Centerpartisten Bo Bäckman vill införa en tjänstegarantiservice i Lindesbergs kommun. Denna tjänstegaranti skulle innebära att invånarna får en garanti på den vara eller tjänst som kommunen levererar. Bäckman tycker att det är lika självklart att en kommun ska erbjuda garantier, som det är för vilket annat företag som helst. -Det är viktigt att kommunen jobbar med att vara en bra leverantör och fungerar mer som ett företag, menar Bäckman.
Kunden har alltid rätt. När vi köper en ny diskmaskin hos vitvarubutiken eller får huset tilläggsisolerat av hantverkaren, då lämnas alltid garantier på dessa varor och tjänster. Men några sådana garantier gäller inte då kunden vänder sig till kommunen. Detta borde dock vara helt självklart, menar Centerpartiets Bo Bäckman.
-Kommunen måste bli mycket mer effektiv och kundvänlig, företagstänkandet måste stärkas och arbetet bli effektivare, säger Bäckman.
Han är helt övertygad om att såväl kommunen som invånarna har allt att vinna på en tjänstegaranti. Det finns redan idag omkring 50 kommuner ute i landet som redan har infört servicen med ett gott resultat.
-Till exempel ska inte bygglovsärenden behöva ta flera månader att behandla. Här ska kunden få en garanti om att bygglovsansökan skall besvaras inom 7 dagar efter det att handlingarna inkommit. Kan inte kommunen hålla löftet ska kunden kompenseras med en rabatt på bygglovsavgiften, säger Bo.
Markaryds kommun i Småland var bland de första i landet att införa tjänsten. Där finns idag tjänstegarantier inom områden som t ex vatten och avlopp, avfallshantering, bygglov, miljötillsyn, hälso- och sjukvård med mera.
-Det borde väl vara helt självklart att även vi i Lindesberg ska kunna erbjuda våra invånare detta. Det är trots allt skattebetalarna som försörjer oss, då ska vi också se till att vi erbjuder bästa möjliga service tillbaka när de behöver vår hjälp, konstaterar Bäckman.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.