Det har nu gått en vecka sedan Lindesbergs Stadsnät invigdes. Omkring 2000 villaägare har fått information hemskickat under denna tid och ytterligare 1000 får det inom några dagar. Stadsnätchef Bo Bäckman är mycket nöjd med lanseringen så här långt, då den omgående väckt ett växande intresse för tjänsterna som nätet har att erbjuda.
Ett hundratal villaägare anmälde sitt intresse för Stadsnätet omgående – och antalet förväntas öka för varje dag som går. Så här långt verkar det ändå vara ”Positiva Frövi” som är mest… positiva. Ja, faktum är att just Frövi ligger i framkant.
-Det har varit ett jätteintresse i Frövi och jag ska ner dit igen för att träffa fler villaägare. Det är egna initiativ från villaägare som ligger bakom engagemanget där och jag skulle inte bli förvånad om samma engagemang dyker upp på andra orter i olika villaområden, säger Bäckman.
Av de 2000 villaägare som fått information via posten har redan 100 anmält sig för att ansluta sina hus till Stadsnätet.
-Det ser jag som en mycket lyckad lansering. Att jämföra med Örebro, som arbetat med detta i 10 år, har vi kommit mycket långt på endast en vecka.
Bo Bäckman tror inte det enbart handlar om att anslutningsavgiften är betydligt lägre i Lindesberg, utan att man gjort det lättare för fastighetsägare att komma till skott.
-Vi har delat upp villaområdena i färre hushåll än vad man gjorde i Örebro. Vi har lagt oss på en nivå om 50-60 villor per ”område”. I Örebro siktade man på det dubbla och det har visat sig svårt trots att man jobbat med detta så länge där, förklarar Bo Bäckman.
I Lindesberg krävs att 60% av villaägarna i respektive område tackar ja för att man ska kunna ansluta dem.
För mer information om just ditt område samt tjänsterna: www.lindesbergstadsnat.se
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.