Nu på fredag kommer Manskören Harmoni ge konserten ”Sångerna vi minns” i Lindeskolans aula. Konserten är delvis en julkonsert, men även en tillställning man arrangerar för att avtacka den orkester som under åren har stått vid körens sida i vått och torrt. Som konsertens namn antyder, är det en nostalgisk repertoar som kommer att ges.
– Vissa i bandet har ju varit med oss i över 25 år, men allt har sitt slut och vi vill göra den här konserten tillsammans som ett tack för alla åren och det härliga samarbete vi har haft, förklarar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Tanken var att Manskören Harmoni skulle avtacka orkestern i samband med capricen 2021. Detta skulle nämligen bli sista året som kör och orkester samverkar. Dessvärre blev det omöjligt att genomföra på grund av den då rådande pandemin och när capricen 2022 genomfördes var det med den nya orkestern, som man sedan tidigare hade skrivit kontrakt med inför skiftet av musiker.
– Tanken var att vi skulle göra en sista caprice tillsammans 2021, men pandemin satte stopp då och därför gör vi den här konserten tillsammans istället, säger Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Glädje, nostalgi och kanske en gnutta vemod också – men med tydliga inslag av julen. Något i den stilen kan man förvänta sig att atmosfären blir i Lindeskolans aula på fredagskvällen. Roland berättar att vissa musiker i orkestern har varit med i över 25 års tid och nu kommer man helt sonika framföra sångerna man har spelat tidigare tillsammans.
När LindeNytt frågar Roland vilken sång som är hans starkaste minne med orkestern, så skrattar han gott innan han svarar:
– Oj, vilken svår fråga. Men jag måste nog säga ABBA-låtar, för det är låtar som alltid är roliga att framföra och musik som publiken känner till. Det blir alltid fart när man kör ABBA, ler Roland.
Biljetter till konserten finns att köpa på Blombergska Bokhandeln, tickster.com och i entrén i Lindeskolans aula under fredagskvällen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.