Under barn- och utbildningsnämndens sammanträde i måndags presenterades delårsprognosen för 2021 års budget. Enligt prognosen ser nämnden ut att göra ett minusresultat på 17 miljoner kronor under året, och utöver detta finns ytterligare besparingskrav på 4,5 miljoner kronor per år under 2022 och 2023.
I barn- och utbildningsnämndens delårsrapport framgår det att de två största verksamheterna, grundskola och förskola, har en budget i balans inom undervisning. Störst underskott ligger på poster som skolskjuts med -9 miljoner kronor, samt skolmåltider med -2,3 miljoner kronor. Resultatet visar på ett underskott om hela 17 miljoner kronor för 2021, utöver det besparingskrav som nämnden fått i uppdrag av kommunfullmäktige att genomföra under 2022 samt 2023.
– En stor post är de ökade kostnaderna för skolskjutsar, som är ett enormt problem för förvaltningen. Det har blivit betydligt dyrare än vad vi trodde i början av året, berättar tillförordnad nämndordförande Magnus Storm.
Det som ligger till grund för förändringarna i skolskjutsverksamheten är att regionen dragit in vissa busslinjer som elever tidigare kunnat använda som skolskjuts, något som nu drabbar nämndens ekonomi hårt.
– Eleverna har rätt till skolskjuts, så vi måste lösa det. De indragna linjerna fick då ersättas med skolskjuts istället, vilket blir en kostnad som hamnar hos oss. Det här aviserade vi en budgetvarning om redan för ett år sedan, säger förvaltningschef Thomas Lindberg.
– Indragna busslinjer påverkar hela kommunen, och nu försvinner ännu fler från 1 december, säger Storm.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.