För 20 år sedan vann de Melodifestivalen med låten Eloise. Nu skall de vinna Lindesbergarnas hjärtan i Lindesberg Arena, eller åtminstone locka dem upp till dans. I maj kommer Arvingarna till stan.
Om lite drygt en månad kommer en stor dansgala arrangeras i Lindesberg Arena. Det är bolaget Lindevent som står som arrangör och bakom denna logo finner man Per Egeryd och Per Fritzell. Duon arrangerade även i fjol en större festtillställning vid arenan, men hade då hyrt in ett gigantiskt partytält på 700 kvm som ställdes upp på baksidan . Nu väljer man alltså att flytta in festligheterna i arenan istället.
– Det passar ju så bra nu när restaurangen är igång där igen, förklarar Fritzell.
Men det är inte enda anledningen. Den här tillställningen kräver lite större svängrum än fjolårsfesten.
– Ja, det här blir en dansgala där hela arenans golv kommer att nyttjas. Vi tar hit Arvingarna som huvudnummer, säger Per Fritzell.
Dansgalan arrangeras samma datum som SHRA:s Vårmönstring, en motorträff som alltid drar mycket folk från andra håll i landet.
– Naturligtvis hoppas vi att samarbetet med SHRA innebär att fler människor utifrån stannar kvar i stan och roar sig kvällen lång. Ett realistiskt mål är att få in ca 1500 personer på galakvällen.
Fotnot: Utöver Arvingarna kommer även Glennartz att spela på dansgalan som arrangeras lördag 11 maj.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.