Om det bara fanns en livsmedelskedja i vår kommun, t ex Coop, att handla i – tror du då att kvalitet och pris skulle bli så bra som möjligt? Den frågan inleder Bo Bäckman (c) med när han pratar om att utveckla välfärden i Lindesbergs kommun. Idag finns inga andra alternativ än den kommunala hemtjänsten, det är knappast till våra äldres bästa, tycker Bäckman som vill att fritt val ska råda.
Bo Bäckman menar att äldre människor i behov av hemtjänst själva ska få välja vem de vill ”anlita” för ändamålet. Kort sammanfattat vill han öppna marknaden för privata företag att erbjuda sina tjänster. Detta ger en högre kvalitet på tjänsterna och i slutänden är det de äldre som är de stora vinnarna, menar Bo Bäckman.
-Det finns ju inget som sporrar hemtjänsten idag eftersom det saknas konkurrens. Om vi däremot har fritt val, med flera olika aktörer att välja mellan, då blir situationen en helt annan, säger Bäckman.
Bäckman pratar vidare om en modell enligt Nacka kommuns koncept. Där finns idag ca 50 anordnare av hemtjänst. Han tror att vi i Lindesberg skulle kunna ha omkring 14 st utan vidare.
-Då finns ju många fler att vända sig till, och det tycker jag borde vara lika självklart som att man kan välja att handla sina matvaror i den mataffär man själv föredrar.
Motivera ett Nej!
Bäckman vet inte hur stort stödet är i frågan, men att bland annat Moderaterna tycker likadant är känt. Men de partier som inte gillar tanken om privata företag inom hemtjänsten, dessa vill han nu ha ett klart svar ifrån.
-Jag vill faktiskt att de motiverar sitt nej och förklarar varför man inte vill ha det så här. Det är trots allt en viktig fråga för våra äldre, och det skulle inte ge färre arbetstillfällen heller. Därför verkar det konstigt om man önskar att motarbeta en positiv och nyttig utveckling, säger Bäckman.
Fritt val skulle också innebära att vårdpersonal får fler arbetsgivare att välja mellan.
Fotnot: I Lindesberg är det 390 personer som berörs av frågan. Så många är berättigade hemtjänst här.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.