Nu på fredag kommer Manskören Harmoni ge konserten ”Sångerna vi minns” i Lindeskolans aula. Konserten är delvis en julkonsert, men även en tillställning man arrangerar för att avtacka den orkester som under åren har stått vid körens sida i vått och torrt. Som konsertens namn antyder, är det en nostalgisk repertoar som kommer att ges.
– Vissa i bandet har ju varit med oss i över 25 år, men allt har sitt slut och vi vill göra den här konserten tillsammans som ett tack för alla åren och det härliga samarbete vi har haft, förklarar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Tanken var att Manskören Harmoni skulle avtacka orkestern i samband med capricen 2021. Detta skulle nämligen bli sista året som kör och orkester samverkar. Dessvärre blev det omöjligt att genomföra på grund av den då rådande pandemin och när capricen 2022 genomfördes var det med den nya orkestern, som man sedan tidigare hade skrivit kontrakt med inför skiftet av musiker.
– Tanken var att vi skulle göra en sista caprice tillsammans 2021, men pandemin satte stopp då och därför gör vi den här konserten tillsammans istället, säger Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Glädje, nostalgi och kanske en gnutta vemod också – men med tydliga inslag av julen. Något i den stilen kan man förvänta sig att atmosfären blir i Lindeskolans aula på fredagskvällen. Roland berättar att vissa musiker i orkestern har varit med i över 25 års tid och nu kommer man helt sonika framföra sångerna man har spelat tidigare tillsammans.
När LindeNytt frågar Roland vilken sång som är hans starkaste minne med orkestern, så skrattar han gott innan han svarar:
– Oj, vilken svår fråga. Men jag måste nog säga ABBA-låtar, för det är låtar som alltid är roliga att framföra och musik som publiken känner till. Det blir alltid fart när man kör ABBA, ler Roland.
Biljetter till konserten finns att köpa på Blombergska Bokhandeln, tickster.com och i entrén i Lindeskolans aula under fredagskvällen.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.