Det har nu gått en vecka sedan Lindesbergs Stadsnät invigdes. Omkring 2000 villaägare har fått information hemskickat under denna tid och ytterligare 1000 får det inom några dagar. Stadsnätchef Bo Bäckman är mycket nöjd med lanseringen så här långt, då den omgående väckt ett växande intresse för tjänsterna som nätet har att erbjuda.
Ett hundratal villaägare anmälde sitt intresse för Stadsnätet omgående – och antalet förväntas öka för varje dag som går. Så här långt verkar det ändå vara ”Positiva Frövi” som är mest… positiva. Ja, faktum är att just Frövi ligger i framkant.
-Det har varit ett jätteintresse i Frövi och jag ska ner dit igen för att träffa fler villaägare. Det är egna initiativ från villaägare som ligger bakom engagemanget där och jag skulle inte bli förvånad om samma engagemang dyker upp på andra orter i olika villaområden, säger Bäckman.
Av de 2000 villaägare som fått information via posten har redan 100 anmält sig för att ansluta sina hus till Stadsnätet.
-Det ser jag som en mycket lyckad lansering. Att jämföra med Örebro, som arbetat med detta i 10 år, har vi kommit mycket långt på endast en vecka.
Bo Bäckman tror inte det enbart handlar om att anslutningsavgiften är betydligt lägre i Lindesberg, utan att man gjort det lättare för fastighetsägare att komma till skott.
-Vi har delat upp villaområdena i färre hushåll än vad man gjorde i Örebro. Vi har lagt oss på en nivå om 50-60 villor per ”område”. I Örebro siktade man på det dubbla och det har visat sig svårt trots att man jobbat med detta så länge där, förklarar Bo Bäckman.
I Lindesberg krävs att 60% av villaägarna i respektive område tackar ja för att man ska kunna ansluta dem.
För mer information om just ditt område samt tjänsterna: www.lindesbergstadsnat.se
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.