Nu på fredag kommer Manskören Harmoni ge konserten ”Sångerna vi minns” i Lindeskolans aula. Konserten är delvis en julkonsert, men även en tillställning man arrangerar för att avtacka den orkester som under åren har stått vid körens sida i vått och torrt. Som konsertens namn antyder, är det en nostalgisk repertoar som kommer att ges.
– Vissa i bandet har ju varit med oss i över 25 år, men allt har sitt slut och vi vill göra den här konserten tillsammans som ett tack för alla åren och det härliga samarbete vi har haft, förklarar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Tanken var att Manskören Harmoni skulle avtacka orkestern i samband med capricen 2021. Detta skulle nämligen bli sista året som kör och orkester samverkar. Dessvärre blev det omöjligt att genomföra på grund av den då rådande pandemin och när capricen 2022 genomfördes var det med den nya orkestern, som man sedan tidigare hade skrivit kontrakt med inför skiftet av musiker.
– Tanken var att vi skulle göra en sista caprice tillsammans 2021, men pandemin satte stopp då och därför gör vi den här konserten tillsammans istället, säger Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Glädje, nostalgi och kanske en gnutta vemod också – men med tydliga inslag av julen. Något i den stilen kan man förvänta sig att atmosfären blir i Lindeskolans aula på fredagskvällen. Roland berättar att vissa musiker i orkestern har varit med i över 25 års tid och nu kommer man helt sonika framföra sångerna man har spelat tidigare tillsammans.
När LindeNytt frågar Roland vilken sång som är hans starkaste minne med orkestern, så skrattar han gott innan han svarar:
– Oj, vilken svår fråga. Men jag måste nog säga ABBA-låtar, för det är låtar som alltid är roliga att framföra och musik som publiken känner till. Det blir alltid fart när man kör ABBA, ler Roland.
Biljetter till konserten finns att köpa på Blombergska Bokhandeln, tickster.com och i entrén i Lindeskolans aula under fredagskvällen.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.