Återvinningsstationen vid ICA Närsbyhallen i Frövi försvinner inom kort. Det meddelar FTI, Förpacknings & Tidningsinsamlingen i ett pressmeddelande. Som en tillfällig lösning flyttas behållare för pappers- och plastförpackningar till återvinningsstationen vid Tempo på Bergslagsvägen.
Återvinningsstationen försvinner med anledning av att ICA Närbyhallen haft en positiv utveckling och expanderat så mycket att det är nödvändigt för livsmedelsbutiken att få fler parkeringsplatser till sina kunder.
För att lösa problemet tillfälligt så flyttar FTI två behållare för pappersförpackningar och en för plastförpackningar till återvinningsstationen vid Tempo på Bergslagsvägen 10 i Frövi. Samtidigt justerar man tömningsintervallerna så att återvinningsstationen inte ska svämma över.
FTI söker nu tillsammans med Lindesbergs kommun och BKT en mer permanent lösning för hushållens källsortering i Frövi.
– Vi hoppas, trots detta, att hushållen fortsätter sin källsortering vid övriga återvinningsstationer i kommunen, säger Ulla Krohn, regionchef på FTI via pressmeddelandet.
FTI understryker att all återvinning och källsortering bidrar till tillverkning av nya förpackningar, nytt glas och nya tidningar så att vi inte i onödan slösar på jorden ändliga resurser. De olika återvinningsstationer som finns inom kommunen är till för förpackningar och tidningar från privatpersoner och hushåll. Mer information om återvinning finns att läsa på FTI:s hemsida.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.