Brotorpsskolan har problem med att få plats med alla sina elever. Därför får nu 100 av eleverna gå till gamla Alnängsskolan istället. Skolan ligger på andra sidan av den hårt trafikerade Fotbollsgatan, vilket betyder att eleverna måste korsa vägen strax efter infarten till Rejmes. För att få ner hastigheten på trafiken och därmed öka barnens säkerhet har kommunen vidtagit åtgärder. En rejäl avsmalnad av vägen som endast rymmer en bil på bredden var deras lösning på problemet.
Men frågan är om bilisternas säkerhet är medräknad i planerna? Det är nämligen djungelns lag som råder. Först och störst…Det finns alltså ingen trafikregel för hur man ska bete sig på en sådan avsmalnad. Ingen behöver lämna företräde, det är upp till föraren att bestämma om man ska bromsa in och släppa fram mötande trafik eller inte. När LindeNytt var på plats under torsdagseftermiddagen visade det sig att många gärna tryckte lite extra på gasen för att hinna före den mötande trafiken. Och då bilarna som kom från rondellen gjorde samma sak som de som kom från Meritor-hållet blev det ett riktigt Chicken Race av det hela.
Trots detta så ser man positivt på lösningen. –Det är ju ett sätt att få ner hastigheten till 30 km/h för att barnen ska kunna korsa vägen utan att utsättas för fara. Den här typen av lösningar på fartproblem finns på många andra platser i Sverige, och det har visat sig fungerat bra, säger
Jan Gustavsson, kommunens utredningsingenjör. En liknande konstruktion har gjorts vid norra infarten till Lindesberg.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.