Starka i ensamt majestät – och oslagbara som ett team? På lördag kväll samlas Almgren, Fritzell, Hugosson och Sjögren på samma scen för att bjuda på livemusik när ishallen Lindehov tillfälligt förvandlas till en pub.- Vi repade senast igår och hade skitroligt, säger Per Fritzell.
Per Fritzell har kallat in artistvännerna Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson, Martin Almgren och Mattias Johansson för att i samlad trupp få taket att lyfta på lördag kväll. Per berättar att han redan tidigt i våras tog kontakt med gänget för att höra med dem om intresset fanns att köra en repris på en tidigare spelning man gjort tillsammans.
– Vi spelade ju ihop på Loppholmarna för ett par år sedan, när det var Lindemarken. Jag tyckte att det vore roligt att köra en gång till, så jag kontaktade dem och tvingade dem att ställa upp, skämtar Fritzell.
Det enda som skiljer lördagens line-up från den på Loppholmarna, är att man nu har Mattias Johansson (trummor och sång) med sig istället för Björn Eremo som var den femte medlemmen då.
– Mattias spelar med Martin Almgren och Stig Reitan i bandet ”2,5 ton med Martin Almgren” och är riktigt duktig, säger Fritzell.
Puben öppnar klockan 20 på kvällen och bandet river igång så snart det fyllts på med gäster.
– Vi kommer att köra det mesta, från gamla godingar med Johnny Cash till dagens radiohits. Det är en del i styrkan när vi samlar dessa musiker så här, alla har sina unika egenskaper, förklarar Fritzell.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.