Under tisdagen ska man börja med fiberskarvningen vid PowerNets huvudstation. Exakt när arbetet blir slutfört är dock för tidigt att säga, men enligt Banverket ska allt vara klart i slutet på veckan om allt går enligt beräkningarna. Själva skarvningen tar minst en dag, sen ska dämpningen i skarven kollas noga innan det är dags att fixa transmissionen mellan de båda platserna. Att arbetet tagit längre tid än först utlovat beror på att utrustning och kunnigt folk idag är en bristvara. Åtskilliga mil fiber läggs just nu ner i marken runt om i Sverige, men när tåtarna ska länkas samman tar det oftast tid att få fram folk som kan göra det, uppger man på Banverket.
Arbetet i Lindesberg bör dock gå snabbt att slutföra eftersom det handlar om endast ca 200 meter kabel som ska länkas samman mellan Banverkets teknikhus och stationshuset. Det har tidigare lovats att fibern ska anslutas till den rätta adressen, men inget har hänt. LindeNytt har nu på måndagen fått det bekräftat av de installatörer som ska göra arbetet, att man påbörjar arbetet vid niotiden i morgon tisdag.
Finkirurgi
Att koppla ihop en fibertråd, som är ungefär som ett hårstrå i diameter, är precis lika komplicerat som det låter. Det måste vara absolut dammfritt och lagom varm arbetstemperatur. Sen krävs en mycket avancerad apparatur för att skarven skall bli riktigt gjord. De tunna fibertrådarna svetsas samman, och detta sker med mycket stadiga fingrar och hela tiden följs arbetet på en dataskärm där ändarna syns uppförstorade. Ett arbete som i det närmsta kan jämföras med kirurgi. Nu är det bara för PowerNets kunder att hålla tummarna för att ”patienten” mår väl efter operationen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).