Företagaren Wohlgart Andersson åtalas för miljöbrott. Detta med anledning av att hans företag Tankdemontering omhändertagit och forslat bort en större mängd miljöfarligt avfall än vad de har tillstånd för.-Anledningen är helt och hållet för att undvika att detta avfall kastas med hushållsavfallet. Det måste väl ändå vara bättre att det hamnar på en miljöstation, kommenterar Wohlgart.
Avfallet man talar om här, är en blandning av kemikalier och bottensatsen i villaoljetankar som återstår efter en sanering av tanken. Denna mängd miljöfarligt avfall uppgår till ca 10 kg i snitt per tank och sanering. Företaget har tillstånd att ta hand om avfallet och gör det med alla säkerhetsföreskrifter som måste efterföljas. Men de får inte köra mer än 400 kg per år. Den regeln har man brutit mot, fullt medvetna om att det är fel. Wohlgart Andersson hävdar bestämt att detta gjorts för att avfallet inte ska hamna på fel plats.
-Vi har gjort fel, men det känns ändå bättre att köra avfallet till rätt plats istället för att chansa på att kunden tar hand om det på rätt sätt. För vi har ju sett hur det brukar gå till, att man kastar det i soporna som vanligt hushållsavfall. Vid ett par tillfällen har vi påpekat för kunden att de inte kan göra så där, att linda in avfallet i plast och dumpa det i soptunnan. Men då har vi fått höra att ”det har väl inte vi något med att göra”, berättar Wohlgart.
Privatpersoner får frakta bort max 25 kg sådant avfall per år utan tillstånd eller avgifter. Företaget Tankdemontering har tillstånd för 400 kg, men har tagit hand om drygt 30 ton.
-Jag ser ju egentligen ingen skillnad på om vi kör 400 kg eller mer. Vi gör det på samma sätt oavsett mängd, med utbildad personal och ADR-märkt transportfordon och till en miljöstation. Som jag ser det blir vi straffade av en miljömyndighet för att vi har värnat om miljön. Det är ju lite ironiskt faktiskt, säger han.
ADR-märkningen är till för att bland annat räddningstjänsten skall vara medvetna om vad som fraktas vid händelse av en olycka.
Varför har ni inte sökt tillstånd för större mängder än dessa 400 kg, ni har ju ändå varit medvetna om vad som gäller?
-Problemet är ett väldigt invecklat regelverk som bland annat kräver att man skall ha arbetat som arbetsledare i minst fem år innan man får söka tillståndet.
Hur många arbeten har ni gjort totalt under er verksamma tid?
-Jag kan inte siffran exakt på rak arm, men det är strax över 6000 kunder.
Hur vanligt är det att kunden kastar detta miljöfarliga avfall i soporna?
-Uppskattningsvis vid hälften av fallen, med andra ord väldigt många kilo per år.
Hur kommer ni gå vidare nu?
-Jag bestrider naturligtvis åtalet eftersom jag tycker vi gjort rätt som tagit hand om avfallet och garderat oss från att det hamnar i naturen istället.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.