Badplatsen i Fellingsbro har fått 300 000 öronmärkta kronor. Pengarna är en synnerligen generös gåva som en Holger Jansson efterlämnat i sitt testamente. Begravningsbyrån har nu varit i kontakt med kommunen för att informera om vad denne Holger Jansson ställt för krav rörande gåvan.
För att dessa 300 000 kronor skall stanna i kommunkassan, måste Lindesbergs kommun kunna garantera att pengarna verkligen används för ändamålet Holger Jansson uttrycker i sitt testamente. Det är det tempererade utomhusbadet i Fellingsbro som han önskar ge ett ordentligt ekonomiskt stöd. De 300 000 kronorna skall användas för drift och underhåll, enligt hans vilja.
Kommunchefen Lennart Jansson har nu skickat handlingarna till Kultur- och Fritidsförvaltningen för yttrande. Tillförordnad kulturchef, Jan Holmqvist, blev mycket positivt överraskad över Holger Janssons generositet.
-Det är väldigt vänligt och naturligtvis måste vi tillmötesgå kraven han ställer i sitt testamente. Kultur- och Fritidsförvaltningen kan dock inte ta ställning här eftersom det är BKT som sköter anläggningen i fråga, förklarar Jan.
Anläggningsansvarige på BKT, Per Björkengren, ser dock inga hinder för att gåvan skall hamna där den avlidne önskat. När LindeNytt når honom är han passande på plats där Holger Jansson vill att pengarna hamnar.
-Jag har inte fått den här informationen ännu eftersom jag är ute på en inspektion vid Fellingsbrobadet just nu, men det är klart att vi måste kunna använda pengarna enligt önskemålet i testamentet. Det är ju en fantastiskt fin gåva och ett mycket välbehövligt stöd för badplatsen i Fellingsbro, kommenterar Per Björkengren.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.