Stråssagymnasterna når ständigt nya framgångar och står ofta på prispallen. Det medför förstås ett visst kändisskap och nu har de blivit ombedda att hålla i öppningsceremonin vid Örebros Kulturnatt.
Fredagen den 20 november arrangeras den årliga Kulturnatten i Örebro. Fler än 70 kulturupplevelser på över 10 olika platser utlovas. Självklart måste en sådan här natt också invigas och den ceremonin sker på Hjalmar Bergman Teatern. För att få en färgsprakande och imponerande start på kvällen har Stråssa GF fått förfrågan att hålla i kvällens inledning.
– De kontaktade oss och frågade om vi skulle kunna tänka oss att ha öppningsceremonin. Det är verkligen jättekul att de frågar, det känns stort! Och tjejerna tycker att det ska bli jättespännande med riktig scen och allt!, berättar Fanny Nelson, tränare i Stråssa GF.
Delar av dansgruppen, elitgruppen som varit med vid Carpicer, samt projektgruppen, vilket är steget innan elitgruppen, kommer att få delta i ceremonin. Fanny fortsätter:
– Vårt program är sju minuter långt och vi kommer att variera de små med elit och dansare.
– Den yngsta är åtta år, så det är spännande. Jag förklarar att de ska gå ut i vingar, att det inte bara är en ingång och jag ser hur de föreställer sig det, säger Fanny med ett mjukt skratt.
HÄR! finns ett program för Kulturnatten, där man kan se att Stråssa GF inleder klockan 17.30.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.