Idag meddelade Skanova det som många har väntat besked om väldigt länge. Bredbandsutbyggnaden är klar. Med andra ord kan i stort sett alla hushåll i kommunen numera koppla upp sig mot Internet med adsl-teknik, det vill säga bredband.
Kommunens it-chef, Bo Bäckman, berättar att det sent igår kväll stod klart att utbyggnaden genomförts.
-Dock kan det variera lite i frågan om när man kan börja surfa. Det beror lite på vilken leverantör man valt. Men jag tror ändå att de olika bredbandsleverantörerna inom några få dagar kommer att få informationen från Skanova, så det ser jag inte som ett problem, förklarar Bäckman.
Det finns idag heller inga uppgifter på om eventuella leveransstörningar av den utrustning kunden behöver.
-Nej inte vad jag känner till. Och alla de som förhandsbeställt lär ju inom ganska kort tid vara igång och surfa, konstaterar it-chefen.
Utbyggnaden i kommunen möjliggör för cirka 90 procent av hushållen att surfa med ADSL/bredband. Det är bara de allra längst ut i skogarna som i fortsättningen får använda den gamle trotjänaren 56k-modemet.
Det utlovas även från Skanova att långa väntetider på grund av överbokning inte är något att oroa sig för.
-Det var ju faktiskt så ett tag tidigare, då folk fick besked att de inte kunde få bredband på grund av att det inte fanns några platser kvar i telestationerna. Nu lovar de att bygga ut stationerna omgående, om det tar slut på platser i dem, berättar Bo Bäckman, Lindesbergs kommun.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.