Tur i oturen. Det konstaterar fastighetsägarna Ivarssons Fastigheter som äger fastigheten som inhyser Linde Pizzeria med flera verksamheter.-Hade det varit ett modernt hus hade det rasat ihop, uppger en kontaktman från fastighetsbolaget.
Under flera års tid har diskvatten och annat spillvatten runnit rakt ner i grunden och orsakat mögel- och vattenskador på bjälkar och golv under pizzerian, Linde Pizzeria. Det hela upptäcktes av fastighetsägaren då golvet sviktade när man gick på det.
-Troligtvis har något mycket tungt knäckt en bärande balk under golvet, ett stort kylskåp eller frys t ex. Det var så vi upptäckte att vatten från bland annat diskmaskinen läckt ner i grunden. Det handlar om slarv från tidigare ägare, men tyvärr blir det dagens ägare som får bekosta slarvet.
Hur mycket pengar det rör sig om i renoveringskostnader vet man ännu inte, men uppskattningsvis omkring 100 000 kronor.
I samband med att man renoverat och sugit ur grunden från gammalt surt vatten och byggmaterial, så har man installerat en slags kontrollucka. Genom denna ska fastighetsägaren enkelt kunna kontrollera grunden kontinuerligt för att liknande händelser inte ska komma som en överraskning i framtiden.
Och fastighetsägaren konstaterar att detta hade kunnat sluta i katastrof.
-Det här huset är bland de äldre hyreshusen i stan. Tack vare den gamla konstruktionen i fastigheten har det inte tagit någon större skada. Hade det varit i ett modernt hus hade hela fastigheten rasat in är jag rädd, säger fastighetsägaren.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.