Badplatsen vid södra Lövåsen har flera gånger på kort tid utsatts för skadegörelse. Foto: Privat
Badplats utsatt för skadegörelse – föreningen vädjar till allmänheten
Under natten mot söndag begav sig ett större gäng personer till badplatsen i södra Lövåsen, där man parkerade sina bilar vid strandkanten och spelade musik så den hördes långväga. Detta är bara ett i raden av många tilltag som drabbat badplatsen som drivs ideellt av IOGT-NTO, och nu börjar föreningen få nog.
I takt med att värmen steg ökade också antalet besökare till badplatsen i södra Lövåsen, strax utanför Lindesberg. Badplatsen med tillhörande kiosk drivs på ideell basis av föreningen IOGT-NTO och är egentligen ett privat bad, men under åren har man ändå välkomnat att allmänheten kommer dit för att ta sig ett dopp och fikar. Något som dock inte är välkommet är den skadegörelse som börjat förekomma på sena kvällar och nätter när ingen personal finns på plats.
– Under natten mot söndag har ett större gäng personer funnit det rimligt att köra ner hit, ända ner till sjökanten och badplatsen, med sina stora bilar, och spelat musik på högsta volym. Det hörs ju väldigt bra över sjön och det var ett flertal grannar i området som reagerade, berättar Torbjörn Bergvall.
Tilltaget är bara ett i raden av många som på kort tid drabbat föreningen och dess badplats. Under våren har bland annat kanoter dragits ned i sjön och lämnats där vid ett flertal tillfällen, gräsmattor har körts sönder och tillhörigheter har förstörts och blivit nedklottrade.
Badplatsen är ett populärt tillhåll under sommaren, och så länge man sköter sig är man välkommen. Foto: Privat
– Det dricks också en del alkohol och skräpas ner, och alltid på tider vi inte är på plats och kan avstyra. Vi vill ju bibehålla vår profil som ett alkohol- och drogfritt bad. Vi upplever att vårdslösheten har eskalerat, och det är bara ren jävelskap, säger Torbjörn och fortsätter:
– Föreningen driver Lövåsen med ideella krafter och har inga möjligheter att bevaka stället dygnet runt eller att hyra in vakter. Hela vår idé med att låta allmänheten bada hos oss bygger på ett förtroende, vi håller med bryggor, bad, soptunnor och en liten glasskiosk, och allmänheten som kommer hit visar respekt för våra regler och uppför sig städat, ni är ju trots allt på besök hos oss.
I ett inlägg på Facebook vädjar nu föreningen till besökare att följa några enkla ordningsregler:
– Inget bilåkande på våra gräsmattor, inte på dagarna, och inte på nätterna, låt våra prylar vara ifred, spela inte musik på högsta volym mitt i nätterna här, lägg inte till båtar vid badbryggan bland badande barn och andra, kör inte rally på den mycket smala vägen hit. Skyltarna med ett stort M på betyder mötesplats. Använd dessa istället för att försöka tränga folk av vägen, berättar Torbjörn och avslutar:
– Kom gärna och bada, men visa respekt, hänsyn och sunt förnuft.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...