Den till synes eviga följetongen Loppholmsbadet kan eventuellt få sitt sista kapitel skrivet om två år. Om politikerna beslutar avsätta sex miljoner kronor för badprojektet vill säga.
Det är sedan tidigare känt att det krävs rejäla insatser för att få till ett ordentligt bad vid Loppholmen. Arbetet som planeras för en avsevärd kvalitetsförbättring av vattnet, är ett omfattande muddringsarbete och att anlägga en så kallad LOD-damm. LOD står för Lokalt Omhändertagande av Dagvatten. Dammen är tänkt att fånga dagvatten i den östra åfåran, mellan Loppholmen och Strandpromenaden, för att undvika att sediment byggs upp och försämrar vattenkvaliteten på nytt efter muddringen.
Åtgärderna som är planerade kan sammantaget skapa den badplats på holmen som efterfrågats av invånarna under så många år. Nu har man alltså tagit steget – men det innebär inte att saken är klar.
– I slutet av 2012 lämnade vi in en tillståndsansökan till Miljödomstolen för åtgärderna. Vi förväntar oss inget annat än att det beviljas, men sedan är det upp till kommunpolitikerna om de avsätter pengar för det här, förklarar kommunbiolog Ingrid Andrén på miljökontoret.
Sex miljoner totalt
Muddringen beräknas kosta 3,5 miljoner kronor. Området som skall muddras sträcker sig från Loppholmens strand och hundra meter rakt ut och hela vägen in mot Strandpromenaden. Man talar om totalt 12000 kubik muddringsmassa. LOD-dammen beräknas kosta 2,5 miljoner kronor.
Kommunbiolog Ingrid Andrén berättar att Miljödomstolens besked kommer senare i år och att muddringen därmed tidigast kan genomföras hösten 2014. Att man helst skall muddra om hösten är för att minimera de skador och risker det medför djurlivet.
– Så om pengar avsätts för projektet så kan vi få klart badet lagom till sommaren 2015 som allra tidigast, konstaterar Andrén.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.