Att bygga en ny och fin skola för flera hundra miljoner har inte hjälpt!
INSÄNDARE/DEBATT: Problem som fanns redan på den förra Stadsskogsskolan, verkar att ha följt med och växt till att bli än större.
Det är med sorg i hjärtat jag läser om motsättningarna som eskalerar mellan olika grupper av elever på den relativt nya Lindbackaskolan i Lindesberg.
I NA:s reportage om skolan den 11 januari var rubriken ”Gangsterkultur inne på skolan”. Det har gått så långt att skolans ledning pratar om gangsterkultur och ännu en gång får de lov att ropa ut sin vädjan om hjälp via media. Trots upprepade signaler sedan många år om att det inte står rätt till, varken i skolorna i Lindesberg, eller på andra platser runt om i Sverige så händer inget – eller i alla fall inte tillräckligt – med bra saker – för att vända utvecklingen.
Arkivfoto: Fredrik Norman
Mobbing, fallande resultat och dålig arbetsro i skolan har sedan länge kopplats ihop med att elever har mobiltelefoner i skolan. Därför ändrades skollagen redan 2007 i syfte att de störningar i skolmiljön som påstods orsakas av mobiltelefonerna skulle begränsas.
Nu 16 år senare när än fler har tillgång till en mobiltelefon, med vilken den som vill, kan föra en ”anonym” tillvaro på nätet, då är de inte konstigt att problemen växer. Anonymiteten gör att människor tappar respekten för varandra.
Men problemen är naturligtvis inte bara mobiltelefonerna, de är verktyget för att snabbt och i tid och otid hålla liv i elakheter och motsättningar.
Om det var så ”enkelt” att allt bara berodde på mobiltelefoner och stökiga elever, då hade skolans personal, etcetera, fixat den studiero som de allra flesta eftersträvar.
Baksidan med vårt individualiserade samhälle, som tillåtits växa fram, sedan början av 80-talet torde ha haft en minst lika stark påverkan.
Vi kan diskutera och peka på olika anledningar hur mycket som helst, om så kommer vi finna att problemen är långt fler än det finns elever på en enskild skola.
Fler måste inse och acceptera att skolan är en spegling av samhället. Det som händer och sker i hela samhället, påverkar även skolan. Väljer vi en värld och ett leverne där det är viktigare att betala idrottsmän miljoner och ibland miljarder i ersättning för deras sysselsättning och samtidigt intalar allt fler barn och ungdomar att de kan alltid bli kändisar eller influensers i stället för att satsa på skolan, då har vi vuxenvärlden gjort våra barn och ungdomar en björntjänst som kommer och kanske redan nu, slå tillbaka mot hela samhället.
Självklart skall vi ställa krav på barn och ungdomar och på de föräldrar som inte riktigt mäktar med att leva upp till sin föräldraroll, men till syvende och sist är problemet något vi alla måste lösa tillsammans!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Riksspelman Anna Johansson tilldelas årets kulturpris till minne av Gudrun Persson. Foto: Manskören Harmoni
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Befarad villabrand var synvilla
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man...