Badplatsen i Fellingsbro har fått 300 000 öronmärkta kronor. Pengarna är en synnerligen generös gåva som en Holger Jansson efterlämnat i sitt testamente. Begravningsbyrån har nu varit i kontakt med kommunen för att informera om vad denne Holger Jansson ställt för krav rörande gåvan.
För att dessa 300 000 kronor skall stanna i kommunkassan, måste Lindesbergs kommun kunna garantera att pengarna verkligen används för ändamålet Holger Jansson uttrycker i sitt testamente. Det är det tempererade utomhusbadet i Fellingsbro som han önskar ge ett ordentligt ekonomiskt stöd. De 300 000 kronorna skall användas för drift och underhåll, enligt hans vilja.
Kommunchefen Lennart Jansson har nu skickat handlingarna till Kultur- och Fritidsförvaltningen för yttrande. Tillförordnad kulturchef, Jan Holmqvist, blev mycket positivt överraskad över Holger Janssons generositet.
-Det är väldigt vänligt och naturligtvis måste vi tillmötesgå kraven han ställer i sitt testamente. Kultur- och Fritidsförvaltningen kan dock inte ta ställning här eftersom det är BKT som sköter anläggningen i fråga, förklarar Jan.
Anläggningsansvarige på BKT, Per Björkengren, ser dock inga hinder för att gåvan skall hamna där den avlidne önskat. När LindeNytt når honom är han passande på plats där Holger Jansson vill att pengarna hamnar.
-Jag har inte fått den här informationen ännu eftersom jag är ute på en inspektion vid Fellingsbrobadet just nu, men det är klart att vi måste kunna använda pengarna enligt önskemålet i testamentet. Det är ju en fantastiskt fin gåva och ett mycket välbehövligt stöd för badplatsen i Fellingsbro, kommenterar Per Björkengren.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.