Inom en relativt snar framtid kommer invånarna i Lindesberg kunna ansluta sig till ett stadsnät med mycket hög bandbredd. Detta innebär att de som ansluter sig till nätet kan sänka sina kostnader kraftigt på tjänster som t ex telefon, tv och bredband.
Lindesbergs kommuns it-strateg, Bo Bäckman, förhandlar just nu med flera operatörer som vill vara med på marknaden i Lindesberg. Bäckman räknar med att kunna presentera ett underlag inom ca en månads tid.
Redan idag har såväl Libo som Egeryds Fastigheter visat stort intresse att ansluta sina fastigheter till detta stadsnät. Deras hyresgäster kan därigenom få tillgång till massor av tjänster.
Men även villaägare i centralorten kommer få tillgång till stadsnätet. Anslutningsavgiften beräknas landa på ca 15 000 kr eller strax däröver. Denna investering ger dock vinst inom bara ett par års användande.
-Man får ju ned kostnaderna för en rad olika tjänster så som TV, telefon och bredband. Det innebär att man redan efter 2-3 år tjänar på att vara ansluten till stadsnätet, förklarar Bo Bäckman.
Genom att ansluta sig får man en bandbredd på 100 Mbit. Nätet kommer att vara ett ”öppet nät”, vilket innebär att kunderna kan vända sig till just den tjänsteleverantör som man själv önskar.
Mer information om detta kommer att presenteras efter årsskiftet.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.