En rolig runda med minigolf är en klassisk sommarlovsaktivitet som oftast lockar många när solen är på plats. Gör man dessutom som Äventyrsgolfen i Lindesberg och blandar golfen med en glassbar, då bär det mot succé som lockar många sommarlovsfamiljer.
– I runda slängar besöks vi av runt 20 000 personer per år, säger Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen i Lindesberg är ofta ett populärt resmål för den sommarlovsfirande familjen. En runda med 18 kluriga hål för att sedan jubla när man har vunnit över både familj och vänner, vilket kan firas med en glass i den svårslagna glassbaren. En klassisk aktivitet som lockar många, även utanför Lindesberg.
– Jag skulle uppskatta att vi i runda slängar besöks av runt 20 000 personer per år. Det blir i snitt 150 personer per dag, vilket vi är mycket nöjda med. Vi har märkt att vi dessutom får in många besökare från Kopparberg och Ludvika, men även folk från Örebro och Köping. Det är mycket folk som visar att vi ligger i ett stort upptagningsområde, berättar Äventyrsgolfens Johnny Nielsen.
Äventyrsgolfen håller öppet under samtliga sommarmånader, där man mot september avslutar med att enbart ha öppet under helgerna. Förutom golfen och dess 18 tuffa banor, så finns det fler svar till Äventyrsgolfens ständiga succé.
– Dels har vi jätteduktig personal, vilket är viktigt att ha under den här perioden. Sedan ligger nog mycket av framgången i glassen. Vi säljer mycket glass och det är nog framförallt för att vi bara har svensk glass från svenska kor. Folk i dagsläget vill ha riktiga grejer, därför satsar vi mycket på att ha just det.
– Sedan har vi en fårglass från En Får Tacka i Storå som är otroligt populär. Den är hemmagjord och brukar till och med att köpas med hem i burkar. Den är låg i fett och är nyttigare än vanlig mjölkglass och lockar otroligt mycket folk. Vi har fått långväga gäster som främst gästar oss för att köpa med några burkar av fårglassen. Den är en riktig succé.
I bildspelet ovan ser du några gobitar från golfens gångna vecka mellan regnskurarna.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.