Auktionsfirman Linde Auktionstjänst med utroparen Janne Olsson i spetsen, kommer att besökas av Sveriges Television om drygt en vecka.
Närmare bestämt söndagen den 16 juli. Det är programmet Sommartorpet som kommer att vara på plats för att ropa in några föremål som ska användas i programmet. Sommartorpet är ett program som påminner mycket om Tv4:s Äntligen Hemma, och succé har det blivit med: Ca 1 miljon tittare per avsnitt. De tre programledarna ska under programmets gång restaurera ett gammalt och förfallet torp med anor från 1800-talet. Torpet är beläget utanför Örebro. Nu ska man alltså besöka auktionen i Gusselby för att leta efter prylar som kan tänkas passa in i den gamla torpmiljön.
-Det här ser jag fram emot. Vi har aldrig fått en sådan uppmärksamhet tidigare, så det ska bli riktigt kul, säger Janne. Exakt datum då programmet från Gusselby kommer att sändas är ej bestämt, men håll ögonen öppna. Sommartorpet sänds onsdagar på SVT 1 kl 20.00