Badplatsen vid södra Lövåsen har flera gånger på kort tid utsatts för skadegörelse. Foto: Privat
Badplats utsatt för skadegörelse – föreningen vädjar till allmänheten
Under natten mot söndag begav sig ett större gäng personer till badplatsen i södra Lövåsen, där man parkerade sina bilar vid strandkanten och spelade musik så den hördes långväga. Detta är bara ett i raden av många tilltag som drabbat badplatsen som drivs ideellt av IOGT-NTO, och nu börjar föreningen få nog.
I takt med att värmen steg ökade också antalet besökare till badplatsen i södra Lövåsen, strax utanför Lindesberg. Badplatsen med tillhörande kiosk drivs på ideell basis av föreningen IOGT-NTO och är egentligen ett privat bad, men under åren har man ändå välkomnat att allmänheten kommer dit för att ta sig ett dopp och fikar. Något som dock inte är välkommet är den skadegörelse som börjat förekomma på sena kvällar och nätter när ingen personal finns på plats.
– Under natten mot söndag har ett större gäng personer funnit det rimligt att köra ner hit, ända ner till sjökanten och badplatsen, med sina stora bilar, och spelat musik på högsta volym. Det hörs ju väldigt bra över sjön och det var ett flertal grannar i området som reagerade, berättar Torbjörn Bergvall.
Tilltaget är bara ett i raden av många som på kort tid drabbat föreningen och dess badplats. Under våren har bland annat kanoter dragits ned i sjön och lämnats där vid ett flertal tillfällen, gräsmattor har körts sönder och tillhörigheter har förstörts och blivit nedklottrade.
Badplatsen är ett populärt tillhåll under sommaren, och så länge man sköter sig är man välkommen. Foto: Privat
– Det dricks också en del alkohol och skräpas ner, och alltid på tider vi inte är på plats och kan avstyra. Vi vill ju bibehålla vår profil som ett alkohol- och drogfritt bad. Vi upplever att vårdslösheten har eskalerat, och det är bara ren jävelskap, säger Torbjörn och fortsätter:
– Föreningen driver Lövåsen med ideella krafter och har inga möjligheter att bevaka stället dygnet runt eller att hyra in vakter. Hela vår idé med att låta allmänheten bada hos oss bygger på ett förtroende, vi håller med bryggor, bad, soptunnor och en liten glasskiosk, och allmänheten som kommer hit visar respekt för våra regler och uppför sig städat, ni är ju trots allt på besök hos oss.
I ett inlägg på Facebook vädjar nu föreningen till besökare att följa några enkla ordningsregler:
– Inget bilåkande på våra gräsmattor, inte på dagarna, och inte på nätterna, låt våra prylar vara ifred, spela inte musik på högsta volym mitt i nätterna här, lägg inte till båtar vid badbryggan bland badande barn och andra, kör inte rally på den mycket smala vägen hit. Skyltarna med ett stort M på betyder mötesplats. Använd dessa istället för att försöka tränga folk av vägen, berättar Torbjörn och avslutar:
– Kom gärna och bada, men visa respekt, hänsyn och sunt förnuft.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bubble Ball lockade många till Fröjevi Idrottsplats. Foto: Jennie Einarsson
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...