Boende i närheten av tivoliplanen vittnar om att det förekommer buskörning där och att det sker väldigt frekvent och våldsamt också. Nu kommer kommun och polis vidta åtgärder mot detta innan någon fotgängare hamnar i vägen för okynnesförarnas framfart.
I stort sett varje kväll förekommer buskörning på den stora grusplanen och nu börjar boende i området att tröttna. Även om ljudet är det som stör mest, är det skaderisken som oroar mest. Därför kommer polis och kommunens trafikenhet nu att vidta åtgärder för att komma åt problemet.
Polisens operativa chef, Morgan Beijer, ser allvarligt på det här eftersom det försätter oskyddade trafikanter i fara. Det är väldigt vanligt att människor genar över tivoliplanen och kommer då en ”rallyförare” i full fart från Djupdalsgatan och ut på planen så kan det vara kört.
-Jag tycker att man kan se en större nonchalans i trafiken hos unga förare idag jämfört med förr och man ser inte riskerna man utsätter andra människor för när man håller på så här, säger Morgan Beijer.
Polisen vädjar till de boende i området om tidangivelser för att punktmarkera med effektivitet.
-Vi kan ju inte bevaka området varje timme dygnet runt, därför kan boende i området ge oss viktig information som ökar våra chanser att få tag på de som håller på där om kvällarna, påpekar Beijer.
Kommunens trafikenhet har fått information från allmänheten om att tivoliplanen är rena rama rallybanan kvällstid.
-Förr eller senare slutar det med att en människa kommer i vägen och därför måste det här stoppas nu, säger Mats Lidestig på BMB.
Lidestig uppger att han redan idag, måndag, kommer att kontakta BKT för att snabbt få till en fartdämpande åtgärd.
-Som en första åtgärd kommer jag föreslå att ”suggor” placeras ut vid korsningen så att ingen kan komma i full fart från Djupdalsgatan och köra rakt ut. Men det måste följas upp med andra åtgärder sen, kommenterar han.
Mats Lidestig menar att det är den stora öppna ytan som är problemet. Kan man göra en arrangerad parkeringsplats med tydliga rader så försvinner den öppna ytan – och problemet.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.