Mer än en tredjedel av det nybyggda träcket saknas efter en fräck stöld. Foto: Privat
Återuppbyggnaden av rastplatsen vid Södra Brunnsjön utsatt för fräck stöld
Den tillgänglighetsanpassade rastplatsen vid Södra Brunnsjön utanför Lindesberg, som eldhärjades bara en vecka efter invigningen förra året är nu under återuppbyggnad. Dock har man blivit utsatta för en minst sagt fräck stöld, då mer än en tredjedel av det nybyggda trädäcket spårlöst har försvunnit.
– Någon har varit där och stulit ungefär 120 löpmeter, cirka 25 kvadrat, förmodligen under onsdagsnatten, berättar Johan Karlström, Utvecklingsledare Friluftsliv Region Örebro län.
I maj 2022 invigdes den tillgänglighetsanpassade rastplatsen vid Södra Brunnsjön utanför Lindesberg. Bara en knapp vecka senare eldhärjades stora delar av den nybyggda satsningen, något som LindeNytt rapporterade om vid tillfället.
Sedan i höstas har arbetet pågått med att återuppbygga platsen, men återigen har man utsatts för sabotage.
I maj förra året eldhärjades rastplatsen vid Södra Brunnsjön. Arkivfoto: Camilla Lagerman
– När vi kom dit igår saknades en stor del av däcket. Vi har kollat av med vandrare som vi vet passerade platsen i onsdags, och då var däcket intakt. Någon har varit där och stulit ungefär 120 löpmeter, cirka 25 kvadrat, förmodligen under onsdagsnatten, berättar Johan Karlström, Utvecklingsledare Friluftsliv Region Örebro län.
Inte nog med att mer än en tredjedel av träcket nu saknas, gärningspersonerna har dessutom haft för avsikt att avlägsna lika mycket till.
– Sedan har man även förberett för att stjäla mer, för skruvarna var borttagna på ungefär lika mycket till, men plankorna låg fortfarande kvar. Vi gjorde lite åtgärder igår kväll för att det förhoppningsvis inte ska gå att stjäla mer, säger Karlström.
Trots den minst sagt fräcka stölden finns inga planer på att lägga ned arbetet vid rastplatsen, tvärtom.
– Vi kommer givetvis att fortsätta göra färdigt den här platsen, vi har gjort så pass mycket att vi inte bara kan ge upp. Men vi hoppas kunna få lite extra ögon och öron på platsen från folk i närheten, säger Johan Karlström.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...