Polisen hade verkligen att göra under helgen. Flera fall av misshandel, rattfylleri och skadegörelse är bara något av det som nämns från polisen på måndagen. En videoinspelning av något udda slag ägde rum vid Gröna bron. En ung man syntes då onanera framför en stor publik och detta ska ha videofilmats, enligt polisen. Stök och bök – Augustibullers baksida summeras nu.
Musikfestivalen är över och nu summerar polisen tillställningens tråkiga sida. Det var rejält mycket folk på besök i stan under de två festivaldagarna, och med detta följer tyvärr vissa mindre roliga händelser. På själva festivalområdet har flera stölder skett, bland annat har personer blivit av med mobiltelefoner och kläder. Vid Gröna bron gjorde sig en ung man skyldig till förargelseväckande beteende under vad polisen misstänker var en privat videoinspelning. Mannen i fråga tog helt sonika fram det allra heligaste och började onanera innan han hoppade i ån. Därefter tog han sig upp på turistbåten Råsvalen och fortsatte i samma stil alltsom en stor publik stod och tittade på. Han erkände senare sitt brott till polisen.
På flera platser tog polisen rattfyllerister. De flesta var dock ”måttligt” berusade och bara en person blev av med körkortet tillföljd av sitt brott. En person som plankat in till festivalen påträffas av ordningsvakter och det visar sig att han bar en s k stilett på sig som tas i beslag. En yngling blev aggressiv mot polisen då han anträffades med alkohol. En flaska med vodka beslagtogs och man misstänker att någon köpt spriten till den minderårige. Han uppgav själv att det var legal sprit, men ändrade sig andra gången polisen frågade ut ynglingen. En annan yngling anträffas med en s k joint samt marijuana på sig som tas i beslag.
Vid Lindeskolan har festivalbesökare krossat ett fönster med en papperskorg. Man stal bord och stolar som sedan använts nere vid festivalområdet. Stolarna har återfunnits fulla med spyor, borden saknas ännu. Skolområdet har använts som toalett av några personer med minst sagt ett grisaktigt beteende, berättar polisen. –Man har skitit på flera ställen och även kletat avföringen på skollokalernas fönster, säger Bengt Eriksson som påpekar att man på Lindeskolan är riktigt upprörda efter helgens incidenter. Även en del klotter har upptäckts på området.
Två bekanta råkar under söndagen i luven på varandra och den ene knäar sin kontrahent i magen och försökte dessförinnan kasta honom i sjön. Misshandeln har polisanmälts. En kille från Ramsberg misshandlade en besökare vid Lindeskolan vid 13:30-tiden på fredagen. Han ska då ha utdelat flera sparkar mot en kille som nu anmält händelsen.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.