Polisen hade verkligen att göra under helgen. Flera fall av misshandel, rattfylleri och skadegörelse är bara något av det som nämns från polisen på måndagen. En videoinspelning av något udda slag ägde rum vid Gröna bron. En ung man syntes då onanera framför en stor publik och detta ska ha videofilmats, enligt polisen. Stök och bök – Augustibullers baksida summeras nu.
Musikfestivalen är över och nu summerar polisen tillställningens tråkiga sida. Det var rejält mycket folk på besök i stan under de två festivaldagarna, och med detta följer tyvärr vissa mindre roliga händelser. På själva festivalområdet har flera stölder skett, bland annat har personer blivit av med mobiltelefoner och kläder. Vid Gröna bron gjorde sig en ung man skyldig till förargelseväckande beteende under vad polisen misstänker var en privat videoinspelning. Mannen i fråga tog helt sonika fram det allra heligaste och började onanera innan han hoppade i ån. Därefter tog han sig upp på turistbåten Råsvalen och fortsatte i samma stil alltsom en stor publik stod och tittade på. Han erkände senare sitt brott till polisen.
På flera platser tog polisen rattfyllerister. De flesta var dock ”måttligt” berusade och bara en person blev av med körkortet tillföljd av sitt brott. En person som plankat in till festivalen påträffas av ordningsvakter och det visar sig att han bar en s k stilett på sig som tas i beslag. En yngling blev aggressiv mot polisen då han anträffades med alkohol. En flaska med vodka beslagtogs och man misstänker att någon köpt spriten till den minderårige. Han uppgav själv att det var legal sprit, men ändrade sig andra gången polisen frågade ut ynglingen. En annan yngling anträffas med en s k joint samt marijuana på sig som tas i beslag.
Vid Lindeskolan har festivalbesökare krossat ett fönster med en papperskorg. Man stal bord och stolar som sedan använts nere vid festivalområdet. Stolarna har återfunnits fulla med spyor, borden saknas ännu. Skolområdet har använts som toalett av några personer med minst sagt ett grisaktigt beteende, berättar polisen. –Man har skitit på flera ställen och även kletat avföringen på skollokalernas fönster, säger Bengt Eriksson som påpekar att man på Lindeskolan är riktigt upprörda efter helgens incidenter. Även en del klotter har upptäckts på området.
Två bekanta råkar under söndagen i luven på varandra och den ene knäar sin kontrahent i magen och försökte dessförinnan kasta honom i sjön. Misshandeln har polisanmälts. En kille från Ramsberg misshandlade en besökare vid Lindeskolan vid 13:30-tiden på fredagen. Han ska då ha utdelat flera sparkar mot en kille som nu anmält händelsen.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.