Under tisdagen ska man börja med fiberskarvningen vid PowerNets huvudstation. Exakt när arbetet blir slutfört är dock för tidigt att säga, men enligt Banverket ska allt vara klart i slutet på veckan om allt går enligt beräkningarna. Själva skarvningen tar minst en dag, sen ska dämpningen i skarven kollas noga innan det är dags att fixa transmissionen mellan de båda platserna. Att arbetet tagit längre tid än först utlovat beror på att utrustning och kunnigt folk idag är en bristvara. Åtskilliga mil fiber läggs just nu ner i marken runt om i Sverige, men när tåtarna ska länkas samman tar det oftast tid att få fram folk som kan göra det, uppger man på Banverket.
Arbetet i Lindesberg bör dock gå snabbt att slutföra eftersom det handlar om endast ca 200 meter kabel som ska länkas samman mellan Banverkets teknikhus och stationshuset. Det har tidigare lovats att fibern ska anslutas till den rätta adressen, men inget har hänt. LindeNytt har nu på måndagen fått det bekräftat av de installatörer som ska göra arbetet, att man påbörjar arbetet vid niotiden i morgon tisdag.
Finkirurgi
Att koppla ihop en fibertråd, som är ungefär som ett hårstrå i diameter, är precis lika komplicerat som det låter. Det måste vara absolut dammfritt och lagom varm arbetstemperatur. Sen krävs en mycket avancerad apparatur för att skarven skall bli riktigt gjord. De tunna fibertrådarna svetsas samman, och detta sker med mycket stadiga fingrar och hela tiden följs arbetet på en dataskärm där ändarna syns uppförstorade. Ett arbete som i det närmsta kan jämföras med kirurgi. Nu är det bara för PowerNets kunder att hålla tummarna för att ”patienten” mår väl efter operationen.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.