I somras skadades tre personer, varav en allvarligt, i en motorcykelolycka i Storå. Trion hade druckit på kvällen och var kraftigt berusade när de tog en fyrhjulig mc och åkte iväg i hög hastighet. Olyckan inträffade när en av passagerarna sträckte sig fram och gasade samtidigt som föraren bromsade. De förlorade kontrollen över motorcykeln och kraschade mot ett träd. En av de tre skadades mycket allvarligt och hennes skador bedömdes som livshotande. Den våldsamma kraschen hade orsakat en blödning i hjärnan på kvinnan, som överlevde men nu har fått men för livet.
De övriga två inblandade i olyckan åtalas nu för grovt rattfylleri och vållande till kroppsskada. En av förarna hade hela två promille alkohol i sig vid olyckstillfället.
Tidigare artiklar:
Motorcykeln från Storåolyckan har hittats>>
Fyrhjulingen från Storåolyckan stals i Kopparberg>>
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.