70 musiker. 60 barn. Det kan inte bli annat än ordentligt drag! Idag, lördag, repeterade Guldsmedshyttans Musikkår, Lindesbergs Storband, Linde Symphonic Band och Kulturskolan Garnalias barnkör tillsammans för första gången inför den kommande konserten. I slutet av april ska dem framföra en rad av Astrid Lindgrens älskade barnsånger i en något annorlunda tappning.
I Kulturum är det instrument, musiker, notställ, barn och dirigenter både högt och lågt. Det är trångt och svårframkomligt, men det är väl just så det blir när tre av kommunens stora orkestrar, och en barnkör därtill ska rymmas. Men trängseln är det ingen som bryr sig om, fokus ligger på repetitionen. Det här är nämligen enda tillfället man har att alla tillsammans öva inför den kommande konserten den 25 april, så man får ta vara på möjligheten på bästa sätt.
– Det här är första repet med alla tillsammans. Just nu är det låtar med mindre sättning och sedan ska vi fortsätta med full orkester, berättar Linde Symphonic Bands dirigent Rickard Samuelsson.
Det är tre dirigenter som styr musikerna över tonernas hav. Från Guldsmedshyttans Musikkår är Tommy Lundholm och Per Kopp på plats, och så Rickard Samuelsson. Och Anna Andersson guidar alla sångglada barn. Det är en hel del att tänka på och dirigenterna har ett viktigt jobb att sköta.
– Man måste balansera upp volymen i stämmorna och eftersom det är en barnkör måste man få med volymen. Men det är spännande! Det är en bra utmaning för musikerna och inte helt lätt för stämmorna. Men vi får öva hårt, konstaterar Rickard.
Förberedelserna inför konserten har pågått sedan i julas och det är en något annorlunda version av Astrid Lindgrens låtar som publiken kommer att få avnjuta. Rickard fortsätter:
– Det är inte Astrid Lindgren i vanlig tappning, utan ett lite annat stuk. Funk, jazz och så kommer det även vara med dans i två låtar.
Rickard tycker att det här är en konsert som inte någon bör missa.
– Nästan alla kommunens orkestrar gör ett samarbete med barnkören, det är första gången man gör något så stort på många år. Det kan till och med vara så att det aldrig tidigare gjorts.
Det blir dags för barnen att ta en välbehövlig paus, och i ett rum utanför har man dukat upp med bullar och festis. Lovisa Thybeck, som är sex år gammal, kommer att sjunga ett solostycke.
– Det är roligt, jag är inte nervös. Det är jättekul att sjunga!, berättar hon glädjestrålande och går iväg för att hämta ett äpple.
Sjuåriga Telin Johansson har försett sig med fika och krupit upp i soffan
tillsammans med flera andra unga sångfåglar.
– Jag tycker om låtarna, Karlsson på taket är min favorit, jag tycker om den, berättar hon.
Telin är inte det minsta nervös, och tror inte heller att hon kommer att vara det under konserten heller. Men om det ändå skulle råka bli så, så vet hon hur man löser problemet med fjärilar i magen.
– Man bara provar!, säger hon bestämt.
Konserten kommer att vara i Lindesberg Arena den 25 april, klockan 15.00. Förköp görs på Lindesbergs Stadsbibliotek, men går även att införskaffas vid entrén.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.