Badplatsen i Fellingsbro har fått 300 000 öronmärkta kronor. Pengarna är en synnerligen generös gåva som en Holger Jansson efterlämnat i sitt testamente. Begravningsbyrån har nu varit i kontakt med kommunen för att informera om vad denne Holger Jansson ställt för krav rörande gåvan.
För att dessa 300 000 kronor skall stanna i kommunkassan, måste Lindesbergs kommun kunna garantera att pengarna verkligen används för ändamålet Holger Jansson uttrycker i sitt testamente. Det är det tempererade utomhusbadet i Fellingsbro som han önskar ge ett ordentligt ekonomiskt stöd. De 300 000 kronorna skall användas för drift och underhåll, enligt hans vilja.
Kommunchefen Lennart Jansson har nu skickat handlingarna till Kultur- och Fritidsförvaltningen för yttrande. Tillförordnad kulturchef, Jan Holmqvist, blev mycket positivt överraskad över Holger Janssons generositet.
-Det är väldigt vänligt och naturligtvis måste vi tillmötesgå kraven han ställer i sitt testamente. Kultur- och Fritidsförvaltningen kan dock inte ta ställning här eftersom det är BKT som sköter anläggningen i fråga, förklarar Jan.
Anläggningsansvarige på BKT, Per Björkengren, ser dock inga hinder för att gåvan skall hamna där den avlidne önskat. När LindeNytt når honom är han passande på plats där Holger Jansson vill att pengarna hamnar.
-Jag har inte fått den här informationen ännu eftersom jag är ute på en inspektion vid Fellingsbrobadet just nu, men det är klart att vi måste kunna använda pengarna enligt önskemålet i testamentet. Det är ju en fantastiskt fin gåva och ett mycket välbehövligt stöd för badplatsen i Fellingsbro, kommenterar Per Björkengren.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.