Det har nu gått en vecka sedan Lindesbergs Stadsnät invigdes. Omkring 2000 villaägare har fått information hemskickat under denna tid och ytterligare 1000 får det inom några dagar. Stadsnätchef Bo Bäckman är mycket nöjd med lanseringen så här långt, då den omgående väckt ett växande intresse för tjänsterna som nätet har att erbjuda.
Ett hundratal villaägare anmälde sitt intresse för Stadsnätet omgående – och antalet förväntas öka för varje dag som går. Så här långt verkar det ändå vara ”Positiva Frövi” som är mest… positiva. Ja, faktum är att just Frövi ligger i framkant.
-Det har varit ett jätteintresse i Frövi och jag ska ner dit igen för att träffa fler villaägare. Det är egna initiativ från villaägare som ligger bakom engagemanget där och jag skulle inte bli förvånad om samma engagemang dyker upp på andra orter i olika villaområden, säger Bäckman.
Av de 2000 villaägare som fått information via posten har redan 100 anmält sig för att ansluta sina hus till Stadsnätet.
-Det ser jag som en mycket lyckad lansering. Att jämföra med Örebro, som arbetat med detta i 10 år, har vi kommit mycket långt på endast en vecka.
Bo Bäckman tror inte det enbart handlar om att anslutningsavgiften är betydligt lägre i Lindesberg, utan att man gjort det lättare för fastighetsägare att komma till skott.
-Vi har delat upp villaområdena i färre hushåll än vad man gjorde i Örebro. Vi har lagt oss på en nivå om 50-60 villor per ”område”. I Örebro siktade man på det dubbla och det har visat sig svårt trots att man jobbat med detta så länge där, förklarar Bo Bäckman.
I Lindesberg krävs att 60% av villaägarna i respektive område tackar ja för att man ska kunna ansluta dem.
För mer information om just ditt område samt tjänsterna: www.lindesbergstadsnat.se
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.