En rolig runda med minigolf är en klassisk sommarlovsaktivitet som oftast lockar många när solen är på plats. Gör man dessutom som Äventyrsgolfen i Lindesberg och blandar golfen med en glassbar, då bär det mot succé som lockar många sommarlovsfamiljer.
– I runda slängar besöks vi av runt 20 000 personer per år, säger Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen i Lindesberg är ofta ett populärt resmål för den sommarlovsfirande familjen. En runda med 18 kluriga hål för att sedan jubla när man har vunnit över både familj och vänner, vilket kan firas med en glass i den svårslagna glassbaren. En klassisk aktivitet som lockar många, även utanför Lindesberg.
– Jag skulle uppskatta att vi i runda slängar besöks av runt 20 000 personer per år. Det blir i snitt 150 personer per dag, vilket vi är mycket nöjda med. Vi har märkt att vi dessutom får in många besökare från Kopparberg och Ludvika, men även folk från Örebro och Köping. Det är mycket folk som visar att vi ligger i ett stort upptagningsområde, berättar Äventyrsgolfens Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen håller öppet under samtliga sommarmånader, där man mot september avslutar med att enbart ha öppet under helgerna. Förutom golfen och dess 18 tuffa banor, så finns det fler svar till Äventyrsgolfens ständiga succé.
– Dels har vi jätteduktig personal, vilket är viktigt att ha under den här perioden. Sedan ligger nog mycket av framgången i glassen. Vi säljer mycket glass och det är nog framförallt för att vi bara har svensk glass från svenska kor. Folk i dagsläget vill ha riktiga grejer, därför satsar vi mycket på att ha just det.
– Sedan har vi en fårglass från En Får Tacka i Storå som är otroligt populär. Den är hemmagjord och brukar till och med att köpas med hem i burkar. Den är låg i fett och är nyttigare än vanlig mjölkglass och lockar otroligt mycket folk. Vi har fått långväga gäster som främst gästar oss för att köpa med några burkar av fårglassen. Den är en riktig succé.
I bildspelet ovan ser du några gobitar från golfens gångna vecka mellan regnskurarna.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.