Under tisdagen ska man börja med fiberskarvningen vid PowerNets huvudstation. Exakt när arbetet blir slutfört är dock för tidigt att säga, men enligt Banverket ska allt vara klart i slutet på veckan om allt går enligt beräkningarna. Själva skarvningen tar minst en dag, sen ska dämpningen i skarven kollas noga innan det är dags att fixa transmissionen mellan de båda platserna. Att arbetet tagit längre tid än först utlovat beror på att utrustning och kunnigt folk idag är en bristvara. Åtskilliga mil fiber läggs just nu ner i marken runt om i Sverige, men när tåtarna ska länkas samman tar det oftast tid att få fram folk som kan göra det, uppger man på Banverket.
Arbetet i Lindesberg bör dock gå snabbt att slutföra eftersom det handlar om endast ca 200 meter kabel som ska länkas samman mellan Banverkets teknikhus och stationshuset. Det har tidigare lovats att fibern ska anslutas till den rätta adressen, men inget har hänt. LindeNytt har nu på måndagen fått det bekräftat av de installatörer som ska göra arbetet, att man påbörjar arbetet vid niotiden i morgon tisdag.
Finkirurgi
Att koppla ihop en fibertråd, som är ungefär som ett hårstrå i diameter, är precis lika komplicerat som det låter. Det måste vara absolut dammfritt och lagom varm arbetstemperatur. Sen krävs en mycket avancerad apparatur för att skarven skall bli riktigt gjord. De tunna fibertrådarna svetsas samman, och detta sker med mycket stadiga fingrar och hela tiden följs arbetet på en dataskärm där ändarna syns uppförstorade. Ett arbete som i det närmsta kan jämföras med kirurgi. Nu är det bara för PowerNets kunder att hålla tummarna för att ”patienten” mår väl efter operationen.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.