Nu på fredag kommer Manskören Harmoni ge konserten ”Sångerna vi minns” i Lindeskolans aula. Konserten är delvis en julkonsert, men även en tillställning man arrangerar för att avtacka den orkester som under åren har stått vid körens sida i vått och torrt. Som konsertens namn antyder, är det en nostalgisk repertoar som kommer att ges.
– Vissa i bandet har ju varit med oss i över 25 år, men allt har sitt slut och vi vill göra den här konserten tillsammans som ett tack för alla åren och det härliga samarbete vi har haft, förklarar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Tanken var att Manskören Harmoni skulle avtacka orkestern i samband med capricen 2021. Detta skulle nämligen bli sista året som kör och orkester samverkar. Dessvärre blev det omöjligt att genomföra på grund av den då rådande pandemin och när capricen 2022 genomfördes var det med den nya orkestern, som man sedan tidigare hade skrivit kontrakt med inför skiftet av musiker.
– Tanken var att vi skulle göra en sista caprice tillsammans 2021, men pandemin satte stopp då och därför gör vi den här konserten tillsammans istället, säger Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Glädje, nostalgi och kanske en gnutta vemod också – men med tydliga inslag av julen. Något i den stilen kan man förvänta sig att atmosfären blir i Lindeskolans aula på fredagskvällen. Roland berättar att vissa musiker i orkestern har varit med i över 25 års tid och nu kommer man helt sonika framföra sångerna man har spelat tidigare tillsammans.
När LindeNytt frågar Roland vilken sång som är hans starkaste minne med orkestern, så skrattar han gott innan han svarar:
– Oj, vilken svår fråga. Men jag måste nog säga ABBA-låtar, för det är låtar som alltid är roliga att framföra och musik som publiken känner till. Det blir alltid fart när man kör ABBA, ler Roland.
Biljetter till konserten finns att köpa på Blombergska Bokhandeln, tickster.com och i entrén i Lindeskolans aula under fredagskvällen.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.