Starka i ensamt majestät – och oslagbara som ett team? På lördag kväll samlas Almgren, Fritzell, Hugosson och Sjögren på samma scen för att bjuda på livemusik när ishallen Lindehov tillfälligt förvandlas till en pub.- Vi repade senast igår och hade skitroligt, säger Per Fritzell.
Per Fritzell har kallat in artistvännerna Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Mattias Johansson för att i samlad trupp få taket att lyfta på lördag kväll. Per berättar att han redan tidigt i våras tog kontakt med gänget för att höra med dem om intresset fanns att köra en repris på en tidigare spelning man gjort tillsammans.
– Vi spelade ju ihop på Loppholmarna för ett par år sedan, när det var Lindemarken. Jag tyckte att det vore roligt att köra en gång till, så jag kontaktade dem och tvingade dem att ställa upp, skämtar Fritzell.
Det enda som skiljer lördagens line-up från den på Loppholmarna, är att man nu har Mattias Johansson (trummor och sång) med sig istället för Björn Eremo som var den femte medlemmen då.
– Mattias spelar med Martin Almgren och Stig Reitan i bandet ”2,5 ton med Martin Almgren” och är riktigt duktig, säger Fritzell.
Puben öppnar klockan 20 på kvällen och bandet river igång så snart det fyllts på med gäster.
– Vi kommer att köra det mesta, från gamla godingar med Johnny Cash till dagens radiohits. Det är en del i styrkan när vi samlar dessa musiker så här, alla har sina unika egenskaper, förklarar Fritzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.