En ny parkeringsplats, eller rättare sagt en utbyggnad av befintlig parkering, har iordningställts vid Gröna bron där det kommunala bolaget, TUAB, i höstas rev de gamla modulbodarna.- Parkeringen är tänkt att avlasta ICA Supermarkets parkering, säger mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf, som påpekar att ICA-parkeringen ofta används av människor med ärenden på annat håll än i butiken.
Utbyggnaden på Bodgatan, nedanför Gamla kirurgen, påbörjades för endast några dagar sedan och är redan nu färdig att tas i bruk. Enligt uppgift från Näringsliv och utveckling, rör det sig om en utbyggnad som ger plats för cirka 25 bilar. Parkeringen är dock en tillfällig lösning för att avlasta varuhallarnas parkering ett stenkast bort.
– Det är tydligen ganska vanligt att parkera där även om man inte skall in i någon av varuhallarna för att handla. Bland annat används parkeringen av badhusets besökare ganska ofta, men nu hoppas vi att den nya parkeringen skall lösa det här, säger Jesper Almlöf, Näringsliv och utveckling.
Parkeringen på Bodgatan är en tillfällig parkeringslösning. Ytan frigjordes i höstas då de gamla modulbodarna revs av fastighetsägaren, TUAB, och i väntan på beslut vad som skall hända i området framöver så nyttjar man alltså ytan för ändamålet i fråga.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.