Fastighetsbolaget ICT, Investors Capital Trust Sweden Holding AB, har sålt Baptistkyrkan. Fastigheten förvärvades för ca ett år sedan och har sålts pga att man inte finner tid att bygga om för de planerade lägenheterna. Företaget vill istället satsa på färdiga koncept utan tidskrävande ombyggnader. Ny ägare av Baptistkyrkan är Dan Walterson, Waltersons Fastigheter i Lindesberg AB.
Den nye ägaren kommer nu att färdigställa totalt sju lägenheter i huset. Enligt planerna så ska bygget dra igång redan i oktober och vara färdigt någon gång under våren 2008. Dock har arbetet redan nu kommit igång med de förberedelser som krävs inför uppbyggnaden av lägenheterna.
Såväl säljare som köpare är mycket nöjda med affären och tror att det här kommer att gynna staden och invånarna eftersom centrala bostäder är en bristvara idag.
På grund av detta så ser Dan Walterson inte heller några hinder för att samtliga lägenheter blir uthyrda ganska omgående som lägenheterna står färdiga. Den nye fastighetsägaren kommer vid tillfälle att gå ut med en intresseanmälan.
Lägenheterna kommer att delas upp enligt följande:
4 r o k: 1 st (storlek ej fastställd)
3 r o k: 2 st (95 kvm)
2 r o k: 2 st (66 kvm)
1 r o k: 2 st (34 kvm)
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.