen som varit med vid Carpicer, samt projektgruppen, vilket är steget innan elitgruppen, kommer att få delta i ceremonin. Fanny fortsätter:
– Vårt program är sju minuter långt och vi kommer att variera de små med elit och dansare.
– Den yngsta är åtta år, så det är spännande. Jag förklarar att de ska gå ut i vingar, att det inte bara är en ingång och jag ser hur de föreställer sig det, säger Fanny med ett mjukt skratt.
HÄR! finns ett program för Kulturnatten, där man kan se att Stråssa GF inleder klockan 17.30.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.