Mer än en tredjedel av det nybyggda träcket saknas efter en fräck stöld. Foto: Privat
Återuppbyggnaden av rastplatsen vid Södra Brunnsjön utsatt för fräck stöld
Den tillgänglighetsanpassade rastplatsen vid Södra Brunnsjön utanför Lindesberg, som eldhärjades bara en vecka efter invigningen förra året är nu under återuppbyggnad. Dock har man blivit utsatta för en minst sagt fräck stöld, då mer än en tredjedel av det nybyggda trädäcket spårlöst har försvunnit.
– Någon har varit där och stulit ungefär 120 löpmeter, cirka 25 kvadrat, förmodligen under onsdagsnatten, berättar Johan Karlström, Utvecklingsledare Friluftsliv Region Örebro län.
I maj 2022 invigdes den tillgänglighetsanpassade rastplatsen vid Södra Brunnsjön utanför Lindesberg. Bara en knapp vecka senare eldhärjades stora delar av den nybyggda satsningen, något som LindeNytt rapporterade om vid tillfället.
Sedan i höstas har arbetet pågått med att återuppbygga platsen, men återigen har man utsatts för sabotage.
I maj förra året eldhärjades rastplatsen vid Södra Brunnsjön. Arkivfoto: Camilla Lagerman
– När vi kom dit igår saknades en stor del av däcket. Vi har kollat av med vandrare som vi vet passerade platsen i onsdags, och då var däcket intakt. Någon har varit där och stulit ungefär 120 löpmeter, cirka 25 kvadrat, förmodligen under onsdagsnatten, berättar Johan Karlström, Utvecklingsledare Friluftsliv Region Örebro län.
Inte nog med att mer än en tredjedel av träcket nu saknas, gärningspersonerna har dessutom haft för avsikt att avlägsna lika mycket till.
– Sedan har man även förberett för att stjäla mer, för skruvarna var borttagna på ungefär lika mycket till, men plankorna låg fortfarande kvar. Vi gjorde lite åtgärder igår kväll för att det förhoppningsvis inte ska gå att stjäla mer, säger Karlström.
Trots den minst sagt fräcka stölden finns inga planer på att lägga ned arbetet vid rastplatsen, tvärtom.
– Vi kommer givetvis att fortsätta göra färdigt den här platsen, vi har gjort så pass mycket att vi inte bara kan ge upp. Men vi hoppas kunna få lite extra ögon och öron på platsen från folk i närheten, säger Johan Karlström.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.