Badplatsen i Fellingsbro har fått 300 000 öronmärkta kronor. Pengarna är en synnerligen generös gåva som en Holger Jansson efterlämnat i sitt testamente. Begravningsbyrån har nu varit i kontakt med kommunen för att informera om vad denne Holger Jansson ställt för krav rörande gåvan.
För att dessa 300 000 kronor skall stanna i kommunkassan, måste Lindesbergs kommun kunna garantera att pengarna verkligen används för ändamålet Holger Jansson uttrycker i sitt testamente. Det är det tempererade utomhusbadet i Fellingsbro som han önskar ge ett ordentligt ekonomiskt stöd. De 300 000 kronorna skall användas för drift och underhåll, enligt hans vilja.
Kommunchefen Lennart Jansson har nu skickat handlingarna till Kultur- och Fritidsförvaltningen för yttrande. Tillförordnad kulturchef, Jan Holmqvist, blev mycket positivt överraskad över Holger Janssons generositet.
-Det är väldigt vänligt och naturligtvis måste vi tillmötesgå kraven han ställer i sitt testamente. Kultur- och Fritidsförvaltningen kan dock inte ta ställning här eftersom det är BKT som sköter anläggningen i fråga, förklarar Jan.
Anläggningsansvarige på BKT, Per Björkengren, ser dock inga hinder för att gåvan skall hamna där den avlidne önskat. När LindeNytt når honom är han passande på plats där Holger Jansson vill att pengarna hamnar.
-Jag har inte fått den här informationen ännu eftersom jag är ute på en inspektion vid Fellingsbrobadet just nu, men det är klart att vi måste kunna använda pengarna enligt önskemålet i testamentet. Det är ju en fantastiskt fin gåva och ett mycket välbehövligt stöd för badplatsen i Fellingsbro, kommenterar Per Björkengren.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.