Om det bara fanns en livsmedelskedja i vår kommun, t ex Coop, att handla i – tror du då att kvalitet och pris skulle bli så bra som möjligt? Den frågan inleder Bo Bäckman (c) med när han pratar om att utveckla välfärden i Lindesbergs kommun. Idag finns inga andra alternativ än den kommunala hemtjänsten, det är knappast till våra äldres bästa, tycker Bäckman som vill att fritt val ska råda.
Bo Bäckman menar att äldre människor i behov av hemtjänst själva ska få välja vem de vill ”anlita” för ändamålet. Kort sammanfattat vill han öppna marknaden för privata företag att erbjuda sina tjänster. Detta ger en högre kvalitet på tjänsterna och i slutänden är det de äldre som är de stora vinnarna, menar Bo Bäckman.
-Det finns ju inget som sporrar hemtjänsten idag eftersom det saknas konkurrens. Om vi däremot har fritt val, med flera olika aktörer att välja mellan, då blir situationen en helt annan, säger Bäckman.
Bäckman pratar vidare om en modell enligt Nacka kommuns koncept. Där finns idag ca 50 anordnare av hemtjänst. Han tror att vi i Lindesberg skulle kunna ha omkring 14 st utan vidare.
-Då finns ju många fler att vända sig till, och det tycker jag borde vara lika självklart som att man kan välja att handla sina matvaror i den mataffär man själv föredrar.
Motivera ett Nej!
Bäckman vet inte hur stort stödet är i frågan, men att bland annat Moderaterna tycker likadant är känt. Men de partier som inte gillar tanken om privata företag inom hemtjänsten, dessa vill han nu ha ett klart svar ifrån.
-Jag vill faktiskt att de motiverar sitt nej och förklarar varför man inte vill ha det så här. Det är trots allt en viktig fråga för våra äldre, och det skulle inte ge färre arbetstillfällen heller. Därför verkar det konstigt om man önskar att motarbeta en positiv och nyttig utveckling, säger Bäckman.
Fritt val skulle också innebära att vårdpersonal får fler arbetsgivare att välja mellan.
Fotnot: I Lindesberg är det 390 personer som berörs av frågan. Så många är berättigade hemtjänst här.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.