Kommunens folkpartister och moderater vill ta till åtgärder för att minska risken för att kommunens ungdomar ska åka till ISIS eller liknande terrorgrupper, detta skriver de i en motion.
I sin motion skriver Folkpartiet och Moderaterna om ungdomar från Örebro som varit och är hos ISIS, som dödats och skadats.
”De lokala ledarna är frågande till varför de åker, samt hur hantera de hemkommande”, kan man läsa i motionen och nu inser man att det måste ageras, hela samhället tillsammans.
Vid en konferens i Örebro talade företrädare för Islam, forskare, försvarshögskolan, nationella samordningskansliet och därtill lokala företrädare från Örebro. Frågan om hur mycket lokalsamhället vet togs upp av alla, och det visade sig att de lokala företrädarna meddelade att det inte råder någon kunskapsbrist hos skola, socialtjänst, församlingar, föreningar och polisen.
”Problemet var inte kunskapsläget, utan att ingen eller inga fanns som kunde skapa en sammanhängande bild av hur det egentligen såg ut i kommunen.”
Att skolorna eventuellt diskuterar ämnet i fråga tycker inte Folkpartiet och Moderaterna är tillräckligt, utan de föreslår att man ska skapa ett forum där information samlas och värderas, att åtgärder som sedan utvärderas sätts igång och att en återrapport till de berörda instanserna ska göras.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.