Badplatsen i Fellingsbro har fått 300 000 öronmärkta kronor. Pengarna är en synnerligen generös gåva som en Holger Jansson efterlämnat i sitt testamente. Begravningsbyrån har nu varit i kontakt med kommunen för att informera om vad denne Holger Jansson ställt för krav rörande gåvan.
För att dessa 300 000 kronor skall stanna i kommunkassan, måste Lindesbergs kommun kunna garantera att pengarna verkligen används för ändamålet Holger Jansson uttrycker i sitt testamente. Det är det tempererade utomhusbadet i Fellingsbro som han önskar ge ett ordentligt ekonomiskt stöd. De 300 000 kronorna skall användas för drift och underhåll, enligt hans vilja.
Kommunchefen Lennart Jansson har nu skickat handlingarna till Kultur- och Fritidsförvaltningen för yttrande. Tillförordnad kulturchef, Jan Holmqvist, blev mycket positivt överraskad över Holger Janssons generositet.
-Det är väldigt vänligt och naturligtvis måste vi tillmötesgå kraven han ställer i sitt testamente. Kultur- och Fritidsförvaltningen kan dock inte ta ställning här eftersom det är BKT som sköter anläggningen i fråga, förklarar Jan.
Anläggningsansvarige på BKT, Per Björkengren, ser dock inga hinder för att gåvan skall hamna där den avlidne önskat. När LindeNytt når honom är han passande på plats där Holger Jansson vill att pengarna hamnar.
-Jag har inte fått den här informationen ännu eftersom jag är ute på en inspektion vid Fellingsbrobadet just nu, men det är klart att vi måste kunna använda pengarna enligt önskemålet i testamentet. Det är ju en fantastiskt fin gåva och ett mycket välbehövligt stöd för badplatsen i Fellingsbro, kommenterar Per Björkengren.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.