Lindbackaskolan. Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Att bygga en ny och fin skola för flera hundra miljoner har inte hjälpt!

INSÄNDARE/DEBATT: Problem som fanns redan på den förra Stadsskogsskolan, verkar att ha följt med och växt till att bli än större.

Det är med sorg i hjärtat jag läser om motsättningarna som eskalerar mellan olika grupper av elever på den relativt nya Lindbackaskolan i Lindesberg.
I NA:s reportage om skolan den 11 januari var rubriken ”Gangsterkultur inne på skolan”. Det har gått så långt att skolans ledning pratar om gangsterkultur och ännu en gång får de lov att ropa ut sin vädjan om hjälp via media. Trots upprepade signaler sedan många år om att det inte står rätt till, varken i skolorna i Lindesberg, eller på andra platser runt om i Sverige så händer inget – eller i alla fall inte tillräckligt – med bra saker – för att vända utvecklingen.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Mobbing, fallande resultat och dålig arbetsro i skolan har sedan länge kopplats ihop med att elever har mobiltelefoner i skolan. Därför ändrades skollagen redan 2007 i syfte att de störningar i skolmiljön som påstods orsakas av mobiltelefonerna skulle begränsas.
Nu 16 år senare när än fler har tillgång till en mobiltelefon, med vilken den som vill, kan föra en ”anonym” tillvaro på nätet, då är de inte konstigt att problemen växer. Anonymiteten gör att människor tappar respekten för varandra.

Men problemen är naturligtvis inte bara mobiltelefonerna, de är verktyget för att snabbt och i tid och otid hålla liv i elakheter och motsättningar.
Om det var så ”enkelt” att allt bara berodde på mobiltelefoner och stökiga elever, då hade skolans personal, etcetera, fixat den studiero som de allra flesta eftersträvar.
Baksidan med vårt individualiserade samhälle, som tillåtits växa fram, sedan början av 80-talet torde ha haft en minst lika stark påverkan.

Vi kan diskutera och peka på olika anledningar hur mycket som helst, om så kommer vi finna att problemen är långt fler än det finns elever på en enskild skola.

Fler måste inse och acceptera att skolan är en spegling av samhället. Det som händer och sker i hela samhället, påverkar även skolan. Väljer vi en värld och ett leverne där det är viktigare att betala idrottsmän miljoner och ibland miljarder i ersättning för deras sysselsättning och samtidigt intalar allt fler barn och ungdomar att de kan alltid bli kändisar eller influensers i stället för att satsa på skolan, då har vi vuxenvärlden gjort våra barn och ungdomar en björntjänst som kommer och kanske redan nu, slå tillbaka mot hela samhället.

Självklart skall vi ställa krav på barn och ungdomar och på de föräldrar som inte riktigt mäktar med att leva upp till sin föräldraroll, men till syvende och sist är problemet något vi alla måste lösa tillsammans!

Bjarne Lind
Lindesberg

Publicerad 16 januari 2023 klockan 11:39

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.

4 mars 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.

2 mars 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ...
27 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.

27 februari 2026 klockan 15:39 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

25 februari 2026 klockan 09:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer

Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”

På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den h...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken

FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…

20 februari 2026 klockan 18:13 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i ...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-19

2026-02-19

2026-02-18

2026-02-17

2026-02-16

2026-02-14

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-03-04 16:44