Efter semestern har många retat sig på att bommarna vid järnvägsövergångarna är nere på tok för länge. Flera personer berättar om tider upp mot 15 minuter. För att få det bekräftat har LindeNytt kollat upp saken med stoppur i hand. Några rekordtider på 15 minuter lyckades inte vi uppmäta, men gott och väl mellan åtta – tio. Även det är alldeles för mycket i jämförelse med de max en och en halv minut som Banverket själva går ut med som acceptabel tid. Vid södra övergången räknade vi ihop 26 väntande fordon plus några cyklar och fotgängare vid en av kontrolldagarna vi genomfört. Värst har det varit runt 13-tiden, då folk återvänder efter lunchen. Att lunchtrafiken krockar med sega bommar skapar långa köer och påtagligt högt blodtryck då irritationsfaktorn når sin kulmen. Flera personer LindeNytt pratat med har varit riktigt förbannade över väntetiderna.
På Banverket håller man naturligtvis med om att ingen ska behöva acceptera så långa väntetider för att komma över järnvägen. Orsaken till de dryga bommfällningarna är dock lite oklara. –Jag kan inte direkt säga vad det beror på. Troligtvis kan det vara på grund av den omläggning av fjärrstyrningen som nu förläggs till Hallsberg. Men är väntetiderna så pass långa som 10 minuter, så måste vi ändå kolla upp det hela omedelbart, säger Roland Olsson, Banverket i Borlänge.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.