Brotorpsskolan har problem med att få plats med alla sina elever. Därför får nu 100 av eleverna gå till gamla Alnängsskolan istället. Skolan ligger på andra sidan av den hårt trafikerade Fotbollsgatan, vilket betyder att eleverna måste korsa vägen strax efter infarten till Rejmes. För att få ner hastigheten på trafiken och därmed öka barnens säkerhet har kommunen vidtagit åtgärder. En rejäl avsmalnad av vägen som endast rymmer en bil på bredden var deras lösning på problemet.
Men frågan är om bilisternas säkerhet är medräknad i planerna? Det är nämligen djungelns lag som råder. Först och störst…Det finns alltså ingen trafikregel för hur man ska bete sig på en sådan avsmalnad. Ingen behöver lämna företräde, det är upp till föraren att bestämma om man ska bromsa in och släppa fram mötande trafik eller inte. När LindeNytt var på plats under torsdagseftermiddagen visade det sig att många gärna tryckte lite extra på gasen för att hinna före den mötande trafiken. Och då bilarna som kom från rondellen gjorde samma sak som de som kom från Meritor-hållet blev det ett riktigt Chicken Race av det hela.
Trots detta så ser man positivt på lösningen. –Det är ju ett sätt att få ner hastigheten till 30 km/h för att barnen ska kunna korsa vägen utan att utsättas för fara. Den här typen av lösningar på fartproblem finns på många andra platser i Sverige, och det har visat sig fungerat bra, säger
Jan Gustavsson, kommunens utredningsingenjör. En liknande konstruktion har gjorts vid norra infarten till Lindesberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.