Vad blir det om man blandar ett jubilerande storband från Örebro, den folkkära komikern Babben Larsson och Lindesberg? Det blir inget mindre än en jubileumskonsert som hålls i Lindeskolans Aula i slutet av september.
Ett av Sveriges äldsta och ännu aktiva storband finns i Örebro och lyder under namnet Whispering Band. Genom åren har bandet samarbetat med en rad kända artister, som t ex Lill Babs, Svante Thuresson, Björn Skifs och Peter Asplund för att nämna några. Under hösten firar man 85-årsjubileum och firar detta med att hålla två konserter, den ena i Lindesberg där ingen mindre än Babben Larsson gästar.
Förutom att vara en av Sveriges mest folkkära komiker så är hon även en rutinerad och driven jazzsångerska, som uppträtt med flera olika konstellationer av band tidigare.
Lördagen den 29 september kl 19.00 intar Babben scenen i Lindeskolans aula tillsammans med det 19 man stora Whispering Band, kvällen till ära under ledning av Mats Hålling.
Biljetter finns hos Blombergska Bokhandeln eller Ticketmaster.se
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.