En rolig runda med minigolf är en klassisk sommarlovsaktivitet som oftast lockar många när solen är på plats. Gör man dessutom som Äventyrsgolfen i Lindesberg och blandar golfen med en glassbar, då bär det mot succé som lockar många sommarlovsfamiljer.
– I runda slängar besöks vi av runt 20 000 personer per år, säger Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen i Lindesberg är ofta ett populärt resmål för den sommarlovsfirande familjen. En runda med 18 kluriga hål för att sedan jubla när man har vunnit över både familj och vänner, vilket kan firas med en glass i den svårslagna glassbaren. En klassisk aktivitet som lockar många, även utanför Lindesberg.
– Jag skulle uppskatta att vi i runda slängar besöks av runt 20 000 personer per år. Det blir i snitt 150 personer per dag, vilket vi är mycket nöjda med. Vi har märkt att vi dessutom får in många besökare från Kopparberg och Ludvika, men även folk från Örebro och Köping. Det är mycket folk som visar att vi ligger i ett stort upptagningsområde, berättar Äventyrsgolfens Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen håller öppet under samtliga sommarmånader, där man mot september avslutar med att enbart ha öppet under helgerna. Förutom golfen och dess 18 tuffa banor, så finns det fler svar till Äventyrsgolfens ständiga succé.
– Dels har vi jätteduktig personal, vilket är viktigt att ha under den här perioden. Sedan ligger nog mycket av framgången i glassen. Vi säljer mycket glass och det är nog framförallt för att vi bara har svensk glass från svenska kor. Folk i dagsläget vill ha riktiga grejer, därför satsar vi mycket på att ha just det.
– Sedan har vi en fårglass från En Får Tacka i Storå som är otroligt populär. Den är hemmagjord och brukar till och med att köpas med hem i burkar. Den är låg i fett och är nyttigare än vanlig mjölkglass och lockar otroligt mycket folk. Vi har fått långväga gäster som främst gästar oss för att köpa med några burkar av fårglassen. Den är en riktig succé.
I bildspelet ovan ser du några gobitar från golfens gångna vecka mellan regnskurarna.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.