Brotorpsskolan har problem med att få plats med alla sina elever. Därför får nu 100 av eleverna gå till gamla Alnängsskolan istället. Skolan ligger på andra sidan av den hårt trafikerade Fotbollsgatan, vilket betyder att eleverna måste korsa vägen strax efter infarten till Rejmes. För att få ner hastigheten på trafiken och därmed öka barnens säkerhet har kommunen vidtagit åtgärder. En rejäl avsmalnad av vägen som endast rymmer en bil på bredden var deras lösning på problemet.
Men frågan är om bilisternas säkerhet är medräknad i planerna? Det är nämligen djungelns lag som råder. Först och störst…Det finns alltså ingen trafikregel för hur man ska bete sig på en sådan avsmalnad. Ingen behöver lämna företräde, det är upp till föraren att bestämma om man ska bromsa in och släppa fram mötande trafik eller inte. När LindeNytt var på plats under torsdagseftermiddagen visade det sig att många gärna tryckte lite extra på gasen för att hinna före den mötande trafiken. Och då bilarna som kom från rondellen gjorde samma sak som de som kom från Meritor-hållet blev det ett riktigt Chicken Race av det hela.
Trots detta så ser man positivt på lösningen. –Det är ju ett sätt att få ner hastigheten till 30 km/h för att barnen ska kunna korsa vägen utan att utsättas för fara. Den här typen av lösningar på fartproblem finns på många andra platser i Sverige, och det har visat sig fungerat bra, säger
Jan Gustavsson, kommunens utredningsingenjör. En liknande konstruktion har gjorts vid norra infarten till Lindesberg.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.