Foto: Fredrik Norman

Årsresumé och ett gott nytt år

2015 sjunger nu på sista versen, och om drygt 12 timmar skålas det nya året, år 2016, in. Men innan dess passar LindeNytt på med att göra en återblick på det gångna året som varit.

2016 står för dörren och en återblick på 2015 är på sin plats.

Bland de största händelserna hittar vi Martin Almgren och hans spikraka resa i Idol, från bussen i Åmål, till att slutligen stå som ensam segrare i Globen. (Redo för kvalvecka! och Första fredagsfinalen! och Martin vann!)
Sedan hade vi Enellys, hamburgebaren som etablerade sig i Lindesberg och mättade saknaden av ett riktigt hamburgehak (HÄR!).
Byggnationen på Åkilsbacken drog igång i en rasande fart för att ge kommunen ett helt gäng med lägenheter (HÄR!).

Den sjunde januari kunde LindeNytt meddela att hamburgebaren Enellys hade planer på att flytta hit (HÄR!).
Gymnasieläraren Staffan Blixt hade blivit anmäld till frågeprogrammet ”Postkodmiljonären”, och även om han inte gick hela vägen så kammade han än dock hem 100 000 kronor (HÄR!).
När eleverna på Lindeskolan kom tillbaka efter jullov den åttonde januari påbörjade skolan sitt 50-årsfirande och bjöd på frukt och godis (HÄR!).
Halkan var ett faktum som höll i sig i flera veckor, och i mitten av januari kunde man konstatera att Lindesbergs lasarett tagit emot flera fall av ovanliga frakturer, orsakat av isen (HÄR!).
Nyföretagarcentrum, med Gunilla Pöchhacker i spetsen, klippte bandet och deklarerade att man nu var etablerade i hela Örebro län (HÄR!).

I februari arrangerades det traditionsenliga ”Vinterspår”, och efteråt kunde man meddela att evenemanget haft besöksrekord (HÄR!).
Kyrkberget fick tjusiga portaler, tillverkade av Lennart Sjöstrand (HÄR!).
Fältarna Tina och Claes gav sig ut för att finnas bland ungdomarna och arbeta för att minska och förhindra drogmissbruk (HÄR!).
I slutet av februari spelade Lindesbergs Stjärnor teater för över 230 personer (HÄR!).

Den tolfte mars slog den första gräsbranden till, i Vedevåg (HÄR!).
23-årige Daniel Larsson startade igång sitt eget byggföretag (HÄR!).
Kören Andra Ord fyllde 10 år och firade med konsert (HÄR!).
Den internationella Downs Syndrom-dagen inträffade, och uppmärksammades genom att träffa Peter Uhrzander och Susanna Blomquist (HÄR!).
Lindeskolans årliga musik- teaterföreställning, välbesökt som alltid, hölls och gick under namnet ”Ticket, tack! Eller har du tiden?” (HÄR!).

I början av april meddelade Samuel KarlssoHÄR!n att Folkan byggs om för 1,5 miljoner, och sedan flyttar restaurangkedjan Coco Thai in (HÄR!).
En tragisk olycka inträffade och liten flicka avled i drunkningsolycka på badhuset Energikällan i Lindesberg (HÄR!).
Capricen gick av stapeln och Harmoni fick på scenen sällskap av Molly Sandén och Niklas Strömstedt (HÄR!).
Körskolan flyttade efter 12 år i stationshuset (HÄR!).

I maj hölls Bomässan (HÄR!), liksom Rotaryprojektet ”Vi håller Lindesberg i rörelse” som lockade många runt sjön (HÄR!).
Den nionde maj var det dags för Vårmönstring (HÄR!) med efterföljande cruising (HÄR!).
NLF hurrade för 75 år (HÄR!).
Vårdagen gick i regnets namn, och det var få som lämnade tillställningen torskodda (HÄR!)

I juni fick Lindesbergs polisstation ny chef, Robert Haslinger (HÄR!).
Niondeklassarna hade en idyllisk avslutning vid Lindessjön och fortsättningsvis inne på Lindesberg stadshotell (HÄR!).
Lindeskolans treor promenerade i karnevalen (HÄR!), och tog sedan studenten och åkte flak (HÄR!).
Midnattssolsrallyt passerade genom Lindesberg (HÄR!).
Modepizzan ”Vulkanpizzan” slog igenom, även i kommunen (HÄR!).

I juli fick tunneln vid Brotorpsskolan liv, och ett gäng ungdomar fick förmånen att under några veckor jobba med graffiti (HÄR!).
Regnet till trots bjöd båtkarnvalen i Löa på en fantastisk utklädnad och uppslutning (HÄR!).
Bergslagens snyggaste fordon hann också med att koras innan juli nått sitt slut (HÄR!).

I augusti var det liksom sedvanligt vis kräftfiske (HÄR!), och Augustisnurren, agilitytävling i Frövi med omkring 3000 starter arrangerades (HÄR!).
Och så det historiska ögonblicket: Almgren påbörjade sin Idolresa (HÄR!).

I september presenterades Lindeskolans jubileumbok (HÄR!) och 50-årsfesten gick av stapeln (HÄR!).
Stadshotellet fick ny chef, Anna Huzelius, som hade många nya planer och idéer på gång (HÄR!).
Zombies gick lösa i Stråssa (HÄR!).
Och marknaden förgylldes av regn… (HÄR!)

Idolfebern slog till ordentligt i oktober (HÄR!).
LIONS fyllde år (HÄR!) och Enellys öppnade (HÄR!).
Arbetet med det nya stationshuset och tillfälliga busshållsplatserna var igång (HÄR!)

Byggnationerna för åttavåningshusen i Åkilsbacken gick som på räls (HÄR!), och på Lindeskolan delades BEL-priset ut (HÄR!).
Martin Almgren kärleksbombades (HÄR!), och det stod klart att Martin gått till Globen (HÄR!). Dessutom kom TV4 för inspelning till Lindesberg, tillsammans med Martin, och uppslutningen på torget var stor (HÄR!).

Och så slutligen når vi december, december som innebar att Martin Almgren gick och vann hela Idol (HÄR!). Kommunen ordnade hyllningsfest, där biljetterna var mycket populära (HÄR!), och resulterade i en extrainsatt konsert. Hyllningen blev mycket uppskattad (HÄR!).
Årets luciatåg med lucian Cassandra Hopkins Norberg i täten lussade (HÄR!) och tomtevolontärer ville ge alla barn en fin jul (HÄR!).

Och nu är det snart nytt år, nya möjligheter och framförallt nya nyheter och händelser.
LindeNytts redaktion vill önska alla läsare ett riktigt Gott nytt år! 

Publicerad 31 december 2015 klockan 11:41

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.

13 augusti 2026 klockan 17:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.

13 augusti 2026 klockan 14:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett ...

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Arkivfoto: Sami Rahkonen

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.

11 augusti 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Zonordförande William Flormo tillsammans med systrarna Alva och Lydia Carlsson. Foto: Jennie Einarsson

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.

10 augusti 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet ...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången ...
8 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.

7 augusti 2026 klockan 13:27 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.

4 augusti 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus ...

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjö...

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga ...

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som ...
27 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och ...
24 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
24 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-07-21

2026-07-20

2026-07-20

2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-08-13 22:54