Tur i oturen. Det konstaterar fastighetsägarna Ivarssons Fastigheter som äger fastigheten som inhyser Linde Pizzeria med flera verksamheter.-Hade det varit ett modernt hus hade det rasat ihop, uppger en kontaktman från fastighetsbolaget.
Under flera års tid har diskvatten och annat spillvatten runnit rakt ner i grunden och orsakat mögel- och vattenskador på bjälkar och golv under pizzerian, Linde Pizzeria. Det hela upptäcktes av fastighetsägaren då golvet sviktade när man gick på det.
-Troligtvis har något mycket tungt knäckt en bärande balk under golvet, ett stort kylskåp eller frys t ex. Det var så vi upptäckte att vatten från bland annat diskmaskinen läckt ner i grunden. Det handlar om slarv från tidigare ägare, men tyvärr blir det dagens ägare som får bekosta slarvet.
Hur mycket pengar det rör sig om i renoveringskostnader vet man ännu inte, men uppskattningsvis omkring 100 000 kronor.
I samband med att man renoverat och sugit ur grunden från gammalt surt vatten och byggmaterial, så har man installerat en slags kontrollucka. Genom denna ska fastighetsägaren enkelt kunna kontrollera grunden kontinuerligt för att liknande händelser inte ska komma som en överraskning i framtiden.
Och fastighetsägaren konstaterar att detta hade kunnat sluta i katastrof.
-Det här huset är bland de äldre hyreshusen i stan. Tack vare den gamla konstruktionen i fastigheten har det inte tagit någon större skada. Hade det varit i ett modernt hus hade hela fastigheten rasat in är jag rädd, säger fastighetsägaren.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.