Augustisnurrens minsta Frövihund tog hem seger

Tre dagars agilitytävling på idrottsplatsen Fröjevi i Frövi inkluderar över 3000 starter, alltifrån nybörjarklasser till elitsatsare, tre olika banor, hundar i olika storlekar och blandade raser överallt, och så förstås en väldig massa glädje.

När man åker in i Frövi passerar man ganska snart Fröjevi. I vanliga fall kan man se fotbollsspelare eller friidrottare på den öppna gräsplanerna. Men den här helgen, med start i fredagskväll, pryds nu området med husvagnar, husbilar, tält, hinder, hundar och människor. Det är Frövi Brukshundklubb som arrangerar den traditionsenliga Augustisnurren, en agilitytävling som bara växer och växer för varje år som går.
– Augustisnurren kör vi varje år, i år är det fjärde året som vi är här på Fröjevi, innan det var vi nere på klubben. Här kan vi erbjuda en riktigt bra tävlingsplats med tre olika banor. Det är väldigt omtyckt och anmälningarna har faktiskt växt för varje år. Det är där man tittar på betyget, vi har fått väldigt bra respons, berättar klubbens ordförande och tävlingsledare Madelaine Karlsson.

Hela 3016 starter har man i år och helgen är fullspäckad från fredagseftermiddagen fram till sen söndag. På fredagen hålls lagklasserna, för att sedan gå vidare till de individuella klasserna på lördagen och söndagen, då man har klass ett till tre.
– Klass ett är gröna, nybörjarhundar. Klass två är mellanklassen och klass tre är elitförare, en del av dem tävlar i SM och representerar Sverige i tävlingar utomlands, förklarar Madelaine.

I Frövi Brukshundklubb är man en bit över 100 medlemmar, men dessa räcker ändå inte till en sådan här dag, utan man har tagit hjälp av Frövi IK. Madelaine fortsätter:
– Vi hyr in deras medlemmar som är med här och hjälper till, annars skulle vi inte klara av att driva en sådan här stor tävling.

Hemmaklubbens insats har inte heller varit fy skam. Madelaine tror att ungefär sju, åtta stycken har varit med och startat varav två av de föregående dag klättrat upp på prispallen tillsammans. I agility klass ett, small, startade från klubben Amanda Bjurström, som tävlat i agility i många år, samt Ida Andersson. Amanda tog hem förstaplatsen med blandrashunden Dolly som har både chihuahua och Jack Russel i sig. Ida kom tvåa med Nelly, också en blandras mellan dvärgspets, dvärgschnauzer och papillon.
– Man tror inte att Dolly ska vara så snabb, men hon är skitsnabb. Hon är så lugn innan också, så det är svårt att tro att det är någon fart i henne, hon är kolugn. Hon är världens coolaste hund, och jag är så stolt över henne, säger Dollys ägare Tina Fröding.

Dolly, liten men raketsnabb. Foto: Ida Lindkvist
Dolly, liten men raketsnabb. Foto: Ida Lindkvist

– Ja, hon är en riktig talang, vägsmart och tar tighta svängar, och otroligt lyhörd. Hon vann ungdoms-SM förra året också, tillägger Madelaine.

– Hon vann ett broderat halsband, men det var nästan lika stort som hunden, ler Tina.

I övrigt har helgen, enligt funktionärer, flutit på alldeles utmärkt. Lite datorkrångel erkänner Madelaine att man stött på, men det löste man så smidigt att ingen tävlande hann märka något.
– Det har fungerat väldigt bra, jag har bara hört positivt. Det händer inte så mycket i Frövi så det kommer även boende här och tittar. Alla kan vara med, ålder på förarna har ingen betydelse, det är det som är så roligt. Agility talar sitt egna språk, hundarna och förarna är jätteglad och har jättekul!, avslutar Madelaine.

Publicerad 16 augusti 2015 klockan 14:48

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". Enligt uppgifter till <a href="https://www....
30 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Verner, Konrad, Jamie och Walter tillsammans med Smash Into Pieces. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.

27 mars 2026 klockan 19:04 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. ...

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

Andreas Palm tillsammans med sina föräldrar Gösta och Lisbet Palm. Foto: Privat

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden

Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.

20 mars 2026 klockan 11:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
20 mars 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
20 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ...
19 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-04-03 21:11