Brotorpsskolan har problem med att få plats med alla sina elever. Därför får nu 100 av eleverna gå till gamla Alnängsskolan istället. Skolan ligger på andra sidan av den hårt trafikerade Fotbollsgatan, vilket betyder att eleverna måste korsa vägen strax efter infarten till Rejmes. För att få ner hastigheten på trafiken och därmed öka barnens säkerhet har kommunen vidtagit åtgärder. En rejäl avsmalnad av vägen som endast rymmer en bil på bredden var deras lösning på problemet.
Men frågan är om bilisternas säkerhet är medräknad i planerna? Det är nämligen djungelns lag som råder. Först och störst…Det finns alltså ingen trafikregel för hur man ska bete sig på en sådan avsmalnad. Ingen behöver lämna företräde, det är upp till föraren att bestämma om man ska bromsa in och släppa fram mötande trafik eller inte. När LindeNytt var på plats under torsdagseftermiddagen visade det sig att många gärna tryckte lite extra på gasen för att hinna före den mötande trafiken. Och då bilarna som kom från rondellen gjorde samma sak som de som kom från Meritor-hållet blev det ett riktigt Chicken Race av det hela.
Trots detta så ser man positivt på lösningen. –Det är ju ett sätt att få ner hastigheten till 30 km/h för att barnen ska kunna korsa vägen utan att utsättas för fara. Den här typen av lösningar på fartproblem finns på många andra platser i Sverige, och det har visat sig fungerat bra, säger
Jan Gustavsson, kommunens utredningsingenjör. En liknande konstruktion har gjorts vid norra infarten till Lindesberg.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.