Inom en relativt snar framtid kommer invånarna i Lindesberg kunna ansluta sig till ett stadsnät med mycket hög bandbredd. Detta innebär att de som ansluter sig till nätet kan sänka sina kostnader kraftigt på tjänster som t ex telefon, tv och bredband.
Lindesbergs kommuns it-strateg, Bo Bäckman, förhandlar just nu med flera operatörer som vill vara med på marknaden i Lindesberg. Bäckman räknar med att kunna presentera ett underlag inom ca en månads tid.
Redan idag har såväl Libo som Egeryds Fastigheter visat stort intresse att ansluta sina fastigheter till detta stadsnät. Deras hyresgäster kan därigenom få tillgång till massor av tjänster.
Men även villaägare i centralorten kommer få tillgång till stadsnätet. Anslutningsavgiften beräknas landa på ca 15 000 kr eller strax däröver. Denna investering ger dock vinst inom bara ett par års användande.
-Man får ju ned kostnaderna för en rad olika tjänster så som TV, telefon och bredband. Det innebär att man redan efter 2-3 år tjänar på att vara ansluten till stadsnätet, förklarar Bo Bäckman.
Genom att ansluta sig får man en bandbredd på 100 Mbit. Nätet kommer att vara ett ”öppet nät”, vilket innebär att kunderna kan vända sig till just den tjänsteleverantör som man själv önskar.
Mer information om detta kommer att presenteras efter årsskiftet.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.