Boende i närheten av tivoliplanen vittnar om att det förekommer buskörning där och att det sker väldigt frekvent och våldsamt också. Nu kommer kommun och polis vidta åtgärder mot detta innan någon fotgängare hamnar i vägen för okynnesförarnas framfart.
I stort sett varje kväll förekommer buskörning på den stora grusplanen och nu börjar boende i området att tröttna. Även om ljudet är det som stör mest, är det skaderisken som oroar mest. Därför kommer polis och kommunens trafikenhet nu att vidta åtgärder för att komma åt problemet.
Polisens operativa chef, Morgan Beijer, ser allvarligt på det här eftersom det försätter oskyddade trafikanter i fara. Det är väldigt vanligt att människor genar över tivoliplanen och kommer då en ”rallyförare” i full fart från Djupdalsgatan och ut på planen så kan det vara kört.
-Jag tycker att man kan se en större nonchalans i trafiken hos unga förare idag jämfört med förr och man ser inte riskerna man utsätter andra människor för när man håller på så här, säger Morgan Beijer.
Polisen vädjar till de boende i området om tidangivelser för att punktmarkera med effektivitet.
-Vi kan ju inte bevaka området varje timme dygnet runt, därför kan boende i området ge oss viktig information som ökar våra chanser att få tag på de som håller på där om kvällarna, påpekar Beijer.
Kommunens trafikenhet har fått information från allmänheten om att tivoliplanen är rena rama rallybanan kvällstid.
-Förr eller senare slutar det med att en människa kommer i vägen och därför måste det här stoppas nu, säger Mats Lidestig på BMB.
Lidestig uppger att han redan idag, måndag, kommer att kontakta BKT för att snabbt få till en fartdämpande åtgärd.
-Som en första åtgärd kommer jag föreslå att ”suggor” placeras ut vid korsningen så att ingen kan komma i full fart från Djupdalsgatan och köra rakt ut. Men det måste följas upp med andra åtgärder sen, kommenterar han.
Mats Lidestig menar att det är den stora öppna ytan som är problemet. Kan man göra en arrangerad parkeringsplats med tydliga rader så försvinner den öppna ytan – och problemet.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.