Inom en relativt snar framtid kommer invånarna i Lindesberg kunna ansluta sig till ett stadsnät med mycket hög bandbredd. Detta innebär att de som ansluter sig till nätet kan sänka sina kostnader kraftigt på tjänster som t ex telefon, tv och bredband.
Lindesbergs kommuns it-strateg, Bo Bäckman, förhandlar just nu med flera operatörer som vill vara med på marknaden i Lindesberg. Bäckman räknar med att kunna presentera ett underlag inom ca en månads tid.
Redan idag har såväl Libo som Egeryds Fastigheter visat stort intresse att ansluta sina fastigheter till detta stadsnät. Deras hyresgäster kan därigenom få tillgång till massor av tjänster.
Men även villaägare i centralorten kommer få tillgång till stadsnätet. Anslutningsavgiften beräknas landa på ca 15 000 kr eller strax däröver. Denna investering ger dock vinst inom bara ett par års användande.
-Man får ju ned kostnaderna för en rad olika tjänster så som TV, telefon och bredband. Det innebär att man redan efter 2-3 år tjänar på att vara ansluten till stadsnätet, förklarar Bo Bäckman.
Genom att ansluta sig får man en bandbredd på 100 Mbit. Nätet kommer att vara ett ”öppet nät”, vilket innebär att kunderna kan vända sig till just den tjänsteleverantör som man själv önskar.
Mer information om detta kommer att presenteras efter årsskiftet.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.