Starka i ensamt majestät – och oslagbara som ett team? På lördag kväll samlas Almgren, Fritzell, Hugosson och Sjögren på samma scen för att bjuda på livemusik när ishallen Lindehov tillfälligt förvandlas till en pub.- Vi repade senast igår och hade skitroligt, säger Per Fritzell.
Per Fritzell har kallat in artistvännerna Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Mattias Johansson för att i samlad trupp få taket att lyfta på lördag kväll. Per berättar att han redan tidigt i våras tog kontakt med gänget för att höra med dem om intresset fanns att köra en repris på en tidigare spelning man gjort tillsammans.
– Vi spelade ju ihop på Loppholmarna för ett par år sedan, när det var Lindemarken. Jag tyckte att det vore roligt att köra en gång till, så jag kontaktade dem och tvingade dem att ställa upp, skämtar Fritzell.
Det enda som skiljer lördagens line-up från den på Loppholmarna, är att man nu har Mattias Johansson (trummor och sång) med sig istället för Björn Eremo som var den femte medlemmen då.
– Mattias spelar med Martin Almgren och Stig Reitan i bandet ”2,5 ton med Martin Almgren” och är riktigt duktig, säger Fritzell.
Puben öppnar klockan 20 på kvällen och bandet river igång så snart det fyllts på med gäster.
– Vi kommer att köra det mesta, från gamla godingar med Johnny Cash till dagens radiohits. Det är en del i styrkan när vi samlar dessa musiker så här, alla har sina unika egenskaper, förklarar Fritzell.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.