70 musiker. 60 barn. Det kan inte bli annat än ordentligt drag! Idag, lördag, repeterade Guldsmedshyttans Musikkår, Lindesbergs Storband, Linde Symphonic Band och Kulturskolan Garnalias barnkör tillsammans för första gången inför den kommande konserten. I slutet av april ska dem framföra en rad av Astrid Lindgrens älskade barnsånger i en något annorlunda tappning.
I Kulturum är det instrument, musiker, notställ, barn och dirigenter både högt och lågt. Det är trångt och svårframkomligt, men det är väl just så det blir när tre av kommunens stora orkestrar, och en barnkör därtill ska rymmas. Men trängseln är det ingen som bryr sig om, fokus ligger på repetitionen. Det här är nämligen enda tillfället man har att alla tillsammans öva inför den kommande konserten den 25 april, så man får ta vara på möjligheten på bästa sätt.
– Det här är första repet med alla tillsammans. Just nu är det låtar med mindre sättning och sedan ska vi fortsätta med full orkester, berättar Linde Symphonic Bands dirigent Rickard Samuelsson.
Det är tre dirigenter som styr musikerna över tonernas hav. Från Guldsmedshyttans Musikkår är Tommy Lundholm och Per Kopp på plats, och så Rickard Samuelsson. Och Anna Andersson guidar alla sångglada barn. Det är en hel del att tänka på och dirigenterna har ett viktigt jobb att sköta.
– Man måste balansera upp volymen i stämmorna och eftersom det är en barnkör måste man få med volymen. Men det är spännande! Det är en bra utmaning för musikerna och inte helt lätt för stämmorna. Men vi får öva hårt, konstaterar Rickard.
Förberedelserna inför konserten har pågått sedan i julas och det är en något annorlunda version av Astrid Lindgrens låtar som publiken kommer att få avnjuta. Rickard fortsätter:
– Det är inte Astrid Lindgren i vanlig tappning, utan ett lite annat stuk. Funk, jazz och så kommer det även vara med dans i två låtar.
Rickard tycker att det här är en konsert som inte någon bör missa.
– Nästan alla kommunens orkestrar gör ett samarbete med barnkören, det är första gången man gör något så stort på många år. Det kan till och med vara så att det aldrig tidigare gjorts.
Det blir dags för barnen att ta en välbehövlig paus, och i ett rum utanför har man dukat upp med bullar och festis. Lovisa Thybeck, som är sex år gammal, kommer att sjunga ett solostycke.
– Det är roligt, jag är inte nervös. Det är jättekul att sjunga!, berättar hon glädjestrålande och går iväg för att hämta ett äpple.
Sjuåriga Telin Johansson har försett sig med fika och krupit upp i soffan
tillsammans med flera andra unga sångfåglar.
– Jag tycker om låtarna, Karlsson på taket är min favorit, jag tycker om den, berättar hon.
Telin är inte det minsta nervös, och tror inte heller att hon kommer att vara det under konserten heller. Men om det ändå skulle råka bli så, så vet hon hur man löser problemet med fjärilar i magen.
– Man bara provar!, säger hon bestämt.
Konserten kommer att vara i Lindesberg Arena den 25 april, klockan 15.00. Förköp görs på Lindesbergs Stadsbibliotek, men går även att införskaffas vid entrén.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.