Idag är det varmt. Det är riktigt, riktigt varmt. Badplatserna i Lindesberg blev de självklara utflyktsmålen för såväl gammal som ung när hettan slog till idag. Men hur är vattnet då? Ja, nog gav det svalka minsann. Undertecknad var dock ensam badkruka på plats, men någon måste ju arbeta också…
Badplatsen vid Bottenån är troligtvis det mest populära badet just nu. Här finns badplatser på båda sidor av ån och dessutom har man möjlighet att svinga sig ut i plurret från en lian på ena sidan. Mitt i den tryckande hettan stod ett helt gäng ungdomar och köade för att ta sig en tur med lianen ut i den svalkande ån. Några actionfyllda ögonblick finns att se längre ner i vårt bildspel.
Det gamla hederliga badet vid Pälsärmen blev också hyfsat välbesökt idag. Här hade bland annat semesterledige Mauritz Forslund stannat till en stund för att svalka sig.
-Jag hade ju riktigt tur med vädret i alla fall, konstaterar han och berättar att han nyligen tagit ett par veckors ledighet från arbetet på Frövifors.
Bara ett kortare stenkast söderut finns ännu en oas för svalka och bad. Det normalt mycket populära ”Lingon & Mjölk” hade dock bara en handfull gäster just när vi hälsade på där. Även vid Loppholmarna var det väldigt lugnt. Endast två personer hade vågat sig ut i vattnet och på stranden satt omkring 5-6 personer och tittade på. Inge vidare till badplats trots det centrala läget.
Bättre var det då norrut i vattendragen. Som vi berättade inledningsvis var Bottenån mycket välbesökt, och även Norsviken, några stenkast längre bort, hade ett 30-tal badgäster mitt på dagen.
Bildspel:
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.