Under tisdagen ska man börja med fiberskarvningen vid PowerNets huvudstation. Exakt när arbetet blir slutfört är dock för tidigt att säga, men enligt Banverket ska allt vara klart i slutet på veckan om allt går enligt beräkningarna. Själva skarvningen tar minst en dag, sen ska dämpningen i skarven kollas noga innan det är dags att fixa transmissionen mellan de båda platserna. Att arbetet tagit längre tid än först utlovat beror på att utrustning och kunnigt folk idag är en bristvara. Åtskilliga mil fiber läggs just nu ner i marken runt om i Sverige, men när tåtarna ska länkas samman tar det oftast tid att få fram folk som kan göra det, uppger man på Banverket.
Arbetet i Lindesberg bör dock gå snabbt att slutföra eftersom det handlar om endast ca 200 meter kabel som ska länkas samman mellan Banverkets teknikhus och stationshuset. Det har tidigare lovats att fibern ska anslutas till den rätta adressen, men inget har hänt. LindeNytt har nu på måndagen fått det bekräftat av de installatörer som ska göra arbetet, att man påbörjar arbetet vid niotiden i morgon tisdag.
Finkirurgi
Att koppla ihop en fibertråd, som är ungefär som ett hårstrå i diameter, är precis lika komplicerat som det låter. Det måste vara absolut dammfritt och lagom varm arbetstemperatur. Sen krävs en mycket avancerad apparatur för att skarven skall bli riktigt gjord. De tunna fibertrådarna svetsas samman, och detta sker med mycket stadiga fingrar och hela tiden följs arbetet på en dataskärm där ändarna syns uppförstorade. Ett arbete som i det närmsta kan jämföras med kirurgi. Nu är det bara för PowerNets kunder att hålla tummarna för att ”patienten” mår väl efter operationen.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.