Tur i oturen. Det konstaterar fastighetsägarna Ivarssons Fastigheter som äger fastigheten som inhyser Linde Pizzeria med flera verksamheter.-Hade det varit ett modernt hus hade det rasat ihop, uppger en kontaktman från fastighetsbolaget.
Under flera års tid har diskvatten och annat spillvatten runnit rakt ner i grunden och orsakat mögel- och vattenskador på bjälkar och golv under pizzerian, Linde Pizzeria. Det hela upptäcktes av fastighetsägaren då golvet sviktade när man gick på det.
-Troligtvis har något mycket tungt knäckt en bärande balk under golvet, ett stort kylskåp eller frys t ex. Det var så vi upptäckte att vatten från bland annat diskmaskinen läckt ner i grunden. Det handlar om slarv från tidigare ägare, men tyvärr blir det dagens ägare som får bekosta slarvet.
Hur mycket pengar det rör sig om i renoveringskostnader vet man ännu inte, men uppskattningsvis omkring 100 000 kronor.
I samband med att man renoverat och sugit ur grunden från gammalt surt vatten och byggmaterial, så har man installerat en slags kontrollucka. Genom denna ska fastighetsägaren enkelt kunna kontrollera grunden kontinuerligt för att liknande händelser inte ska komma som en överraskning i framtiden.
Och fastighetsägaren konstaterar att detta hade kunnat sluta i katastrof.
-Det här huset är bland de äldre hyreshusen i stan. Tack vare den gamla konstruktionen i fastigheten har det inte tagit någon större skada. Hade det varit i ett modernt hus hade hela fastigheten rasat in är jag rädd, säger fastighetsägaren.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.