Foto: Fredrik Norman

Årsresumé och ett gott nytt år

2015 sjunger nu på sista versen, och om drygt 12 timmar skålas det nya året, år 2016, in. Men innan dess passar LindeNytt på med att göra en återblick på det gångna året som varit.

2016 står för dörren och en återblick på 2015 är på sin plats.

Bland de största händelserna hittar vi Martin Almgren och hans spikraka resa i Idol, från bussen i Åmål, till att slutligen stå som ensam segrare i Globen. (Redo för kvalvecka! och Första fredagsfinalen! och Martin vann!)
Sedan hade vi Enellys, hamburgebaren som etablerade sig i Lindesberg och mättade saknaden av ett riktigt hamburgehak (HÄR!).
Byggnationen på Åkilsbacken drog igång i en rasande fart för att ge kommunen ett helt gäng med lägenheter (HÄR!).

Den sjunde januari kunde LindeNytt meddela att hamburgebaren Enellys hade planer på att flytta hit (HÄR!).
Gymnasieläraren Staffan Blixt hade blivit anmäld till frågeprogrammet ”Postkodmiljonären”, och även om han inte gick hela vägen så kammade han än dock hem 100 000 kronor (HÄR!).
När eleverna på Lindeskolan kom tillbaka efter jullov den åttonde januari påbörjade skolan sitt 50-årsfirande och bjöd på frukt och godis (HÄR!).
Halkan var ett faktum som höll i sig i flera veckor, och i mitten av januari kunde man konstatera att Lindesbergs lasarett tagit emot flera fall av ovanliga frakturer, orsakat av isen (HÄR!).
Nyföretagarcentrum, med Gunilla Pöchhacker i spetsen, klippte bandet och deklarerade att man nu var etablerade i hela Örebro län (HÄR!).

I februari arrangerades det traditionsenliga ”Vinterspår”, och efteråt kunde man meddela att evenemanget haft besöksrekord (HÄR!).
Kyrkberget fick tjusiga portaler, tillverkade av Lennart Sjöstrand (HÄR!).
Fältarna Tina och Claes gav sig ut för att finnas bland ungdomarna och arbeta för att minska och förhindra drogmissbruk (HÄR!).
I slutet av februari spelade Lindesbergs Stjärnor teater för över 230 personer (HÄR!).

Den tolfte mars slog den första gräsbranden till, i Vedevåg (HÄR!).
23-årige Daniel Larsson startade igång sitt eget byggföretag (HÄR!).
Kören Andra Ord fyllde 10 år och firade med konsert (HÄR!).
Den internationella Downs Syndrom-dagen inträffade, och uppmärksammades genom att träffa Peter Uhrzander och Susanna Blomquist (HÄR!).
Lindeskolans årliga musik- teaterföreställning, välbesökt som alltid, hölls och gick under namnet ”Ticket, tack! Eller har du tiden?” (HÄR!).

I början av april meddelade Samuel KarlssoHÄR!n att Folkan byggs om för 1,5 miljoner, och sedan flyttar restaurangkedjan Coco Thai in (HÄR!).
En tragisk olycka inträffade och liten flicka avled i drunkningsolycka på badhuset Energikällan i Lindesberg (HÄR!).
Capricen gick av stapeln och Harmoni fick på scenen sällskap av Molly Sandén och Niklas Strömstedt (HÄR!).
Körskolan flyttade efter 12 år i stationshuset (HÄR!).

I maj hölls Bomässan (HÄR!), liksom Rotaryprojektet ”Vi håller Lindesberg i rörelse” som lockade många runt sjön (HÄR!).
Den nionde maj var det dags för Vårmönstring (HÄR!) med efterföljande cruising (HÄR!).
NLF hurrade för 75 år (HÄR!).
Vårdagen gick i regnets namn, och det var få som lämnade tillställningen torskodda (HÄR!)

I juni fick Lindesbergs polisstation ny chef, Robert Haslinger (HÄR!).
Niondeklassarna hade en idyllisk avslutning vid Lindessjön och fortsättningsvis inne på Lindesberg stadshotell (HÄR!).
Lindeskolans treor promenerade i karnevalen (HÄR!), och tog sedan studenten och åkte flak (HÄR!).
Midnattssolsrallyt passerade genom Lindesberg (HÄR!).
Modepizzan ”Vulkanpizzan” slog igenom, även i kommunen (HÄR!).

I juli fick tunneln vid Brotorpsskolan liv, och ett gäng ungdomar fick förmånen att under några veckor jobba med graffiti (HÄR!).
Regnet till trots bjöd båtkarnvalen i Löa på en fantastisk utklädnad och uppslutning (HÄR!).
Bergslagens snyggaste fordon hann också med att koras innan juli nått sitt slut (HÄR!).

I augusti var det liksom sedvanligt vis kräftfiske (HÄR!), och Augustisnurren, agilitytävling i Frövi med omkring 3000 starter arrangerades (HÄR!).
Och så det historiska ögonblicket: Almgren påbörjade sin Idolresa (HÄR!).

I september presenterades Lindeskolans jubileumbok (HÄR!) och 50-årsfesten gick av stapeln (HÄR!).
Stadshotellet fick ny chef, Anna Huzelius, som hade många nya planer och idéer på gång (HÄR!).
Zombies gick lösa i Stråssa (HÄR!).
Och marknaden förgylldes av regn… (HÄR!)

Idolfebern slog till ordentligt i oktober (HÄR!).
LIONS fyllde år (HÄR!) och Enellys öppnade (HÄR!).
Arbetet med det nya stationshuset och tillfälliga busshållsplatserna var igång (HÄR!)

Byggnationerna för åttavåningshusen i Åkilsbacken gick som på räls (HÄR!), och på Lindeskolan delades BEL-priset ut (HÄR!).
Martin Almgren kärleksbombades (HÄR!), och det stod klart att Martin gått till Globen (HÄR!). Dessutom kom TV4 för inspelning till Lindesberg, tillsammans med Martin, och uppslutningen på torget var stor (HÄR!).

Och så slutligen når vi december, december som innebar att Martin Almgren gick och vann hela Idol (HÄR!). Kommunen ordnade hyllningsfest, där biljetterna var mycket populära (HÄR!), och resulterade i en extrainsatt konsert. Hyllningen blev mycket uppskattad (HÄR!).
Årets luciatåg med lucian Cassandra Hopkins Norberg i täten lussade (HÄR!) och tomtevolontärer ville ge alla barn en fin jul (HÄR!).

Och nu är det snart nytt år, nya möjligheter och framförallt nya nyheter och händelser.
LindeNytts redaktion vill önska alla läsare ett riktigt Gott nytt år! 

Publicerad 31 december 2015 klockan 11:41

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.

22 maj 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.

22 maj 2026 klockan 16:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Foto: Camilla Lagerman

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.

21 maj 2026 klockan 10:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.

20 maj 2026 klockan 14:06 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
18 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.

15 maj 2026 klockan 19:24 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

13 maj 2026 klockan 12:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de ...

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under ...

Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...
8 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. ...
8 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men ...
7 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-05-23 08:08