Boende i närheten av tivoliplanen vittnar om att det förekommer buskörning där och att det sker väldigt frekvent och våldsamt också. Nu kommer kommun och polis vidta åtgärder mot detta innan någon fotgängare hamnar i vägen för okynnesförarnas framfart.
I stort sett varje kväll förekommer buskörning på den stora grusplanen och nu börjar boende i området att tröttna. Även om ljudet är det som stör mest, är det skaderisken som oroar mest. Därför kommer polis och kommunens trafikenhet nu att vidta åtgärder för att komma åt problemet.
Polisens operativa chef, Morgan Beijer, ser allvarligt på det här eftersom det försätter oskyddade trafikanter i fara. Det är väldigt vanligt att människor genar över tivoliplanen och kommer då en ”rallyförare” i full fart från Djupdalsgatan och ut på planen så kan det vara kört.
-Jag tycker att man kan se en större nonchalans i trafiken hos unga förare idag jämfört med förr och man ser inte riskerna man utsätter andra människor för när man håller på så här, säger Morgan Beijer.
Polisen vädjar till de boende i området om tidangivelser för att punktmarkera med effektivitet.
-Vi kan ju inte bevaka området varje timme dygnet runt, därför kan boende i området ge oss viktig information som ökar våra chanser att få tag på de som håller på där om kvällarna, påpekar Beijer.
Kommunens trafikenhet har fått information från allmänheten om att tivoliplanen är rena rama rallybanan kvällstid.
-Förr eller senare slutar det med att en människa kommer i vägen och därför måste det här stoppas nu, säger Mats Lidestig på BMB.
Lidestig uppger att han redan idag, måndag, kommer att kontakta BKT för att snabbt få till en fartdämpande åtgärd.
-Som en första åtgärd kommer jag föreslå att ”suggor” placeras ut vid korsningen så att ingen kan komma i full fart från Djupdalsgatan och köra rakt ut. Men det måste följas upp med andra åtgärder sen, kommenterar han.
Mats Lidestig menar att det är den stora öppna ytan som är problemet. Kan man göra en arrangerad parkeringsplats med tydliga rader så försvinner den öppna ytan – och problemet.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.