Brotorpsskolan har problem med att få plats med alla sina elever. Därför får nu 100 av eleverna gå till gamla Alnängsskolan istället. Skolan ligger på andra sidan av den hårt trafikerade Fotbollsgatan, vilket betyder att eleverna måste korsa vägen strax efter infarten till Rejmes. För att få ner hastigheten på trafiken och därmed öka barnens säkerhet har kommunen vidtagit åtgärder. En rejäl avsmalnad av vägen som endast rymmer en bil på bredden var deras lösning på problemet.
Men frågan är om bilisternas säkerhet är medräknad i planerna? Det är nämligen djungelns lag som råder. Först och störst…Det finns alltså ingen trafikregel för hur man ska bete sig på en sådan avsmalnad. Ingen behöver lämna företräde, det är upp till föraren att bestämma om man ska bromsa in och släppa fram mötande trafik eller inte. När LindeNytt var på plats under torsdagseftermiddagen visade det sig att många gärna tryckte lite extra på gasen för att hinna före den mötande trafiken. Och då bilarna som kom från rondellen gjorde samma sak som de som kom från Meritor-hållet blev det ett riktigt Chicken Race av det hela.
Trots detta så ser man positivt på lösningen. –Det är ju ett sätt att få ner hastigheten till 30 km/h för att barnen ska kunna korsa vägen utan att utsättas för fara. Den här typen av lösningar på fartproblem finns på många andra platser i Sverige, och det har visat sig fungerat bra, säger
Jan Gustavsson, kommunens utredningsingenjör. En liknande konstruktion har gjorts vid norra infarten till Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.