Nu på fredag kommer Manskören Harmoni ge konserten ”Sångerna vi minns” i Lindeskolans aula. Konserten är delvis en julkonsert, men även en tillställning man arrangerar för att avtacka den orkester som under åren har stått vid körens sida i vått och torrt. Som konsertens namn antyder, är det en nostalgisk repertoar som kommer att ges.
– Vissa i bandet har ju varit med oss i över 25 år, men allt har sitt slut och vi vill göra den här konserten tillsammans som ett tack för alla åren och det härliga samarbete vi har haft, förklarar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Tanken var att Manskören Harmoni skulle avtacka orkestern i samband med capricen 2021. Detta skulle nämligen bli sista året som kör och orkester samverkar. Dessvärre blev det omöjligt att genomföra på grund av den då rådande pandemin och när capricen 2022 genomfördes var det med den nya orkestern, som man sedan tidigare hade skrivit kontrakt med inför skiftet av musiker.
– Tanken var att vi skulle göra en sista caprice tillsammans 2021, men pandemin satte stopp då och därför gör vi den här konserten tillsammans istället, säger Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Glädje, nostalgi och kanske en gnutta vemod också – men med tydliga inslag av julen. Något i den stilen kan man förvänta sig att atmosfären blir i Lindeskolans aula på fredagskvällen. Roland berättar att vissa musiker i orkestern har varit med i över 25 års tid och nu kommer man helt sonika framföra sångerna man har spelat tidigare tillsammans.
När LindeNytt frågar Roland vilken sång som är hans starkaste minne med orkestern, så skrattar han gott innan han svarar:
– Oj, vilken svår fråga. Men jag måste nog säga ABBA-låtar, för det är låtar som alltid är roliga att framföra och musik som publiken känner till. Det blir alltid fart när man kör ABBA, ler Roland.
Biljetter till konserten finns att köpa på Blombergska Bokhandeln, tickster.com och i entrén i Lindeskolans aula under fredagskvällen.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.