Den till synes eviga följetongen Loppholmsbadet kan eventuellt få sitt sista kapitel skrivet om två år. Om politikerna beslutar avsätta sex miljoner kronor för badprojektet vill säga.
Det är sedan tidigare känt att det krävs rejäla insatser för att få till ett ordentligt bad vid Loppholmen. Arbetet som planeras för en avsevärd kvalitetsförbättring av vattnet, är ett omfattande muddringsarbete och att anlägga en så kallad LOD-damm. LOD står för Lokalt Omhändertagande av Dagvatten. Dammen är tänkt att fånga dagvatten i den östra åfåran, mellan Loppholmen och Strandpromenaden, för att undvika att sediment byggs upp och försämrar vattenkvaliteten på nytt efter muddringen.
Åtgärderna som är planerade kan sammantaget skapa den badplats på holmen som efterfrågats av invånarna under så många år. Nu har man alltså tagit steget – men det innebär inte att saken är klar.
– I slutet av 2012 lämnade vi in en tillståndsansökan till Miljödomstolen för åtgärderna. Vi förväntar oss inget annat än att det beviljas, men sedan är det upp till kommunpolitikerna om de avsätter pengar för det här, förklarar kommunbiolog Ingrid Andrén på miljökontoret.
Sex miljoner totalt
Muddringen beräknas kosta 3,5 miljoner kronor. Området som skall muddras sträcker sig från Loppholmens strand och hundra meter rakt ut och hela vägen in mot Strandpromenaden. Man talar om totalt 12000 kubik muddringsmassa. LOD-dammen beräknas kosta 2,5 miljoner kronor.
Kommunbiolog Ingrid Andrén berättar att Miljödomstolens besked kommer senare i år och att muddringen därmed tidigast kan genomföras hösten 2014. Att man helst skall muddra om hösten är för att minimera de skador och risker det medför djurlivet.
– Så om pengar avsätts för projektet så kan vi få klart badet lagom till sommaren 2015 som allra tidigast, konstaterar Andrén.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.