Tur i oturen. Det konstaterar fastighetsägarna Ivarssons Fastigheter som äger fastigheten som inhyser Linde Pizzeria med flera verksamheter.-Hade det varit ett modernt hus hade det rasat ihop, uppger en kontaktman från fastighetsbolaget.
Under flera års tid har diskvatten och annat spillvatten runnit rakt ner i grunden och orsakat mögel- och vattenskador på bjälkar och golv under pizzerian, Linde Pizzeria. Det hela upptäcktes av fastighetsägaren då golvet sviktade när man gick på det.
-Troligtvis har något mycket tungt knäckt en bärande balk under golvet, ett stort kylskåp eller frys t ex. Det var så vi upptäckte att vatten från bland annat diskmaskinen läckt ner i grunden. Det handlar om slarv från tidigare ägare, men tyvärr blir det dagens ägare som får bekosta slarvet.
Hur mycket pengar det rör sig om i renoveringskostnader vet man ännu inte, men uppskattningsvis omkring 100 000 kronor.
I samband med att man renoverat och sugit ur grunden från gammalt surt vatten och byggmaterial, så har man installerat en slags kontrollucka. Genom denna ska fastighetsägaren enkelt kunna kontrollera grunden kontinuerligt för att liknande händelser inte ska komma som en överraskning i framtiden.
Och fastighetsägaren konstaterar att detta hade kunnat sluta i katastrof.
-Det här huset är bland de äldre hyreshusen i stan. Tack vare den gamla konstruktionen i fastigheten har det inte tagit någon större skada. Hade det varit i ett modernt hus hade hela fastigheten rasat in är jag rädd, säger fastighetsägaren.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i Lindesberg. Efter att polisen undersökt saken kunde man konstatera att det troligtvis rört sig om så kallade avgassmällar från en A-traktor. Nu uppmanar man allmänheten att ta kontakt om man upplever detta igen samt att man noterar fordonets registreringsnummer.
– Det här skapar otrygghet och vi vill gärna få in information så att vi kan jobba vidare med det här, säger Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.