Om bara en dag öppnar kommunens avfallsanläggningar igen efter att ha varit stängda på grund av strejken. Trots att det gått nästan tre veckor sedan grindarna låstes och arbetarna togs ut i strejk, har det resulterat i väldigt få tråkigheter och miljöbrott. Folk har varit förstående, säger man på Bergslagens Kommunalteknik.
-Visst har det förekommit att vissa har dumpat avfall olagligt, men det har varit väldigt lugnt med tanke på omständigheterna. Jag tänker då på att anläggningarna låstes precis den tiden på året då folk rensat och städat hemma i trädgården. Många har ringt och undrat, men ingen har varit direkt upprörd. De har varit mycket förstående, berättar man på Bergslagens Kommunalteknik.
Vid återvinningsstationen på industriområdet har det alltså gått väldigt lugnt till under strejken. Värre var det vid soptippen. Där har någon dumpat miljöfarlig avfall intill den låsta grinden.
-Det har även polisanmälts. Det farliga med att göra något sådant är att det händer att vilda djur släpar ut påsarna i skogen. På det sättet sprids miljöfarligt avfall direkt ut i naturen om det vill sig riktigt illa. Vid detta fall förekom det oljor och andra miljöfarliga sopor.
Kommunens avfallsanläggningar öppnar torsdag 15 maj.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.