Badplatsen vid södra Lövåsen har flera gånger på kort tid utsatts för skadegörelse. Foto: Privat
Badplats utsatt för skadegörelse – föreningen vädjar till allmänheten
Under natten mot söndag begav sig ett större gäng personer till badplatsen i södra Lövåsen, där man parkerade sina bilar vid strandkanten och spelade musik så den hördes långväga. Detta är bara ett i raden av många tilltag som drabbat badplatsen som drivs ideellt av IOGT-NTO, och nu börjar föreningen få nog.
I takt med att värmen steg ökade också antalet besökare till badplatsen i södra Lövåsen, strax utanför Lindesberg. Badplatsen med tillhörande kiosk drivs på ideell basis av föreningen IOGT-NTO och är egentligen ett privat bad, men under åren har man ändå välkomnat att allmänheten kommer dit för att ta sig ett dopp och fikar. Något som dock inte är välkommet är den skadegörelse som börjat förekomma på sena kvällar och nätter när ingen personal finns på plats.
– Under natten mot söndag har ett större gäng personer funnit det rimligt att köra ner hit, ända ner till sjökanten och badplatsen, med sina stora bilar, och spelat musik på högsta volym. Det hörs ju väldigt bra över sjön och det var ett flertal grannar i området som reagerade, berättar Torbjörn Bergvall.
Tilltaget är bara ett i raden av många som på kort tid drabbat föreningen och dess badplats. Under våren har bland annat kanoter dragits ned i sjön och lämnats där vid ett flertal tillfällen, gräsmattor har körts sönder och tillhörigheter har förstörts och blivit nedklottrade.
Badplatsen är ett populärt tillhåll under sommaren, och så länge man sköter sig är man välkommen. Foto: Privat
– Det dricks också en del alkohol och skräpas ner, och alltid på tider vi inte är på plats och kan avstyra. Vi vill ju bibehålla vår profil som ett alkohol- och drogfritt bad. Vi upplever att vårdslösheten har eskalerat, och det är bara ren jävelskap, säger Torbjörn och fortsätter:
– Föreningen driver Lövåsen med ideella krafter och har inga möjligheter att bevaka stället dygnet runt eller att hyra in vakter. Hela vår idé med att låta allmänheten bada hos oss bygger på ett förtroende, vi håller med bryggor, bad, soptunnor och en liten glasskiosk, och allmänheten som kommer hit visar respekt för våra regler och uppför sig städat, ni är ju trots allt på besök hos oss.
I ett inlägg på Facebook vädjar nu föreningen till besökare att följa några enkla ordningsregler:
– Inget bilåkande på våra gräsmattor, inte på dagarna, och inte på nätterna, låt våra prylar vara ifred, spela inte musik på högsta volym mitt i nätterna här, lägg inte till båtar vid badbryggan bland badande barn och andra, kör inte rally på den mycket smala vägen hit. Skyltarna med ett stort M på betyder mötesplats. Använd dessa istället för att försöka tränga folk av vägen, berättar Torbjörn och avslutar:
– Kom gärna och bada, men visa respekt, hänsyn och sunt förnuft.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...