Företagaren Wohlgart Andersson åtalas för miljöbrott. Detta med anledning av att hans företag Tankdemontering omhändertagit och forslat bort en större mängd miljöfarligt avfall än vad de har tillstånd för.-Anledningen är helt och hållet för att undvika att detta avfall kastas med hushållsavfallet. Det måste väl ändå vara bättre att det hamnar på en miljöstation, kommenterar Wohlgart.
Avfallet man talar om här, är en blandning av kemikalier och bottensatsen i villaoljetankar som återstår efter en sanering av tanken. Denna mängd miljöfarligt avfall uppgår till ca 10 kg i snitt per tank och sanering. Företaget har tillstånd att ta hand om avfallet och gör det med alla säkerhetsföreskrifter som måste efterföljas. Men de får inte köra mer än 400 kg per år. Den regeln har man brutit mot, fullt medvetna om att det är fel. Wohlgart Andersson hävdar bestämt att detta gjorts för att avfallet inte ska hamna på fel plats.
-Vi har gjort fel, men det känns ändå bättre att köra avfallet till rätt plats istället för att chansa på att kunden tar hand om det på rätt sätt. För vi har ju sett hur det brukar gå till, att man kastar det i soporna som vanligt hushållsavfall. Vid ett par tillfällen har vi påpekat för kunden att de inte kan göra så där, att linda in avfallet i plast och dumpa det i soptunnan. Men då har vi fått höra att ”det har väl inte vi något med att göra”, berättar Wohlgart.
Privatpersoner får frakta bort max 25 kg sådant avfall per år utan tillstånd eller avgifter. Företaget Tankdemontering har tillstånd för 400 kg, men har tagit hand om drygt 30 ton.
-Jag ser ju egentligen ingen skillnad på om vi kör 400 kg eller mer. Vi gör det på samma sätt oavsett mängd, med utbildad personal och ADR-märkt transportfordon och till en miljöstation. Som jag ser det blir vi straffade av en miljömyndighet för att vi har värnat om miljön. Det är ju lite ironiskt faktiskt, säger han.
ADR-märkningen är till för att bland annat räddningstjänsten skall vara medvetna om vad som fraktas vid händelse av en olycka.
Varför har ni inte sökt tillstånd för större mängder än dessa 400 kg, ni har ju ändå varit medvetna om vad som gäller?
-Problemet är ett väldigt invecklat regelverk som bland annat kräver att man skall ha arbetat som arbetsledare i minst fem år innan man får söka tillståndet.
Hur många arbeten har ni gjort totalt under er verksamma tid?
-Jag kan inte siffran exakt på rak arm, men det är strax över 6000 kunder.
Hur vanligt är det att kunden kastar detta miljöfarliga avfall i soporna?
-Uppskattningsvis vid hälften av fallen, med andra ord väldigt många kilo per år.
Hur kommer ni gå vidare nu?
-Jag bestrider naturligtvis åtalet eftersom jag tycker vi gjort rätt som tagit hand om avfallet och garderat oss från att det hamnar i naturen istället.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.