Inom en relativt snar framtid kommer invånarna i Lindesberg kunna ansluta sig till ett stadsnät med mycket hög bandbredd. Detta innebär att de som ansluter sig till nätet kan sänka sina kostnader kraftigt på tjänster som t ex telefon, tv och bredband.
Lindesbergs kommuns it-strateg, Bo Bäckman, förhandlar just nu med flera operatörer som vill vara med på marknaden i Lindesberg. Bäckman räknar med att kunna presentera ett underlag inom ca en månads tid.
Redan idag har såväl Libo som Egeryds Fastigheter visat stort intresse att ansluta sina fastigheter till detta stadsnät. Deras hyresgäster kan därigenom få tillgång till massor av tjänster.
Men även villaägare i centralorten kommer få tillgång till stadsnätet. Anslutningsavgiften beräknas landa på ca 15 000 kr eller strax däröver. Denna investering ger dock vinst inom bara ett par års användande.
-Man får ju ned kostnaderna för en rad olika tjänster så som TV, telefon och bredband. Det innebär att man redan efter 2-3 år tjänar på att vara ansluten till stadsnätet, förklarar Bo Bäckman.
Genom att ansluta sig får man en bandbredd på 100 Mbit. Nätet kommer att vara ett ”öppet nät”, vilket innebär att kunderna kan vända sig till just den tjänsteleverantör som man själv önskar.
Mer information om detta kommer att presenteras efter årsskiftet.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.