UPPDATERAD KL. 11.51 De 50-talet personer som bor på asylboendet i Gusselby, har på mycket kort varsel tvingats lämna anläggningen för att bussas till Gävle. Tömningen av boende inleddes på fredagsmorgonen.
– Beslutet togs i onsdags och anläggningen skall vara tömd till på lördag, kommenterar Angela Gravheden, enhetschef på Migrationsverket i Lindesberg.
Enhetschefen har ännu inte fått veta på vilka grunder man fattat detta beslut, men påpekar att anläggningen är en av de som man tidigare bestämt att stänga i år.
– Det stämmer att det här boendet skulle fasas ut, men det var tänkt att ske först i sommar, säger Gravheden.
Boendet i Gusselby inhyser ett 50-tal boende. Samtliga skall nu per buss resa till ansökningsenheten i Gävle, där de sedan tilldelas nya boplatser.
Uppdatering kl. 11.51
Under förmiddagen har det framkommit att stängningen gjorts med anledning av att bolaget som driver anläggningen haft obetalda skatter och sociala avgifter. Detta rapporterar Sveriges Radio P4 Örebro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.