En ny parkeringsplats, eller rättare sagt en utbyggnad av befintlig parkering, har iordningställts vid Gröna bron där det kommunala bolaget, TUAB, i höstas rev de gamla modulbodarna.- Parkeringen är tänkt att avlasta ICA Supermarkets parkering, säger mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf, som påpekar att ICA-parkeringen ofta används av människor med ärenden på annat håll än i butiken.
 
            Utbyggnaden på Bodgatan, nedanför Gamla kirurgen, påbörjades för endast några dagar sedan och är redan nu färdig att tas i bruk. Enligt uppgift från Näringsliv och utveckling, rör det sig om en utbyggnad som ger plats för cirka 25 bilar. Parkeringen är dock en tillfällig lösning för att avlasta varuhallarnas parkering ett stenkast bort.
– Det är tydligen ganska vanligt att parkera där även om man inte skall in i någon av varuhallarna för att handla. Bland annat används parkeringen av badhusets besökare ganska ofta, men nu hoppas vi att den nya parkeringen skall lösa det här, säger Jesper Almlöf, Näringsliv och utveckling.
Parkeringen på Bodgatan är en tillfällig parkeringslösning. Ytan frigjordes i höstas då de gamla modulbodarna revs av fastighetsägaren, TUAB, och i väntan på beslut vad som skall hända i området framöver så nyttjar man alltså ytan för ändamålet i fråga.
 
	    
    
        Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
    
 
    
        Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
    
 
    
        Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
    
 
    
        Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
    
 
    
        I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
    
 
    
        Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
    
 
    
        Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
    
 
    
        Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.