Om det bara fanns en livsmedelskedja i vår kommun, t ex Coop, att handla i – tror du då att kvalitet och pris skulle bli så bra som möjligt? Den frågan inleder Bo Bäckman (c) med när han pratar om att utveckla välfärden i Lindesbergs kommun. Idag finns inga andra alternativ än den kommunala hemtjänsten, det är knappast till våra äldres bästa, tycker Bäckman som vill att fritt val ska råda.
Bo Bäckman menar att äldre människor i behov av hemtjänst själva ska få välja vem de vill ”anlita” för ändamålet. Kort sammanfattat vill han öppna marknaden för privata företag att erbjuda sina tjänster. Detta ger en högre kvalitet på tjänsterna och i slutänden är det de äldre som är de stora vinnarna, menar Bo Bäckman.
-Det finns ju inget som sporrar hemtjänsten idag eftersom det saknas konkurrens. Om vi däremot har fritt val, med flera olika aktörer att välja mellan, då blir situationen en helt annan, säger Bäckman.
Bäckman pratar vidare om en modell enligt Nacka kommuns koncept. Där finns idag ca 50 anordnare av hemtjänst. Han tror att vi i Lindesberg skulle kunna ha omkring 14 st utan vidare.
-Då finns ju många fler att vända sig till, och det tycker jag borde vara lika självklart som att man kan välja att handla sina matvaror i den mataffär man själv föredrar.
Motivera ett Nej!
Bäckman vet inte hur stort stödet är i frågan, men att bland annat Moderaterna tycker likadant är känt. Men de partier som inte gillar tanken om privata företag inom hemtjänsten, dessa vill han nu ha ett klart svar ifrån.
-Jag vill faktiskt att de motiverar sitt nej och förklarar varför man inte vill ha det så här. Det är trots allt en viktig fråga för våra äldre, och det skulle inte ge färre arbetstillfällen heller. Därför verkar det konstigt om man önskar att motarbeta en positiv och nyttig utveckling, säger Bäckman.
Fritt val skulle också innebära att vårdpersonal får fler arbetsgivare att välja mellan.
Fotnot: I Lindesberg är det 390 personer som berörs av frågan. Så många är berättigade hemtjänst här.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.