Att bygga en ny och fin skola för flera hundra miljoner har inte hjälpt!
INSÄNDARE/DEBATT: Problem som fanns redan på den förra Stadsskogsskolan, verkar att ha följt med och växt till att bli än större.
Det är med sorg i hjärtat jag läser om motsättningarna som eskalerar mellan olika grupper av elever på den relativt nya Lindbackaskolan i Lindesberg.
I NA:s reportage om skolan den 11 januari var rubriken ”Gangsterkultur inne på skolan”. Det har gått så långt att skolans ledning pratar om gangsterkultur och ännu en gång får de lov att ropa ut sin vädjan om hjälp via media. Trots upprepade signaler sedan många år om att det inte står rätt till, varken i skolorna i Lindesberg, eller på andra platser runt om i Sverige så händer inget – eller i alla fall inte tillräckligt – med bra saker – för att vända utvecklingen.
Arkivfoto: Fredrik Norman
Mobbing, fallande resultat och dålig arbetsro i skolan har sedan länge kopplats ihop med att elever har mobiltelefoner i skolan. Därför ändrades skollagen redan 2007 i syfte att de störningar i skolmiljön som påstods orsakas av mobiltelefonerna skulle begränsas.
Nu 16 år senare när än fler har tillgång till en mobiltelefon, med vilken den som vill, kan föra en ”anonym” tillvaro på nätet, då är de inte konstigt att problemen växer. Anonymiteten gör att människor tappar respekten för varandra.
Men problemen är naturligtvis inte bara mobiltelefonerna, de är verktyget för att snabbt och i tid och otid hålla liv i elakheter och motsättningar.
Om det var så ”enkelt” att allt bara berodde på mobiltelefoner och stökiga elever, då hade skolans personal, etcetera, fixat den studiero som de allra flesta eftersträvar.
Baksidan med vårt individualiserade samhälle, som tillåtits växa fram, sedan början av 80-talet torde ha haft en minst lika stark påverkan.
Vi kan diskutera och peka på olika anledningar hur mycket som helst, om så kommer vi finna att problemen är långt fler än det finns elever på en enskild skola.
Fler måste inse och acceptera att skolan är en spegling av samhället. Det som händer och sker i hela samhället, påverkar även skolan. Väljer vi en värld och ett leverne där det är viktigare att betala idrottsmän miljoner och ibland miljarder i ersättning för deras sysselsättning och samtidigt intalar allt fler barn och ungdomar att de kan alltid bli kändisar eller influensers i stället för att satsa på skolan, då har vi vuxenvärlden gjort våra barn och ungdomar en björntjänst som kommer och kanske redan nu, slå tillbaka mot hela samhället.
Självklart skall vi ställa krav på barn och ungdomar och på de föräldrar som inte riktigt mäktar med att leva upp till sin föräldraroll, men till syvende och sist är problemet något vi alla måste lösa tillsammans!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.