En rolig runda med minigolf är en klassisk sommarlovsaktivitet som oftast lockar många när solen är på plats. Gör man dessutom som Äventyrsgolfen i Lindesberg och blandar golfen med en glassbar, då bär det mot succé som lockar många sommarlovsfamiljer.
– I runda slängar besöks vi av runt 20 000 personer per år, säger Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen i Lindesberg är ofta ett populärt resmål för den sommarlovsfirande familjen. En runda med 18 kluriga hål för att sedan jubla när man har vunnit över både familj och vänner, vilket kan firas med en glass i den svårslagna glassbaren. En klassisk aktivitet som lockar många, även utanför Lindesberg.
– Jag skulle uppskatta att vi i runda slängar besöks av runt 20 000 personer per år. Det blir i snitt 150 personer per dag, vilket vi är mycket nöjda med. Vi har märkt att vi dessutom får in många besökare från Kopparberg och Ludvika, men även folk från Örebro och Köping. Det är mycket folk som visar att vi ligger i ett stort upptagningsområde, berättar Äventyrsgolfens Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen håller öppet under samtliga sommarmånader, där man mot september avslutar med att enbart ha öppet under helgerna. Förutom golfen och dess 18 tuffa banor, så finns det fler svar till Äventyrsgolfens ständiga succé.
– Dels har vi jätteduktig personal, vilket är viktigt att ha under den här perioden. Sedan ligger nog mycket av framgången i glassen. Vi säljer mycket glass och det är nog framförallt för att vi bara har svensk glass från svenska kor. Folk i dagsläget vill ha riktiga grejer, därför satsar vi mycket på att ha just det.
– Sedan har vi en fårglass från En Får Tacka i Storå som är otroligt populär. Den är hemmagjord och brukar till och med att köpas med hem i burkar. Den är låg i fett och är nyttigare än vanlig mjölkglass och lockar otroligt mycket folk. Vi har fått långväga gäster som främst gästar oss för att köpa med några burkar av fårglassen. Den är en riktig succé.
I bildspelet ovan ser du några gobitar från golfens gångna vecka mellan regnskurarna.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras