En ny parkeringsplats, eller rättare sagt en utbyggnad av befintlig parkering, har iordningställts vid Gröna bron där det kommunala bolaget, TUAB, i höstas rev de gamla modulbodarna.- Parkeringen är tänkt att avlasta ICA Supermarkets parkering, säger mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf, som påpekar att ICA-parkeringen ofta används av människor med ärenden på annat håll än i butiken.
Utbyggnaden på Bodgatan, nedanför Gamla kirurgen, påbörjades för endast några dagar sedan och är redan nu färdig att tas i bruk. Enligt uppgift från Näringsliv och utveckling, rör det sig om en utbyggnad som ger plats för cirka 25 bilar. Parkeringen är dock en tillfällig lösning för att avlasta varuhallarnas parkering ett stenkast bort.
– Det är tydligen ganska vanligt att parkera där även om man inte skall in i någon av varuhallarna för att handla. Bland annat används parkeringen av badhusets besökare ganska ofta, men nu hoppas vi att den nya parkeringen skall lösa det här, säger Jesper Almlöf, Näringsliv och utveckling.
Parkeringen på Bodgatan är en tillfällig parkeringslösning. Ytan frigjordes i höstas då de gamla modulbodarna revs av fastighetsägaren, TUAB, och i väntan på beslut vad som skall hända i området framöver så nyttjar man alltså ytan för ändamålet i fråga.
Fredag 6 juni firas nationaldagen med festligheter på flera håll i Lindesbergs kommun. Det blir en dag fylld med aktiviteter och högtidliga tal av flera intressanta personer som bland annat journalisten James Savage och radiojournalisten Martin Dyfverman.
På tisdagen var det dags för den högt efterlängtade Upplevelsevandringen för Brotorpsskolans elever. En lekfull och mångårig tradition som syftar till att göra en rolig upplevelse innan skolavslutningen, samtidigt som man enligt olika teman stimulerar barnens sinnen. LindeNytt blev inbjudna av klass 4B att följa med på dagens äventyr.
INSÄNDARE/DEBATT: Som de flesta nog har läst så vann oppositionens budget på tisdagens kommunstyrelse med en röst från vår nya politiska vilde. En vilde som märkligt nog varit med och tagit fram den budget hen sedan röstade ned, mycket märkligt kan tyckas. Men i politiken är det tydligen helt normalt.
Gångtunneln vid Resecentrum i centrala Lindesberg kommer att vara avstängd från och med fredag 13 juni fram till månadsslutet. Detta meddelar Lindesbergs kommun i ett utskick på måndagen.
Politikernas främsta uppgift är att tillvarata invånarnas intressen. Har detta infriats? Absolut inte enligt mig!
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa några bilder som jag har fotograferat under de senaste dagarna. Det har blivit en minst sagt blandad kompott.
Räddningstjänsten fick under tisdagskvällen rycka ut till en nödställd kossa som gått ner i vattnet strax nedanför Lindeskolan i Lindesberg, och fastnat i den leriga bottnen. Efter närmare 1,5 timmes hårt kämpande kunde kossan, något medtagen och frusen, komma upp på land igen.
För några dagar sedan så åkte jag och min vän ut på en rejäl fotorunda. Dagen startade redan vid klockan 03.30 och slutade först klockan 17.30. Det var väldigt fint väder under hela dagen och vi besökte flera av mina gamla platser där jag har tagit många fotografier genom åren.