En grupp vargar, med totalt åtta individer, skall under torsdagen ha rört sig i trakterna av Morskoga. Detta enligt uppgift från allmänheten. Med största sannolikhet handlar det om vargfamiljen i reviret Aspafallet, uppger Per Ahlqvist på Länsstyrelsen, som är ansvarig för inventering av varg.
– Jag har nyligen spårat den här vargfamiljen. Det är en normalgrupp bestående av två vuxna djur, som fick sex valpar i maj månad, berättar Per Ahlqvist.
Enligt den som observerat vargarnas närvaro, skall de ha följt efter en älg. Vargarna rörde sig i riktning mot Aspa/Gusselby.
Uppgifterna kan delvis bekräftas av Länsstyrelsens ansvarige för inventering, Per Ahlqvist. I området finns nämligen ett vargrevir bestående av en familj om totalt åtta djur.
– Jag har nyligen spårat den här vargfamiljen, som består av en svensk tik och en norsk hane. Den invandrade hanen drev bort den tidigare hanen för ett år sedan och i maj månad fick det nya vargparet sin första kull på sex valpar, så allmänhetens iakttagelser om att man har sett åtta vargar stämmer väldigt bra, säger Per Ahlqvist, inventeringsansvarig hos Länsstyrelsen.
Per Ahlqvist uppger för LindeNytt, att han spårat familjen i flera riktningar: norrut till Stråssa och österut till Grimsö och Bergshyttan. Huruvida gårdagens ”älgjakt” gav familjen utdelning framgår ej av de vittnesuppgifter som kommit LindeNytt till känna. Om vargarna observerats på fler platser samma dag är också okänt.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.