Den till synes eviga följetongen Loppholmsbadet kan eventuellt få sitt sista kapitel skrivet om två år. Om politikerna beslutar avsätta sex miljoner kronor för badprojektet vill säga.
Det är sedan tidigare känt att det krävs rejäla insatser för att få till ett ordentligt bad vid Loppholmen. Arbetet som planeras för en avsevärd kvalitetsförbättring av vattnet, är ett omfattande muddringsarbete och att anlägga en så kallad LOD-damm. LOD står för Lokalt Omhändertagande av Dagvatten. Dammen är tänkt att fånga dagvatten i den östra åfåran, mellan Loppholmen och Strandpromenaden, för att undvika att sediment byggs upp och försämrar vattenkvaliteten på nytt efter muddringen.
Åtgärderna som är planerade kan sammantaget skapa den badplats på holmen som efterfrågats av invånarna under så många år. Nu har man alltså tagit steget – men det innebär inte att saken är klar.
– I slutet av 2012 lämnade vi in en tillståndsansökan till Miljödomstolen för åtgärderna. Vi förväntar oss inget annat än att det beviljas, men sedan är det upp till kommunpolitikerna om de avsätter pengar för det här, förklarar kommunbiolog Ingrid Andrén på miljökontoret.
Sex miljoner totalt
Muddringen beräknas kosta 3,5 miljoner kronor. Området som skall muddras sträcker sig från Loppholmens strand och hundra meter rakt ut och hela vägen in mot Strandpromenaden. Man talar om totalt 12000 kubik muddringsmassa. LOD-dammen beräknas kosta 2,5 miljoner kronor.
Kommunbiolog Ingrid Andrén berättar att Miljödomstolens besked kommer senare i år och att muddringen därmed tidigast kan genomföras hösten 2014. Att man helst skall muddra om hösten är för att minimera de skador och risker det medför djurlivet.
– Så om pengar avsätts för projektet så kan vi få klart badet lagom till sommaren 2015 som allra tidigast, konstaterar Andrén.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.