Det har nu gått en vecka sedan Lindesbergs Stadsnät invigdes. Omkring 2000 villaägare har fått information hemskickat under denna tid och ytterligare 1000 får det inom några dagar. Stadsnätchef Bo Bäckman är mycket nöjd med lanseringen så här långt, då den omgående väckt ett växande intresse för tjänsterna som nätet har att erbjuda.
Ett hundratal villaägare anmälde sitt intresse för Stadsnätet omgående – och antalet förväntas öka för varje dag som går. Så här långt verkar det ändå vara ”Positiva Frövi” som är mest… positiva. Ja, faktum är att just Frövi ligger i framkant.
-Det har varit ett jätteintresse i Frövi och jag ska ner dit igen för att träffa fler villaägare. Det är egna initiativ från villaägare som ligger bakom engagemanget där och jag skulle inte bli förvånad om samma engagemang dyker upp på andra orter i olika villaområden, säger Bäckman.
Av de 2000 villaägare som fått information via posten har redan 100 anmält sig för att ansluta sina hus till Stadsnätet.
-Det ser jag som en mycket lyckad lansering. Att jämföra med Örebro, som arbetat med detta i 10 år, har vi kommit mycket långt på endast en vecka.
Bo Bäckman tror inte det enbart handlar om att anslutningsavgiften är betydligt lägre i Lindesberg, utan att man gjort det lättare för fastighetsägare att komma till skott.
-Vi har delat upp villaområdena i färre hushåll än vad man gjorde i Örebro. Vi har lagt oss på en nivå om 50-60 villor per ”område”. I Örebro siktade man på det dubbla och det har visat sig svårt trots att man jobbat med detta så länge där, förklarar Bo Bäckman.
I Lindesberg krävs att 60% av villaägarna i respektive område tackar ja för att man ska kunna ansluta dem.
För mer information om just ditt område samt tjänsterna: www.lindesbergstadsnat.se
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.