Polisen hade verkligen att göra under helgen. Flera fall av misshandel, rattfylleri och skadegörelse är bara något av det som nämns från polisen på måndagen. En videoinspelning av något udda slag ägde rum vid Gröna bron. En ung man syntes då onanera framför en stor publik och detta ska ha videofilmats, enligt polisen. Stök och bök – Augustibullers baksida summeras nu.
Musikfestivalen är över och nu summerar polisen tillställningens tråkiga sida. Det var rejält mycket folk på besök i stan under de två festivaldagarna, och med detta följer tyvärr vissa mindre roliga händelser. På själva festivalområdet har flera stölder skett, bland annat har personer blivit av med mobiltelefoner och kläder. Vid Gröna bron gjorde sig en ung man skyldig till förargelseväckande beteende under vad polisen misstänker var en privat videoinspelning. Mannen i fråga tog helt sonika fram det allra heligaste och började onanera innan han hoppade i ån. Därefter tog han sig upp på turistbåten Råsvalen och fortsatte i samma stil alltsom en stor publik stod och tittade på. Han erkände senare sitt brott till polisen.
På flera platser tog polisen rattfyllerister. De flesta var dock ”måttligt” berusade och bara en person blev av med körkortet tillföljd av sitt brott. En person som plankat in till festivalen påträffas av ordningsvakter och det visar sig att han bar en s k stilett på sig som tas i beslag. En yngling blev aggressiv mot polisen då han anträffades med alkohol. En flaska med vodka beslagtogs och man misstänker att någon köpt spriten till den minderårige. Han uppgav själv att det var legal sprit, men ändrade sig andra gången polisen frågade ut ynglingen. En annan yngling anträffas med en s k joint samt marijuana på sig som tas i beslag.
Vid Lindeskolan har festivalbesökare krossat ett fönster med en papperskorg. Man stal bord och stolar som sedan använts nere vid festivalområdet. Stolarna har återfunnits fulla med spyor, borden saknas ännu. Skolområdet har använts som toalett av några personer med minst sagt ett grisaktigt beteende, berättar polisen. –Man har skitit på flera ställen och även kletat avföringen på skollokalernas fönster, säger Bengt Eriksson som påpekar att man på Lindeskolan är riktigt upprörda efter helgens incidenter. Även en del klotter har upptäckts på området.
Två bekanta råkar under söndagen i luven på varandra och den ene knäar sin kontrahent i magen och försökte dessförinnan kasta honom i sjön. Misshandeln har polisanmälts. En kille från Ramsberg misshandlade en besökare vid Lindeskolan vid 13:30-tiden på fredagen. Han ska då ha utdelat flera sparkar mot en kille som nu anmält händelsen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.