Starka i ensamt majestät – och oslagbara som ett team? På lördag kväll samlas Almgren, Fritzell, Hugosson och Sjögren på samma scen för att bjuda på livemusik när ishallen Lindehov tillfälligt förvandlas till en pub.- Vi repade senast igår och hade skitroligt, säger Per Fritzell.
Per Fritzell har kallat in artistvännerna Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Mattias Johansson för att i samlad trupp få taket att lyfta på lördag kväll. Per berättar att han redan tidigt i våras tog kontakt med gänget för att höra med dem om intresset fanns att köra en repris på en tidigare spelning man gjort tillsammans.
– Vi spelade ju ihop på Loppholmarna för ett par år sedan, när det var Lindemarken. Jag tyckte att det vore roligt att köra en gång till, så jag kontaktade dem och tvingade dem att ställa upp, skämtar Fritzell.
Det enda som skiljer lördagens line-up från den på Loppholmarna, är att man nu har Mattias Johansson (trummor och sång) med sig istället för Björn Eremo som var den femte medlemmen då.
– Mattias spelar med Martin Almgren och Stig Reitan i bandet ”2,5 ton med Martin Almgren” och är riktigt duktig, säger Fritzell.
Puben öppnar klockan 20 på kvällen och bandet river igång så snart det fyllts på med gäster.
– Vi kommer att köra det mesta, från gamla godingar med Johnny Cash till dagens radiohits. Det är en del i styrkan när vi samlar dessa musiker så här, alla har sina unika egenskaper, förklarar Fritzell.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.