70 musiker. 60 barn. Det kan inte bli annat än ordentligt drag! Idag, lördag, repeterade Guldsmedshyttans Musikkår, Lindesbergs Storband, Linde Symphonic Band och Kulturskolan Garnalias barnkör tillsammans för första gången inför den kommande konserten. I slutet av april ska dem framföra en rad av Astrid Lindgrens älskade barnsånger i en något annorlunda tappning.
I Kulturum är det instrument, musiker, notställ, barn och dirigenter både högt och lågt. Det är trångt och svårframkomligt, men det är väl just så det blir när tre av kommunens stora orkestrar, och en barnkör därtill ska rymmas. Men trängseln är det ingen som bryr sig om, fokus ligger på repetitionen. Det här är nämligen enda tillfället man har att alla tillsammans öva inför den kommande konserten den 25 april, så man får ta vara på möjligheten på bästa sätt.
– Det här är första repet med alla tillsammans. Just nu är det låtar med mindre sättning och sedan ska vi fortsätta med full orkester, berättar Linde Symphonic Bands dirigent Rickard Samuelsson.
Det är tre dirigenter som styr musikerna över tonernas hav. Från Guldsmedshyttans Musikkår är Tommy Lundholm och Per Kopp på plats, och så Rickard Samuelsson. Och Anna Andersson guidar alla sångglada barn. Det är en hel del att tänka på och dirigenterna har ett viktigt jobb att sköta.
– Man måste balansera upp volymen i stämmorna och eftersom det är en barnkör måste man få med volymen. Men det är spännande! Det är en bra utmaning för musikerna och inte helt lätt för stämmorna. Men vi får öva hårt, konstaterar Rickard.
Förberedelserna inför konserten har pågått sedan i julas och det är en något annorlunda version av Astrid Lindgrens låtar som publiken kommer att få avnjuta. Rickard fortsätter:
– Det är inte Astrid Lindgren i vanlig tappning, utan ett lite annat stuk. Funk, jazz och så kommer det även vara med dans i två låtar.
Rickard tycker att det här är en konsert som inte någon bör missa.
– Nästan alla kommunens orkestrar gör ett samarbete med barnkören, det är första gången man gör något så stort på många år. Det kan till och med vara så att det aldrig tidigare gjorts.
Det blir dags för barnen att ta en välbehövlig paus, och i ett rum utanför har man dukat upp med bullar och festis. Lovisa Thybeck, som är sex år gammal, kommer att sjunga ett solostycke.
– Det är roligt, jag är inte nervös. Det är jättekul att sjunga!, berättar hon glädjestrålande och går iväg för att hämta ett äpple.
Sjuåriga Telin Johansson har försett sig med fika och krupit upp i soffan
tillsammans med flera andra unga sångfåglar.
– Jag tycker om låtarna, Karlsson på taket är min favorit, jag tycker om den, berättar hon.
Telin är inte det minsta nervös, och tror inte heller att hon kommer att vara det under konserten heller. Men om det ändå skulle råka bli så, så vet hon hur man löser problemet med fjärilar i magen.
– Man bara provar!, säger hon bestämt.
Konserten kommer att vara i Lindesberg Arena den 25 april, klockan 15.00. Förköp görs på Lindesbergs Stadsbibliotek, men går även att införskaffas vid entrén.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.