Den till synes eviga följetongen Loppholmsbadet kan eventuellt få sitt sista kapitel skrivet om två år. Om politikerna beslutar avsätta sex miljoner kronor för badprojektet vill säga.
Det är sedan tidigare känt att det krävs rejäla insatser för att få till ett ordentligt bad vid Loppholmen. Arbetet som planeras för en avsevärd kvalitetsförbättring av vattnet, är ett omfattande muddringsarbete och att anlägga en så kallad LOD-damm. LOD står för Lokalt Omhändertagande av Dagvatten. Dammen är tänkt att fånga dagvatten i den östra åfåran, mellan Loppholmen och Strandpromenaden, för att undvika att sediment byggs upp och försämrar vattenkvaliteten på nytt efter muddringen.
Åtgärderna som är planerade kan sammantaget skapa den badplats på holmen som efterfrågats av invånarna under så många år. Nu har man alltså tagit steget – men det innebär inte att saken är klar.
– I slutet av 2012 lämnade vi in en tillståndsansökan till Miljödomstolen för åtgärderna. Vi förväntar oss inget annat än att det beviljas, men sedan är det upp till kommunpolitikerna om de avsätter pengar för det här, förklarar kommunbiolog Ingrid Andrén på miljökontoret.
Sex miljoner totalt
Muddringen beräknas kosta 3,5 miljoner kronor. Området som skall muddras sträcker sig från Loppholmens strand och hundra meter rakt ut och hela vägen in mot Strandpromenaden. Man talar om totalt 12000 kubik muddringsmassa. LOD-dammen beräknas kosta 2,5 miljoner kronor.
Kommunbiolog Ingrid Andrén berättar att Miljödomstolens besked kommer senare i år och att muddringen därmed tidigast kan genomföras hösten 2014. Att man helst skall muddra om hösten är för att minimera de skador och risker det medför djurlivet.
– Så om pengar avsätts för projektet så kan vi få klart badet lagom till sommaren 2015 som allra tidigast, konstaterar Andrén.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör