Natten till i onsdags stals en rullator från en 87-årig kvinna bosatt i centrala Lindesberg. Nu kan den ha hittats bara ett hundratal meter från platsen där den stals – slängd i vattendraget.
Brott mot äldre och barn väcker alltid avsky hos gemene man. Fallet med den stulna rullatorn, som LindeNytt rapporterade om i torsdags, blev inget undantag. Flera upprörda läsare har kommenterat stölden på sociala medier. Nu kan den dock ha hittats av en privatperson som läste om händelsen på LindeNytt under gårdagen.
På torsdagskvällen kontaktades redaktionen av en invånare som hade varit ute på en promenad och tyckte sig ha sett en rullator slängd i Bottenån på en relativt grund plats vid bron över till Loppholmarna. Även på fredagsförmiddagen kontaktades LindeNytt av fler tipsare som hade samma information att lämna.
– Vi kommer skicka ut en patrull att titta på det här och plocka upp rullatorn ur ån, säger Morgan Beijer vid polisen i Lindesberg.










































