På onsdagens delade barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn ut årets pedagogiska pris, som den här gången gick till Åsens fritidshem på Fröviskolan.
Det var under stort hemlighetsmakeri som årets pedagogiska pris skulle delas ut, och de intet ont anande pristagarna blev minst sagt tagna på sängen. Det som på förhand skulle vara en samling för språkutveckling i skolans matsal, förvandlades sedan till en prisutdelning med Linda Svahn i spetsen. Vinnarna fick ta emot ett diplom, samt en prissumma om 25 000 kronor.
Åsens fritidshem tilldelas det pedagogiska priset med motiveringen:
”Pedagogiska priset 2019 går till Åsens fritidshem på Fröviskolan för deras aktiva arbete med att inom ramen för fritidshemmet komplettera skolans pedagogiska arbete.
Fritidshemmet har en viktig roll att fylla genom att på ett friare och mer lekfullt sätt komplettera skolans arbete. Detta har personalen på Åsens fritidshem tagit fasta på och genom målmedveten planering och fokus på läroplanens mål bidrar fritidshemmets arbete till kunskap och lärande som stärker och fördjupar barnens kunskaper i olika ämnen. ”
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.