Starka i ensamt majestät – och oslagbara som ett team? På lördag kväll samlas Almgren, Fritzell, Hugosson och Sjögren på samma scen för att bjuda på livemusik när ishallen Lindehov tillfälligt förvandlas till en pub.- Vi repade senast igår och hade skitroligt, säger Per Fritzell.
Per Fritzell har kallat in artistvännerna Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Mattias Johansson för att i samlad trupp få taket att lyfta på lördag kväll. Per berättar att han redan tidigt i våras tog kontakt med gänget för att höra med dem om intresset fanns att köra en repris på en tidigare spelning man gjort tillsammans.
– Vi spelade ju ihop på Loppholmarna för ett par år sedan, när det var Lindemarken. Jag tyckte att det vore roligt att köra en gång till, så jag kontaktade dem och tvingade dem att ställa upp, skämtar Fritzell.
Det enda som skiljer lördagens line-up från den på Loppholmarna, är att man nu har Mattias Johansson (trummor och sång) med sig istället för Björn Eremo som var den femte medlemmen då.
– Mattias spelar med Martin Almgren och Stig Reitan i bandet ”2,5 ton med Martin Almgren” och är riktigt duktig, säger Fritzell.
Puben öppnar klockan 20 på kvällen och bandet river igång så snart det fyllts på med gäster.
– Vi kommer att köra det mesta, från gamla godingar med Johnny Cash till dagens radiohits. Det är en del i styrkan när vi samlar dessa musiker så här, alla har sina unika egenskaper, förklarar Fritzell.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.