För första gången någonsin hade badhuset Energikällan öppet på sommaren och semestern. Nu i höst ska man göra en utvärdering av detta för att senare göra en bedömning om sommaröppet är något att fortsätta med även kommande somrar.
Sommaren är egentligen ingen bra säsong när det gäller att driva ett badhus. På sommaren vill de flesta trots allt hålla sig utomhus och bada i sjön. Men tack vare – eller på grund av om man så vill – den uteblivna sommarvärmen så var det många badsugna människor som passade på att söka sig till en mer säker ”källa”. Energikällan satsade på sommaröppet ”på försök” och det verkar man inte ångra ett dugg.
-Vi ska titta lite mer i detalj på hur det har gått, men vad jag kan se på antalet besökare så ser det väldigt bra ut och det är jättekul, säger badhuschef Åsa Jönsson-Carlsson.
Antalet besökare under juli månad uppgick till 3037 st. Även juni blev en bra månad och faktiskt den bästa junimånaden någonsin. Det tidigare junirekordet var strax över 2500 besökare, i år stannade siffran på 3134 st.
Morgon, middag och kväll
Energikällan fortsätter nu sin strävan att vässa sin service och då är just öppettiderna en stor fråga. Tidigare var det varierande öppettider veckan lång, nu slopar man detta och slår samtidigt till med ordentligt utökat öppethållande.
-Ja, vi kommer att ha öppet mellan klockan 06:15-21:00 på vardagarna i fortsättningen, vi har ju resurser för det så därför vill vi ta vara på det också, säger Åsa.
Maxade öppettider innebär därför inga ökade personalkostnader, förklarar hon vidare.
-Nej, vi har folk har redan från kl sex på morgonen, så det är enbart en fråga om att bli mer effektiva och tillgängliga för allmänheten.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.