För första gången någonsin hade badhuset Energikällan öppet på sommaren och semestern. Nu i höst ska man göra en utvärdering av detta för att senare göra en bedömning om sommaröppet är något att fortsätta med även kommande somrar.
Sommaren är egentligen ingen bra säsong när det gäller att driva ett badhus. På sommaren vill de flesta trots allt hålla sig utomhus och bada i sjön. Men tack vare – eller på grund av om man så vill – den uteblivna sommarvärmen så var det många badsugna människor som passade på att söka sig till en mer säker ”källa”. Energikällan satsade på sommaröppet ”på försök” och det verkar man inte ångra ett dugg.
-Vi ska titta lite mer i detalj på hur det har gått, men vad jag kan se på antalet besökare så ser det väldigt bra ut och det är jättekul, säger badhuschef Åsa Jönsson-Carlsson.
Antalet besökare under juli månad uppgick till 3037 st. Även juni blev en bra månad och faktiskt den bästa junimånaden någonsin. Det tidigare junirekordet var strax över 2500 besökare, i år stannade siffran på 3134 st.
Morgon, middag och kväll
Energikällan fortsätter nu sin strävan att vässa sin service och då är just öppettiderna en stor fråga. Tidigare var det varierande öppettider veckan lång, nu slopar man detta och slår samtidigt till med ordentligt utökat öppethållande.
-Ja, vi kommer att ha öppet mellan klockan 06:15-21:00 på vardagarna i fortsättningen, vi har ju resurser för det så därför vill vi ta vara på det också, säger Åsa.
Maxade öppettider innebär därför inga ökade personalkostnader, förklarar hon vidare.
-Nej, vi har folk har redan från kl sex på morgonen, så det är enbart en fråga om att bli mer effektiva och tillgängliga för allmänheten.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.