Det har nu gått en vecka sedan Lindesbergs Stadsnät invigdes. Omkring 2000 villaägare har fått information hemskickat under denna tid och ytterligare 1000 får det inom några dagar. Stadsnätchef Bo Bäckman är mycket nöjd med lanseringen så här långt, då den omgående väckt ett växande intresse för tjänsterna som nätet har att erbjuda.
Ett hundratal villaägare anmälde sitt intresse för Stadsnätet omgående – och antalet förväntas öka för varje dag som går. Så här långt verkar det ändå vara ”Positiva Frövi” som är mest… positiva. Ja, faktum är att just Frövi ligger i framkant.
-Det har varit ett jätteintresse i Frövi och jag ska ner dit igen för att träffa fler villaägare. Det är egna initiativ från villaägare som ligger bakom engagemanget där och jag skulle inte bli förvånad om samma engagemang dyker upp på andra orter i olika villaområden, säger Bäckman.
Av de 2000 villaägare som fått information via posten har redan 100 anmält sig för att ansluta sina hus till Stadsnätet.
-Det ser jag som en mycket lyckad lansering. Att jämföra med Örebro, som arbetat med detta i 10 år, har vi kommit mycket långt på endast en vecka.
Bo Bäckman tror inte det enbart handlar om att anslutningsavgiften är betydligt lägre i Lindesberg, utan att man gjort det lättare för fastighetsägare att komma till skott.
-Vi har delat upp villaområdena i färre hushåll än vad man gjorde i Örebro. Vi har lagt oss på en nivå om 50-60 villor per ”område”. I Örebro siktade man på det dubbla och det har visat sig svårt trots att man jobbat med detta så länge där, förklarar Bo Bäckman.
I Lindesberg krävs att 60% av villaägarna i respektive område tackar ja för att man ska kunna ansluta dem.
För mer information om just ditt område samt tjänsterna: www.lindesbergstadsnat.se
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.