En rolig runda med minigolf är en klassisk sommarlovsaktivitet som oftast lockar många när solen är på plats. Gör man dessutom som Äventyrsgolfen i Lindesberg och blandar golfen med en glassbar, då bär det mot succé som lockar många sommarlovsfamiljer.
– I runda slängar besöks vi av runt 20 000 personer per år, säger Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen i Lindesberg är ofta ett populärt resmål för den sommarlovsfirande familjen. En runda med 18 kluriga hål för att sedan jubla när man har vunnit över både familj och vänner, vilket kan firas med en glass i den svårslagna glassbaren. En klassisk aktivitet som lockar många, även utanför Lindesberg.
– Jag skulle uppskatta att vi i runda slängar besöks av runt 20 000 personer per år. Det blir i snitt 150 personer per dag, vilket vi är mycket nöjda med. Vi har märkt att vi dessutom får in många besökare från Kopparberg och Ludvika, men även folk från Örebro och Köping. Det är mycket folk som visar att vi ligger i ett stort upptagningsområde, berättar Äventyrsgolfens Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen håller öppet under samtliga sommarmånader, där man mot september avslutar med att enbart ha öppet under helgerna. Förutom golfen och dess 18 tuffa banor, så finns det fler svar till Äventyrsgolfens ständiga succé.
– Dels har vi jätteduktig personal, vilket är viktigt att ha under den här perioden. Sedan ligger nog mycket av framgången i glassen. Vi säljer mycket glass och det är nog framförallt för att vi bara har svensk glass från svenska kor. Folk i dagsläget vill ha riktiga grejer, därför satsar vi mycket på att ha just det.
– Sedan har vi en fårglass från En Får Tacka i Storå som är otroligt populär. Den är hemmagjord och brukar till och med att köpas med hem i burkar. Den är låg i fett och är nyttigare än vanlig mjölkglass och lockar otroligt mycket folk. Vi har fått långväga gäster som främst gästar oss för att köpa med några burkar av fårglassen. Den är en riktig succé.
I bildspelet ovan ser du några gobitar från golfens gångna vecka mellan regnskurarna.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.